کتاب ژئوپارک‌های جهانی یونسکو و چشم‌انداز آن در ایران منتشر شد

۲۵ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۴:۴۲ کد : ۲۲۷۹۳ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۲۵۲
کتاب ژئوپارک‌های جهانی یونسکو و چشم‌انداز آن در ایران منتشر شد
کتاب ژئوپارک‌های جهانی یونسکو و چشم‌انداز آن در ایران   منتشر شد

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، کتاب ژئوپارک‌های جهانی یونسکو و چشم‌انداز آن در ایران با تاکید بر معرفی ژئوپارک جهانی قشم با ترجمه و تالیف خانم نازنین بدری کللو و آقایان علیرضا امری‌کاظمی و رضا جدیدی به بازار نشر کتاب تخصصی علوم‌زمین آمده است.

در پیشگفتار این کتاب نویسندگان تصویب برنامه بین‌المللی علوم‌زمین و ژئوپارک‌های یونسکو در پایان سال 2015 را موجب رخداد تحولی بزرگ در زمینه ژئوپارک‌ها عنوان می‌کنند که منجر به افزایش اهمیت و اعتبار این مقوله در جهان شد و رسمیت یافتن موضوع ژئوپارک‌ها در برنامه‌های رسمی یونسکو، فرصت بزرگی را برای علاقه‌مندان به این موضوع فراهم کرد که در کشور خود فعالیت‌های رسمی و گسترده‌ای در راستای گسترش ژئوپارک‌ها آغاز کنند.

در ادامه این نوشتار اگرچه کشور ایران یکی از پیشگامان امر شناسایی و معرفی پتانسیل‌های زمین گردشگری و ژئوپارک در جهان معرفی شده (آغاز مطالعات میدانی از سال 1379 توسط علیرضا امری‌کاظمی، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور)، اما در امر معرفی و راه‌اندازی ژئوپارک چندان موفق عمل نکرده است.

گروه نویسندگان این مجموعه دلایل این امر را نیازمند بررسی و بحث مفصل عنوان کرده و به‌طور کلی نبود درک صحیح از مفهوم ژئوپارک و اهداف آن در کشور، عدم هماهنگی‌های بین سازمانی در مباحث حاکمیت سرزمینی و همچنین تمرکز تک محوری بخش دانشگاهی بر مباحث تئوری و نظری را به عنوان برخی از دلایل مواجه گسترش ژئوپارک‌ها در کشور با چالش بیان کرده‌اند.

در بخش دیگری از پیشگفتار آمده؛ متاسفانه در برخی مناطق کشور مشاهده می‌شود که با اتلاف سرمایه و وقت، پروژه‌ها و طرح‌های غیرکارشناسی تحت عنوان ژئوپارک به اجرا می‌رسند که نتیجه‌ای عملی برای آن منطقه در برنداشته و در نهایت به بایگانی‌ها سپرده می‌شوند. با توجه به این که مخاطبان این کتاب استادان و دانشجویان رشته‌های مرتبط، مدیران و کارشناسان مسئول در امور گردشگری، میراث فرهنگی، حفاظت محیط زیست، منابع طبیعی و دیگر بخش‌های حاکمیت سرزمینی هستند، امید است انتشار این کتاب به ایشان کمک کند که به درک کاملی از مفهوم درست و واقعی  فلسفه ژئوپارک‌ها و توسعه آن در کشور دست یابند.

شایان ذکر است، این نوشتار با بررسی اصول و مفاهیم کلی ژئوپارک‌ها به ارائه اطلاعاتی از جمله ترجمه متن کامل اساس‌نامه اجرایی ژئوپارک‌های جهانی یونسکو، ترجمه راهنمای مراحل درخواست و ثبت جهانی ژئوپارک‌ها،  معرفی مناطق دارای اولویت برای معرفی ژئوپارک‌های جدید در کشور پرداخته و تلاش دارد منبع و مرجعی به نسبت کامل برای علاقه‌مندان فراهم کند.

در پایان کتاب نیز ژئوپارک جهانی قشم به عنوان نخستین و تنها ژئوپارک ایران مورد بررسی قرار گرفته و به صورت اجمالی معرفی خواهد شد.

کتاب ژئوپارک‌های جهانی یونسکو و چشم‌انداز آن در ایران به کوشش سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در بیش از 100صفحه و 4 فصل در اختیار علاقه‌مندان این حوزه قرار گرفته و دوستداران این علم می‌توانند جهت تهیه این کتاب به انتشارات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مراجعه کرده یا با شماره تلفن 64592355 و 64592352 تماس حاصل نمایند

کلید واژه ها: آذربایجان شرقی


نظر شما :