عضویت ایران درکمیته راهبردی ژئوپارک‌های منطقه آسیاـ اقیانوسیه یونسکو

۰۱ مهر ۱۳۹۶ | ۱۳:۵۷ کد : ۲۲۷۹۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۱۱
مزمان با برگزاری پنجمین کنفرانس ژئوپارک‌های جهانی یونسکو در منطقه آسیاـ اقیانوسیه، عضویت ایران در کمیته راهبری ژئوپارک‌های این منطقه اعلام...
عضویت ایران درکمیته راهبردی ژئوپارک‌های منطقه آسیاـ اقیانوسیه یونسکو

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، به نقل از ایسنا همزمان با برگزاری پنجمین کنفرانس ژئوپارک‌های جهانی یونسکو در منطقه آسیاـ اقیانوسیه، عضویت ایران در کمیته راهبری ژئوپارک‌های این منطقه اعلام و نماینده کشورمان نیز به عنوان یکی از ۱۴ عضو کمیته اجرایی آن انتخاب شد.

بر اساس این گزارش، در نشست کمیته راهبری ژئوپارک‌های آسیا-اقیانوسیه که در کشور چین برگزار شد، علیرضا امری‌کاظمی، کارشناس باسابقه ایران در زمینه ژئوتوریسم و ژئوپارک که پیشتر موفق به اخذ یکی از کُرسی‌های شورای عالی ژئوپارک‌های جهانی یونسکو شده بود، به عنوان عضو کمیته راهبری و نماینده ایران در این مجموعه معرفی شد و با تایید و تصویب کمیته راهبری، نماینده ایران به عنوان یکی از ۱۴ عضو کمیته اجرایی انتخاب شد.

در همین رابطه، علیرضا امری‌کاظمی گفت: نخستین دوره کنفرانس ژئوپارک‌های جهانی یونسکو در منطقه آسیاـاقیانوسیه سال ۲۰۰۷ در لنکاوی مالزی برگزار شد و هر دو سال یک بار در یکی از کشورهای آسیاـاقیانوسیه برگزار می‌شود که تاکنون مالزی، ویتنام، ژاپن، کره‌جنوبی و امسال چین میزبان آن بوده‌اند.

وی هدف از برگزاری این کنفرانس‌ها را برقراری ارتباط بیشتر کشورها در زمینه ژئوپارک، تبادل اطلاعات و تجربیات و توسعه ژئوپارک در کشورهای منطقه عنوان کرد و افزود: یکی دیگر از اهداف و الزامات ژئوپارک‌های یونسکو، ارتباط شبکه‌ای است، برای همین شرکت در این کنفرانس برای تمام کشورهایی که ژئوپارک جهانی دارند، الزامی است و یکی از فعالیت‌های اصلی ژئوپارک محسوب می‌شود.

این کارشناس با بیان این‌که کشورها باید ژئوپارک خود را معرفی کنند و به تبادل اطلاعات بپردازند، خاطرنشان کرد: نمونه این کنفرانس در منطقه اروپا نیز هر دو سال یک بار برگزار می‌شود که دو هفته پیش پرتغال میزبان آن بود و کنفرانس منطقه اروپا از سال ۲۰۰۱ درحال برگزاری است و به نسبت کنفرانس آسیاـاقیانوسیه قدمت بیشتری دارد.

عضو کمیته راهبری و نماینده شورای عالی ژئوپارک‌های جهانی یونسکو با بیان این‌که یونسکو کنفرانس جهانی ژئوپارک‌ها را نیز هر دو سال یک‌بار بصورت جهانی و منطقه‌ای برگزار می‌کند، تصریح کرد: درحال حاضر سه منطقه اروپا، آسیاـ اقیانوسیه و آمریکای لاتین و حوزه کارائیب، شبکه ژئوپارک دارند و هنوز به لحاظ تعداد محدود ژئوپارک‌ها برای آمریکای شمالی و آفریقا شبکه منطقه‌ای تشکیل نشده است.

مسئول گروه میراث زمین‌شناختی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، ادامه داد: کمیته راهبری ژئوپارک‌های منطقه آسیا و اقیانوسیه وظیفه سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری درباره مسائل کلان و برنامه‌های ژئوپارک‌های این منطقه را به عهده دارد و کمیته اجرایی نیز مسؤول پیگیری اجرای برنامه‌های توسعه ژئوپارک‌های این دو قاره و ایجاد ارتباط شبکه‌ای بین اعضا، برگزاری نشست‌ها، کنفرانس‌ها و هماهنگی و نظارت بر گروه‌های کاری تخصصی بین‌المللی است.

امری‌کاظمی درباره مزیت عضویت در کمیته‌های اهبری و اجرایی ژئوپارک‌های منطقه‌ای، گفت: بخشی از این حضور الزامی است اما به طور کل کشورهای دارای ژئوپارک جهانی که در منطقه آسیا و اقیانوسیه واقع شده‌اند باید نماینده‌ای در کمیته راهبری داشته باشند و علاوه بر آن الزام، حضور در چنین کمیته‌هایی به رشد و توسعه ژئوپارک آن کشور کمک می‌کند.

صاحب کرسی شورای عالی ژئوپارک‌های جهانی یونسکو خاطرنشان کرد: یکی از اهداف تشکیل ژئوپارک، علاوه بر  حفاظت از میراث زمین‌شناختی، آموزش و توسعه اقتصادی جامعه محلی، جذب گردشگر بیشتر است و زمانی که ژئوپارک و یا مناطق دارای این ظرفیت را معرفی کنید، توجه کشورهای منطقه به سمت ایران زیاد می‌شود.

این کارشناس در ادامه گفت: در جریان این کنفرانس با نمایندگان چندین کشور صحبت داشتم و آن‌ها بسیار تمایل دارند با ایران همکاری دوجانبه داشته باشند و رفت‌وآمدهای علمی و گردشگری را توسعه دهند و تفاهم‌نامه‌هایی را برای تبادل گردشگری امضا کنند و همکاری‌های منطقه‌ای را شکل دهند.

وی با تاکید بر این که حضور در این کمیته‌ها قدرت رأی و اظهارنظر کشورها را بالا می‌برد، گفت: ایران در کمیته اجرایی با ۱۴ عضو انتخاب شده و در این کمیته ۷ عضو از کشورهای دارای ژئوپارک حضور دارند و ۵ نماینده نیز با رأی‌گیری انتخاب شده‌اند و یک نماینده از یونسکو و یک نماینده هم از شبکه جهانی ژئوپارک‌ها حضور دارند.

به گفته مسئول گروه میراث زمین‌شناختی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، حضور در این کمیته و داشتن توانایی ارائه، تبلیغ و دفاع باعث می‌شود تعداد نمایندگان کشورهای عضو بیشتر شود و در تصمیم‌های اتخاذ شده در کمیته اجرایی، نقش و تاثیر افزایش داشته و برنامه‌ها به سمتی برود که آن کشور بیشتر منتفع شود.

امری‌کاظمی تاکید کرد: در حال حاضر چین، کره‌جنوبی و ژاپن به دلیل حضور پررنگ‌تر در نشست‌ها از نمایندگان بیشتری برخوردارند و در رأی‌گیری‌ها معمولا برنده می‌شوند.

این کارشناس زمین‌شناس؛ گفت: ایران هم اکنون در کمیته راهبری و اجرایی ژئوپارک‌های منطقه آسیا ـ اقیانوسیه تک نماینده است که با توسعه ژئوپارک‌ها، تعداد نمایندگان‌مان افزایش می‌یابد که قدرت رأی را بالا خواهد برد


نظر شما :