آغاز مطالعات ژئوفیزیک هوایی با هدف شناسایی و اکتشاف آب‌های زیرزمینی

۲۷ تیر ۱۳۹۶ | ۱۵:۰۱ کد : ۲۲۷۵۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۴۲۲
مطالعات ژئوفیزیک هوایی با هدف شناسایی و اکتشاف آب‌های زیرزمینی برای نخستین بار و به همت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور آغاز شد
آغاز مطالعات ژئوفیزیک هوایی با هدف شناسایی و اکتشاف آب‌های زیرزمینی

برای نخستین بار و به همت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور:

آغاز مطالعات ژئوفیزیک هوایی با هدف شناسایی و اکتشاف آب‌های زیرزمینی

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مدیرکل ژئومتیکس این سازمان از آغاز مطالعات ژئوفیزیک هوایی در استان‌ خراسان رضوی با اولویت شناسایی آبهای زیرزمینی خبر داد.

مهندس وحید فتوتی با بیان این‌که چندی پیش مطالعات کارشناسان طرح آب‌های کارستی سازمان در سطح کشور منجر به تعیین چند منطقه اولویت‌دار شد، خاطرنشان کرد:  مناطقی که با مشکل تامین آب برای ساکنان مواجه هستند و علاوه بر آن به عنوان مناطق کارستی یاد می‌شوند، برای این طرح در نظر گرفته شده‌اند.

 به گفته وی، مطالعات نشان داد مناطق شرقی ایران و بخصوص خراسان رضوی با مشکل تامین آب دست به گریبان است و واحدهای زمین‌شناسی منطقه استعداد کارستی شدن را دارند که بر همین اساس منطقه کلات جهت انجام مطالعات تکمیلی در نظر گرفته شد و در این راستا به زودی مطالعات ژئوفیزیک هوایی با روش الکترومغناطیس به منظور اکتشاف آبهای زیرزمینی آغاز خواهد کرد.

یادآور می‌شود، کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برای حل معضل کم آبی کشور در پی اکتشاف منابع آب‌های کارستی هستند که بر همین اساس در 31 استان کشور عملیات اکتشافی و مطالعاتی با اولویت مشکل کم آبی، خروج آب از کشور و مخازن آبی که با احتمال از دست دادن کیفیت به مرور زمان در حال انجام است.

بر همین اساس؛ کارشناسان این سازمان در مطالعات اولیه و پس از انجام بازدیدهای صحرایی در مناطق اولویت‌بندی شده، سایت مشهد- کلات را به عنوان سایت منتخب مطالعات آب‌های کارستی ایران معرفی کردند که طبق برنامه مطالعات ژئوفیزیک هوایی با روش الکترومغناطیس به زودی آغاز خواهد شد.

شایان ذکر است،  بهره‌برداری از منابع آب کارستی که در سازندهای سخت و کربناته تشکیل می‌شود، می‌تواند به حفظ منابع آب زیرزمینی  و جلوگیری از فرونشست زمین کمک فراوانی کند.

خبر مرضیه کاظمی


نظر شما :