6 استان در اولویت اکتشاف روی قرار دارد

۰۸ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۵:۲۴ کد : ۲۲۷۶۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۷۲
به گفته مجری طرح پتانسیل‌یابی روی 6 استان در اولویت اکتشاف روی قرار دارد...
6 استان در اولویت اکتشاف روی قرار دارد

مجری طرح پتانسیل‌یابی روی خبر داد:

6 استان در اولویت اکتشاف روی قرار دارد

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، به نقل از مرکز پژوهش‌های کاربردی اکتشاف روی در استان‌های اصفهان، کرمان، یزد، خراسان‌رضوی، خراسان‌شمالی و خراسان‌رضوی در اولویت کارشناسان مرکز پژوهش‌های کاربردی قرار گرفت.

بر اساس این گزارش،  مجری طرح پتانسیل‌یابی روی با اعلام این خبر گفت: با توجه به بازار پر رونق فلزاتی چون روی و همچنین وظایف حاکمیتی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به عنوان متولی اکتشاف در کشور، شناسایی محدوده‌های امیدبخش و اکتشاف فلز روی در قالب "طرح اکتشاف روی" به اداره اکتشاف مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور واگذار شد.

خانم شیدا اسکندری افزود: در این راستا و بر اساس تحقیقات انجام شده، 1161 محدوده احتمالی کانه‌زایی روی با مساحت 4 هزارو 896 کیلومترمربع در مشخص شده که تقریبا 3/0 درصد از مساحت کل ایران را پوشش می‌دهد.

به گفته وی، از 1161 محدوده، تعداد 382 محدوده با مساحت 1921 کیلومتر مربع در زمره اولویت درجه یک کانه‌زایی روی قرار دارند.

مجری طرح پتانسیل‌یابی روی با اشاره به این‌که پروژه مذکور هم اکنون در مرحله نمونه‌برداری از محدوده‌های معرفی شده، گفت: در صورت اقتصادی بودن مناطق جدیدی جهت بهره‌برداری روی آغاز خواهد شد.

این کارشناس در خصوص اهمیت این ماده معدنی گفت: این فلز بسیار مهم و پرکاربرد از جمله پرمصرف‌ترین فلزات غیر آهنی است و از لحاظ مصرف بعد از آلومینیوم، مس و فولاد در رتبه چهارم قرار دارد.

اسکندری با اشاره به این‌که از جمله مهم‌ترین و جدیدترین کاربردهای فلز روی و آلیاژهای اصلاح‌شده آن را استفاده در ساخت وسایل الکترونیکی نظیر تلفن‌های همراه و تبلت عنوان کرد و یادآور شد: این ماده معدنی برای آبکاری فلزها و به‌طور گسترده در صنعت خودروسازی بسیار پر کاربرد است.

وی خاطرنشان کرد: پوشش ماده  معدنی روی اقتصادی‌ترین روش افزایش محافظت از فولاد در برابر خوردگی است که سالانه حدود ۴ درصد سود ناخالص داخلی کشورهای غیرصنعتی را از بین می‌برد.

یادآور می‌شود؛ قیمت فلز روی در 8 سال اخیر سیر صعودی داشته است و از نظر فعالان بازار روی و تحلیلگران این بازار، در سال آینده شاهد رشد 10 درصدی قیمت‌ها خواهیم بود.

استان‌های  اصفهان با 36 محدوده، کرمان با 50 محدوده، یزد با 35 محدوده، خراسان‌رضوی با 28 محدوده، خراسان‌شمالی با 2 محدوده و خراسان جنوبی با 44 محدوده به عنوان اولویت درجه یک کانه‌زایی روی معرفی شده‌اند.

 


نظر شما :