کتاب زمین‌شناسی دریایی حوضه خزر جنوبی منتشر شد

۱۰ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۳:۳۲ کد : ۲۲۷۷۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۸۲۸
کتاب زمین‌شناسی دریایی حوضه خزر جنوبی نوشته آقایان افشین کریم‌خانی بهادر و رضا بهبهانی...
کتاب زمین‌شناسی دریایی حوضه خزر جنوبی منتشر شد

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، کتاب زمین‌شناسی دریایی حوضه خزر جنوبی نوشته آقایان افشین کریم‌خانی بهادر و رضا بهبهانی توسط انتشارات این سازمان منتشر شد.

در پیشگفتار این کتاب که سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در اختیار علاقه‌مندان خود گذاشته می‌خوانیم: از گذشته‌ دور دریای خزر مورد توجه بسیاری از دانشمندان در زمینه‌های گوناگون بوده‌، به‌طوری‌که دارای سرگذشت تاریخی و فرهنگی بسیار پویایی است. در این میان این دریا که در واقع بزرگ‌ترین دریاچه جهان و بخش باقی مانده دریای کهن تتیس است از منظر زمین‌شناختی مورد توجه گروه بزرگی از زمین‌شناسان متخصص در علوم مختلف وابسته به زمین بوده‌ که حجم و تعداد مقالات، کتاب‌ها، گزارش‌های فنی و نقشه‌های به چاپ رسیده تاکنون، نمایانگر اهمیت آن است.

بحث و بررسی در خصوص ویژگی‌های رسوب‌شناسی، محیط رسوبی و ژئوشیمی آلی نهشته‌های  برجای گذاشته عهد حاضر روی بستر  ناحیه خزر جنوبی می‌تواند کلید و راهنمایی مناسب برای پی بردن به تکامل این دریاچه و آینده‌ای که می‌توان برای آن پیش‌بینی کرد،  باشد.

در سال‌های اخیر، نوشتارهای گوناگونی در مورد دریای خزر به چاپ رسیده ‌که هریک در برگیرنده نکات ارزشمندی است. کتاب زمین‌شناسی دریای‌خزر نوشته‌ آقای دکتر سیدمحمد موسوی روحبخش از جمله آنهاست که کمک قابل توجهی به محققان می‌کند. از آنجا که بحث رسوب‌شناسی و علوم مرتبط با آن در مورد  نهشته‌های عهد حاضر این دریا مورد توجه بسیاری از علاقه‌مندان دانش زمین‌شناسی است مولفان این اثر را واداشت تا با توجه به اطلاعات و تجربه خود اقدام به چاپ این نوشتار کنند.

در ادامه این نوشتار به قلم افشین کریم‌خانی بهادر- رضا بهبهانی آمده است: این نوشتار حاصل تلاش گروهی از دوستان و همکاران محترم همچون آقایان دکتر خلیل بهارفیروزی، مهندس محمدرضا انسانی، مهندس غلام‌رضا حسین‌یار، مهندس علی شکیباآزاد، مهندس حمید افتخاری، مهندس هاشم بیرامی، مهندس مهرزاد قنبرزاده، مهندس مجید معینی، دکتر بابک نجفی‌ها، مهندس جهانگیر دیسه، دکتر علیرضا صالحی‌پورمیلانی، محمود ناوورنویری، علی ابراهیمی پرگو، ساعد محمدپور، قاسم منتظری و خانم‌ها مهندس الهه رحیمی، مهندس افسانه دهقان‌چناری و سرکار خانم دکتر راضیه لک است که از همه‌ ایشان تشکر و تقدیر می‌شود. در ضمن از زحمات آقای دکتر محسن کلانی(بخش زمین‌شناسی بنیادی مناطق نفت‌خیز) به جهت راهنمایی‌های مفیدشان و آقای دکتر حسن محسنی(گروه زمین‌شناسی دانشگاه بوعلی همدان) به جهت ویراستاری علمی و ارائه نظرات ارزشمند قدردانی می‌شود. همچنین از بخش انتشارات و ارزیابی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و آقای مهندس رضا جدیدی به جهت ویراستاری ادبی این نوشتار و مهیا کردن مسیر چاپ این کتاب تشکر و  قدردانی می‌شود.

کتاب زمین‌شناسی دریایی حوضه خزر جنوبی با نگرشی ویژه بر رسوب‌شناسی، محیط‌ رسوبی و ژئوشیمی آلی در بیش از 200 صفحه و 4 فصل در اختیار علاقه‌مندان این حوزه قرار گرفته و دوستداران این علم می‌توانند جهت تهیه این کتاب به انتشارات سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور مراجعه نمایند یا با شماره تلفن 64592355 تماس حاصل فرمایند.


نظر شما :