رونق اقتصاد و اشتغال خراسان رضوی با توسعه ژئوتوریسم و گردشگری معدنی

۲۷ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۵:۵۱ کد : ۲۲۷۹۴ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۵۱۷
معاون اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی شمال شرق کشور از رونق اقتصاد و اشتغال خراسان رضوی با توسعه ژئوتوریسم و گردشگری معدنی خبر داد.
رونق اقتصاد و اشتغال خراسان رضوی با توسعه ژئوتوریسم و گردشگری معدنی

معاون اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی شمال شرق کشور خبر داد:

رونق اقتصاد و اشتغال خراسان رضوی با توسعه ژئوتوریسم و گردشگری معدنی

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، معاون اجرایی اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی شمال شرق کشور گفت: خراسان رضوی با برخورداری از معادن و جاذبه‌های طبیعی منحصربه‌فرد، ظرفیت مطلوب برای رونق ژئوتوریسم (زمین‌گردشگری) و گردشگری معدنی دارد که می‌تواند در رونق اقتصاد و اشتغال نقش به‌سزا ایفا کند.

جعفر رکنی، با بیان این‌که حمایت از توسعه پایدار و اشتغالزایی از اهمیت ویژه برخوردار است، افزود: بخشی از این امر را می توان با شناخت جاذبه‌های طبیعی و پدیده‌های ژئومورفولوژیکی (شناسایی اشکال ناهمواری‌های زمین) در صنعت توریسم محقق کرد.

به گفته وی، پرداختن به حوزه‌های جدید گردشگری از قبیل گردشگری زمین و چشم‌اندازهای مورفولوژیکی و جاذبه‌های دست‌ساز انسان در اعماق زمین که به دنبال کشف و استخراج مواد معدنی ایجاد شده، از اهمیت مضاعف برخوردار است.

این کارشناس حوزه زمین‌شناسی، تنوع در جاذبه‌های گردشگری را مهم ارزیابی کرد و گفت: منطقه شمال شرق کشور به ویژه شهرستان مشهد به عنوان قطب گردشگری کشور، توان بسیار زیادی در حوزه‌های مختلف گردشگری زیارت، سلامت، کوهپیمایی و ژئوتوریسم دارد.

وی، برخی از جاذبه‌های گردشگری را حاصل فعالیت‌های انسانی عنوان کرد و افزود: گردشگری معدنی نقطه اتصال گردشگری انسانی و طبیعی است زیرا انسان با تغییراتی که در محیط طبیعی و در قالب استخراج از معادن داده، چشم‌اندازی جدید و بدیع خلق کرده که برای بازدید گردشگران می‌تواند از جذاب‌ترین و ناب‌ترین تجربه‌ها باشد.

رکنی خاطرنشان کرد: معرفی و توسعه زیرساخت‌های جذب گردشگری در مناطق هدف به‌ویژه برای علاقه‌مندان به طبیعت می‌تواند ماندگاری گردشگر را در این مناطق افزایش داده و منبع درآمد برای کشور باشد.

معاون اجرایی اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی شمال شرق کشور، با بیان این‌که در مناطق مختلف خراسان رضوی ویژگی‌های توپوگرافیک (موقعیت طبیعی) و ژئومورفیک (زمین‌ریخت‌شناسی) بسیار وجود دارد، تصریح کرد: این عوامل همراه با سایر عناصر و عوامل طبیعی مانند شرایط اقلیمی چنانچه زیرساخت لازم برای آن فراهم شود می‌تواند بخشی از گردشگرانی را که از کشورها و شهرهای دیگر به مشهد مسافرت می‌کنند به سوی خود جذب کند.

وی، از منطقه کلات نادری در خراسان‌رضوی با چشم‌اندازهای طبیعی و مورفولوژیکی فراوان که توانایی جذب گردشگر و ایجاد یک ژئوپارک طبیعی را دارد، یاد کرد و گفت: پدیده‌های زیبا و ارزشمند که در گستره کوه‌های بینالود و ارتفاعات هزار مسجد وجود دارد با توجه به توان بسیار شهرستان‌های مشهد و نیشابور در بخش شمالی و جنوبی رشته کوه بینالود و مسیر پرتردد مسافران شمال کشور در جنوب ارتفاعات هزار مسجد می‌تواند جذابیت دیگری در بخش ژئوتوریسم باشد.

وی در ادامه از معادن متروک که سنگ‌‌ها و کانی‌های قیمتی آن استخراج شده به عنوان یک جاذبه و منبع درآمد یاد کرد و گفت: برخی کشورها با پیوند دادن صنعت گردشگری و صنعت معدن توانسته‌اند در زمینه کاهش فقر در مناطق کم برخوردار گام‌های مثبتی بردارند.

این کارشناس‌ارشد، ضمن اشاره به معدن فیروزه نیشابور در شمال شرق کشور به‌عنوان یکی از معادن قدیمی که تمام مراحل از استخراج تا فرآوری فیروزه در آن منطقه انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: در صورت کسب مجوزهای لازم و ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز می‌‌توان از تونل های متروک اکتشاف و بهره برداری شده آن استفاده مطلوب در زمینه جذب گردشگر به‌عمل آورد.

به گفته رکنی، معدن سنگ نمک عمارلو در نیشابور، ژئوسایت معدنی مسیر تربت حیدریه به بایگ شامل معادن طلای زرمهر، بازالت‌های منشوری، کائولن سرسپیدار و معدن زغال‌سنگ گل بانو در آق دربند از دیگر معادن دارای ظرفیت برای جذب گردشگر در این استان است.

وی افزود: در مجموع از سایر معادن متروکه که هم اکنون بسیاری از آنها معضلی برای محیط‌زیست به‌شمار می‌آیند می‌توان در صورت تبدیل شدن به یک قابلیت گردشگری، درآمد برای ساکنان روستاهای مجاور ایجاد کرد.

معاون اجرایی اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی شمال شرق کشور، تصریح کرد: راه‌اندازی سفرهای ژئوتوریستی برای بازدید از معادن شدادی و اکتشاف شده و همچنین معادن در حال کار نیز می‌تواند بخشی از این نوع جاذبه‌ها باشد و همه این قلمروهای جدید با ساماندهی گردشگران می‌تواند در کاهش فقر مناطق دورافتاده و کسب درآمد و اشتغال‌زایی مؤثر و مفید واقع شود.

غار زونکنان بزرگترین غار آهکی در جنوب چناران خراسان رضوی

فرسایش لانه زنبوری در توده‌های گرانیتی حوالی مشهد

بازالتهای منشوری در مسیر بایگ تریت حیدریه خراسان رضوی

معدن در حال برداشت بازالت‌های منشوری در بایگ تربت حیدریه خراسان رضوی

چشم‌اندازی زیبا از باقیمانده بازالت‌های منشوری در یک معدن متروکه در بایگ تربت حیدریه

کوچه‌های طبیعی حاصل از فرسایش لایه‌های نرم یک توالی رسوبی در منطقه قره‌سو کلات نادری خراسان رضوی

نمایی کم نظیر از ناودیس آویخته (پرشه) در منطقه کلات

تیغه‌های آهکی با شیب تند حاصل فرسایش در منطقه قره‌سو در منطقه کلات خراسان‌رضوی

(عکس‌ها از آقایان علیرضا امری‌کاظمی و جعفر رکنی)


نظر شما :