نخستین کنگره بین‌المللی ژوراسیک ایران و کشورهای هم‌جوار 12 و 13 مهر در مشهد

۲۹ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۶:۳۱ کد : ۲۲۷۹۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۱۵۸
نخستین کنگره بین‌المللی ژوراسیک ایران و کشورهای هم‌جوار 12 و 13 مهر در مشهد به‌منظور افزایش سطح همکاری‌های بین‌المللی و سرمایه‌گذاری...
نخستین کنگره بین‌المللی ژوراسیک ایران و کشورهای هم‌جوار 12 و 13 مهر در مشهد

به‌منظور افزایش سطح همکاری‌های بین‌المللی و سرمایه‌گذاری در کشور برگزار می‌شود:

نخستین کنگره بین‌المللی ژوراسیک ایران و کشورهای هم‌جوار 12 و 13 مهر در مشهد

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور،  دبیر اجرایی کنگره بین‌المللی ژوراسیک ایران و کشورهای هم‌جوار و مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال‌شرق (مشهد) از برگزاری نخستین نخستین کنگره بین‌المللی ژوراسیک ایران و کشورهای هم‌جوار طی 12 الی 13 مهر ماه خبر داد و گفت: هدف نهایی از این کنگره افزایش سطح همکاری‌های بین‌المللی و سرمایه‌گذاری در کشور است.

دکتر جعفر طاهری، گفت: متخصصان علوم‌زمین مطابق برنامه اعلام شده در زمان مقرر مقالات خود را از طریق درگاه الکترونیک کنگره بارگذاری و تمامی آنها برای داوری ارسال شده است.

وی، استقبال پژوهشگران را از این کنگره تخصصی مطلوب و حضور استادان را در این نشست علمی فرصت مغتنمی برای عمق بخشی به پژوهش‌های زمین‌شناسی ایران دانست که در گرایش‌های مختلف علوم‌زمین با محوریت زمان ژوراسیک در ایران  برگزار می‌شود و  ابزار امیدواری کرد این همایش مهم علمی که همزمان با برنامه‌های مشهد 2017  پایتخت فرهنگی جهان اسلام در 12و 13 مهرماه 96 در مشهد و به میزبانی اداره کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال شرق برگزار می‌شود بتواند سند و نقشه راه پژوهش‌های فرارو را ترسیم و با سازماندهی هر چه بیشتر پژوهشگران زمینه مبادلات علمی در داخل و خارج از کشور فراهم آید.

دبیر اجرایی این کنگره علمی خاطرنشان کرد: در این کنگره علمی علاوه بر پژوهشگران و محققانی که مقاله ارائه داده‌اند و مهمانانی که از کشورهای همجوار دعوت شده‌اند استادانی از اروپا (کشورهای آلمان، فرانسه و ایتالیا) سخنرانی خواهند داشت و یافته‌های خود را ارائه خواهند کرد.

مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال‌شرق، با اشاره به اهمیت تبادل اطلاعات علمی در حوزه علوم‌زمین به خصوص دوره ژوراسیک ایران و کشورهای همجوار افزود: نمایندگی منطقه شمال شرق سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی با همکاری دیگر نهادها در استان خراسان رضوی در پی ارتقای ظرفیت‌های علمی پژوهشی بین مراکز دانشگاهی ایران و کشورهای همسایه است.

به گفته وی، تفکر برگزاری اجلاس‌ها و کنگره‌های موضوعی در حوزه علوم زمین از یک سو متاثر از تنوع و تکثر مطالب و گرایش‌های  مختلف این رشته از علوم پایه و از دیگر سو برآمده از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های زمین‌شناسی ایران زمین است.

دبیر اجرایی نخستین کنگره بین‌المللی ژوراسیک ایران و کشورهای هم‌جوار خاطرنشان کرد: پس از چند دهه بررسی‌های گسترده زمین‌شناسی و با توسعه تحصیلات تکمیلی اکنون ضرورت تعمیق هر چه بیشتر این مطالعات و توجه به کیفیت بررسی‌های زمین‌شناسی ضروری است تا با برگزاری کنفرانس‌های موضوعی ضمن اطلاع از آخرین دستاوردهای اندیشمندان علوم‌زمین و سازماندهی محققان در راستای نیاز کشور، خود را با کنگره‌های جهانی نیز هماهنگ کنیم.

گفتنی‌ست، چینه‌شناسی و دیرینه‌شناسی نهشته‌های ژوراسیک، رسوب‌شناسی و محیط رسوبی واحدهای منسوب به ژوراسیک، زمین‌ساخت صفحه‌ای و ژئودینامیک حاکم بر پوسته ایران و کشورهای همجوار در زمان ژوراسیک، زمین‌شناسی اقتصادی ژوراسیک ایران  و کشورهای همجوار، پترولوژی و ماگماتیسم در دوره ژوراسیک ایران و منطقه و جلوه‌های زمین گردشگری (ژئوتوریسم) ژوراسیک ایران و کشورهای همجوار به عنوان محورهای برگزاری کنگره بین‌المللی ژوراسیک ایران و کشورهای همجوار یاد شده‌ است.

یادآور می‌شود، علاقه‌مندان می‌توانند به منظور کسب اطلاعات بیشتر به دبیرخانه نخستین کنگره بین‌المللی ژوراسیک ایران و کشورهای هم‌جوار واقع در مشهد. انتهای سرافرازان18. اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی شمال شرق (مشهد) 05138212406 و یا آدرس اینترنتی jurassic.congress.2017@gsinet.ir مراجعه نمایند.

شایان ذکر است، کارگاه‌های آموزشی با عنوان A discrete rock typing approach to better constrain permeability in carbonate reservoir models  با تدریس Prof.Bruno Granier استاد تمام در گرایش چینه‌شناسی و فسیل‌شناسی و مدیرمسئول و سردبیر مجله Carnet de Geologie  و همچنین کارگاه Jurassic Biostratigraghy of shallow water facies of Southern Tethys  با حضور Prof.Filippo Barattolo استاد تمام در گرایش فسیل‌شناسی تخصص جلبک‌های آهکی در تاریخ 11 مهر نیز میزبان علاقه‌مندان این بخش خواهد بود.

گفتنی‌ست، به شرکت‌کنندگان در کارگاه‌های آموزشی گواهی مورد تایید کنگره، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)تعلق خواهد گرفت و گواهی شرکت در کارگاه دوم به صورت مشترک با دانشگاه ناپولی ایتالیا صادر می‌شود.

چندی پیش نخستین کنگره بین‌المللی ژوراسیک ایران و کشورهای همجوار موفق به اخذ مجوز برگزاری و اعتبار از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)  شد.

یادآور می‌شود، این نشست با حمایت استانداری خراسان‌رضوی، سازمان نظام مهندسی معدن، دانشگاه پیام‌نور، دانشگاه آزاد اسلامی، سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و پارک موزه علوم‌زمین و فعالان اقتصادی حوزه معدن برگزار می‌شود.

کلید واژه ها: خراسان رضوى


نظر شما :