با روش باروری ابرها می‌توان میزان بارندگی را تا 15 درصد افزایش داد

۰۷ بهمن ۱۳۸۳ | ۱۴:۵۶ کد : ۲۲۸۰ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۳۰
با بهره‌گیری از روشهای باروری ابرها می‌توان تا 15 درصد بر میزان نزولات جوی مناطق مختلف کشور افزود.

با بهره‌گیری از روشهای باروری ابرها می‌توان تا 15 درصد بر میزان نزولات جوی مناطق مختلف کشور افزود.
مهندس مرتضی خلیلی، کارشناس مرکز تحقیقات باروری ابرها از موسسه تحقیقات آب در گفت‌وگو با خبرنگار پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) درباره ویژگی‌های این پروژه اظهار داشت: با استفاده از فناوری باروری ابرها می‌توان به طور معمول مشکل کم ‌آبی در مناطق خشک را تا حدود 15 درصد کاهش داد که البته در برخی کشورهای دنیا تا 30 درصد هم گزارش شده است.
وی خاطرنشان کرد: ‌پروژه باروری ابرها از سال 77 به صورت آموزشی با همکاری رصدخانه مرکزی آب و هواشناسی روسیه در استانهای یزد و استانهای مجاور در حال اجرا است و تکنولوژی آن بزودی وارد کشور خواهد شد. البته در بین سالهای 1353 تا 1357 نیز شرکت‌های کانادایی در حوزه آبریز سد کرج و لتیان فعالیتهایی را در این زمینه آغاز کردند که اجرای آن پس از پیروزی انقلاب متوقف شد.
مهندس خلیلی درباره روش اجرای طرح‌های باروری ابرها گفت: برای این کار معمولا از هواپیما استفاده می‌شود؛ به این صورت که کپسولهای حاوی یدیت نقره و مواد کمکی در بدنه هواپیما جاسازی شده و در شرایط مناسب که با ارزیابی دقیق وضعیت ابرها مشخص می‌شود، کپسولها را به داخل ابر پرتاب کرده و این کپسولها زمانی که از داخل ابر سقوط می‌کنند موادی را از خودشان متصاعد می‌کنند که در داخل ابر توزیع می شود و منجر به بارور شدن ابر می‌شود.
کارشناس موسسه تحقیقات آب خاطرنشان کرد: محتویات کپسولها را می‌توان با استفاده از ژنراتورهای زمینی که در دامنه کوه‌ها مستقر می‌شوند بوسیله جریانات هوا به ابرها منتقل کرد که معمولا در این زمینه از دو روش به صورت ترکیبی استفاده می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: با بهره‌گیری از فناوری باروری ابرها علاوه بر افزایش میزان بارندگی می‌توان وضعیت بارش را نیز کنترل کرد مثلا می‌توان اندازه دانه‌های تگرگی را که در داخل ابر ایجاد می‌شود، کاهش داد و از خسارتهای وارد بر کشاورزی، ساختمانهای تاریخی و موارد مشابه جلوگیری کرد. همچنین می‌توان برای از بین بردن مه یا جلوگیری از بارش در روزها و محل‌های مشخص از این تکنیک استفاده کرد به طوری که در کشور روسیه در مراسمهای مهمی که دارند از بارش باران و برف جلوگیری می‌کنند.
خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
 
 

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :