انعقاد توافقنامه اجرایی ایران و عراق به‌منظور مقابله با هجوم ریزگردها

۱۹ خرداد ۱۳۹۶ | ۱۵:۱۳ کد : ۲۲۷۳۳ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۸۳۸
توافقنامه اجرایی بین کشورهای ایران و عراق به منظور مقابله با هجوم ریزگردها منعقد...
انعقاد توافقنامه اجرایی ایران و عراق به‌منظور مقابله با هجوم ریزگردها

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشورٍ، توافقنامه اجرایی بین کشورهای ایران و عراق به منظور  مقابله با هجوم ریزگردها منعقد شد.

در همین راستا سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به نمایندگی از وزارت صنعت، معدن و تجارت اقداماتی را در خصوص شناسایی کانون‌های گرد و غبار، تعیین ترکیب شیمیایی و کانی‌شناسی آلاینده‌ها و درجه خطررسانی آنها انجام داده است.

بر اساس این گزارش، کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با تلفیق لایه‌های اطلاعاتی و تصاویر ماهواره‌ای و پردازش داده‌ها اراضی واجد مولفه‌های تولید گرد و غبار را در جنوب عراق شناسایی کردند.

گفتنی‌ست، این کارشناسان در داخل ایران هم ۱۳۰ هزار کیلومتر مربع از زمین‌های  با پتانسیل منشاء گرد و غبار را شناسایی کردند که برخی از آنها با کانون‌های فرسایش بادی قدیمی مشترکند، علاوه بر آن تالاب‌هایی که به تازگی خشک شده‌اند و یا اراضی کشاورزی که به دلیل کم‌آبی و یا سوء مدیریت رها شده‌اند،اکنون منشاء گرد و غبار هستند.

پس از شناسایی کانون‌ها، اولویت آنها جهت برنامه اجرایی مهار با توجه به جهت بادهای غالب، تاثیرگذاری بر مراکز جمعیتی، اقتصادی، صنعتی و کشاورزی و همچنین درجه خطررسانی، ترکیب شیمیایی و کانی‌شناسی آلاینده‌ها انتخاب می‌شوند.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :