وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: حضور جامعه علمی و نخبه در فعالیت‌های معدنی توسط سازمان زمین‌شناسی کشور

۰۳ مهر ۱۳۹۶ | ۱۹:۳۱ کد : ۲۲۸۰۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۷۱
در نشست مدیران سازمان زمین­شناسی کشور و وزارت صنعت، معدن و تجارت به حضور جامعه علمی و نخبه در فعالیت‌های معدنی...
وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: حضور جامعه علمی و نخبه در فعالیت‌های معدنی توسط سازمان زمین‌شناسی کشور

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، در دیدار مدیران سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با وزیر صنعت، معدن و تجارت دو طرف نسبت به نقش این سازمان در توسعه علم، اشتغالزایی و جذب سرمایه داخلی و خارجی تاکید کردند.

در این دیدار معاون اکتشاف سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که در کشور بیش از 100 نوع ماده معدنی وجود دارد که بایستی در فرآوری به آن بیشتر توجه کرد، گفت: سازمان از دهه 60 به صورت موضوعی امور اکتشافی را برعهده داشته و با تمرکز روی مواد معدنی که به آن کمتر توجه شده بود، موفق شد تا به طور مثال 21 استان را در حوزه طلا فعال کند و 29 معدن طلا را ثبت کرد و توانست ذخیره قطعی و احتمالی طلای کشور را از 24 تن به 340 تن در کشور برساند.

مهندس بهروز برنا، با بیان این‌که این سازمان همچنین توانست برای اولین بار به پتاس سنگی و عناصر نادر خاکی دست یابد، خاطرنشان کرد: این سازمان از دهه 70، رویکرد اکتشافات نوین را پیش گرفت و کشور را در زون‌های 20 گانه پهنه­بندی کرد که منجر به دستیابی به 1500 محدوده امیدبخش با صرف هزینه 5/9 میلیارد تومان شد.

وی با بیان این‌که ارزش افزوده مواد معدنی موجود در کشور بالغ بر 64 میلیارد دلار است، افزود: در حال حاضر نیز با استفاده از روش­های ژئوفیزیک هوایی موفق به کشف تعداد بیشتری محدوده­های امیدبخش معدنی شده‌ایم.

در ادامه نماینده پژوهشکده علوم‌زمین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که سازمان در دهه 70 موفق به کسب مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری جهت تاسیس پژوهشکده علوم زمین شد، تصریح کرد: در حال حاضر پژوهشکده درگرایش‌های مختلف زمین­شناسی دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری می­پذیرد و پژوهش‌های ملی از جمله تهیه نقشه کاهش مخاطرات زمین­لرزه و تعیین عمق پوسته ایران‌زمین را اجرا کرده است.

به گفته دکتر علیرضا شهیدی، فصلنامه علوم زمین با درجهISI   اخرین یافته‌های مرتبط با علوم زمین را بیش از دو دهه به صورت دوره‌ای هر سه ماه یکبار چاپ می‌کند.

 مدیرکل دفتر زمین­شناسی منطقه­ای معاونت زمین­شناسی این سازمان با بیان این‌که این معاونت در زمینه تولید اطلاعات پایه فعالیت می­‌کند و تاکنون نقشه­های 1:250000 کل کشور، 1:100000 در 90درصد کشور  را تهیه کرده، خاطرنشان کرد: نقشه‌های 1:25000 در حال حاضر در دست تهیه است که دقت آن تا 90درصد نیز بیشتر است و با این کار با صرف هزینه کم، دستاورد بالایی نیز حاصل شده و همچنین به تولید و تهیه نقشه­های ملی سیل، زلزله و زمین لغزش پرداختیم و در حاضر نیز نماینده CGMW  در خاورمیانه نیز هستیم.

همچنین مهندس وحید فتوتی مدیرکل دفتر ژئومتیکس و مجری طرح ژئوفیزیک هوایی از ورود سازمان به فناوری ژئوفیزیک هوایی از سال 80-81  خبر داد و گفت: این سازمان موفق شد تا میزان برداشت کمتر از 200 هزارکیلومتر خطی را در طی 4 سال دولت یازدهم، به بیش از 300هزارکیلومتر خطی افزایش دهد و با استفاده از روش ژئوفیزیک هوایی حجم تولید اطلاعات پایه بالا و یکی از مهمترین لایه اطلاعاتی اکتشاف ذخایر پنهان تولید شد.

 مدیرکل پایگاه داده­های علوم زمین نیز استراتژی راه­اندازی پایگاه داده­های علوم‌زمین را  جمع‌آوری، نگهداری و به‌روزرسانی کلیه اطلاعات تولید شده در بخش­های مختلف سازمان و قراردادن این اطلاعات در اختیار عموم کاربران عنوان کرد.

دکتر مهران حیدری با بیان ‌این‌که نقشه راه علوم زمین کشور نیز در قالب سه فاز تعریف شده، تصریح کرد: از این مقدار 2 فاز آن عملیاتی شده و گزارشات و نتایج آن در اختیار 31 استان قرار داده شده است.

همچنین مدیرکل دفتر برنامه­ریزی، فناوری اطلاعات و بودجه سازمان زمین­شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که مطالعات مخاطرات زمین‌شناختی در حوزه تغییر اقلیم آب، خشکسالی و اکوسیستم، بررسی مخاطرات دریاچه ارومیه از سال 1385 در این سازمان آغاز شد، گفت:  مطالعات صورت گرفته علی­رغم اذعان مسئولان وقت، حاکی از این بود که تغییرات اقلیم نقش چندان موثری در بحران دریاچه ارومیه نداشته و پیشنهاد سازمان در شرایط فعلی مبنی بر حفظ شرایط موجود دریاچه و همچنین احیای مرحله ای آن است چرا که احیای دریاچه امری غیرممکن است.

دکتر راضیه لک ضمن اشاره به دریاچه­ای مشابه ارومیه، در آمریکا که سالانه 1/1 میلیارد دلار بهره­برداری اقتصادی از آن صورت می­گیرد، پیشنهاد کرد  از املاح تبخیری دریاچه ارومیه نیز بتوان استفاده کرد اما با توجه به نظر خانم دکتر ابتکار که معتقد بودند با در نظر گرفتن مسائل اجتماعی نباید این موضوع را مطرح کرد، موضوع جدیدیت نیافت.

وی در خصوص نیروی انسانی حاضر در سازمان زمین­شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با اشاره به بیش از 85 درصد از پرسنل این سازمان کارشناس ارشد و دکتری هستند، تصریح کرد: علی­رغم وجود نیروهای کارآمد، کارشناسان متخصص و توانمند، اعتبارات هزینه­ای کم و اعتبار طرح­های تملک دارایی­ها در سال 96 با کاهش مواجه بوده اما خوشبختانه از محل حقوق دولتی برای امر اکتشاف 85 میلیارد تومان اعتبار به این سازمان ابلاغ شده است.

ادامه دکتر فریبرز قریب و دکتر سمیه ویسه رئیس و معاون مرکز پژوهش­های کاربردی علوم زمین نیز ضمن اشاره به آزمایشگاه­های سازمان که از حدود 10 سال پیش راه­اندازی شد از این مجموعه به عنوان مرکزی مرجع و متمرکز در کل کشور یاد کردند که مرجع مناسبی برای آنالیز مواد معدنی محسوب می­­شود.

به گفته ایشان، ایجاد قطب آنالیز در منطقه و عدم نیاز به ارسال نمونه­ها به خارج کشور، امکان آنالیزهای همزمان برای 70 عنصر با حد تشخیص عالی و عملیاتی و وارد شدن تجهیزات آزمایشگاهی ویژه از جمله ICP-MS در زمان تحریم از جمله مهم‌ترین مواردی که در این ارتباط حاصل شده است.

 

در پایان جلسه وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که سازمان زمین­شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ­دارای وظایف متعــددی است، گفت: بخشی از وظایف آن در حوزه امور بین­المللی است و لازم است این مجموعه  در حـوزه­های علمی و پژوهشی کارهای تحقیقاتی را بنا به نیاز کشور برنامه­ریزی کند.

محمد شریعتمداری با بیان این‌که باید در دوره­ 4 ساله­ای که پیش­رو است برنامه­ها اولویت­بندی شود و به موارد زود بازده بیشتر توجه شود،  افزود: همانطور که سرمایه­گذاری متناسب با وضعیت جهان تغییرات اساسی دارد، مدیران نیز باید تغییر قیمت فلزات پایه و تغییر قیمت در دوره­های 5 ساله یا 30 ساله را در نظر گرفته و در انجام امور مدنظر قرار دهند.

وی مساله اشتغال را در شرایط کنونی موضوع اول کشور عنوان کرد که طبق آن باید بر اساس نیازهای کشور حرکت کنیم و در ادامه خاطرنشان کرد: فعالیت در حوزه معدن بایستی با یک هدف انجام شود به نحوی که به نیاز کشور در نقاط پیرامونی و کمتر توسعه‌یافته توجه بیشتری شود و نیاز ملی ایران را تامین کنـد که ما در برابر آن وظیفـه اساسی داریم.

به گفته شریعتمداری، سازمان زمین­­شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نیز با تمامی اهداف پایه­ای که دارد باید معطوف به این نتیجه باشد و توأم به اشتغال­زایی شود و در صورت حصول  این  نتیجه­ می­توان گفت این سازمان کارآمد، پویا و به روز است و در مورد نیاز­های فعلی کشور حساس و ماموریت­های واقعی خودش را به نفع جمهوری ­اسلامی ایران انجام می­دهد.

وی ضمن اشاره به نقش این سازمان در صنایع معدنی و ایجاد اشتغال گفت: فعالیت­های این سازمان باید معطوف به این نتیجه باشد تا برای اشتغال تاثیر خارق­العاده­ای داشته باشد و فعالیت­های معدنی باید بخش عمده­ای از جامعه علمی و نخبه کشور را به خودش مشغول کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که در حوزه معدن و صنایع معدنی باید ماموریت­هایی که زودتر به نتیجه می­رسند تقسیم­بندی شوند، تاکید کرد: صنایع و معادنی هم که کاربر هستند در حوزه اشتغال کشور ما باید در اولویت قرار گیرند که بر همین اساس بایستی ستاد مشترکی بین سه سازمان داخلی از جمله معاونت معدنی، وزارتخانه، شرکت ایمیـدرو ایجاد شود تا بعد­ها بتوان قوانین را اصلاح کرد.

شریعتمداری در ادامه از آقای سرقینی درخواست کردد تا سند همکاری مشترک بین معاونت معدنی، ایمیدرو و سازمان زمین­شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور را با همکاری سه مجموعه  هر چه سریع­تر تهیه کرده تا بتوان همکاری­های متقابل را در دوره­ زمانی معین برای دستوری مشخص به ثمر رساند.

وی همچنین به پروژه تهیه نقشه راه علوم زمین و معدن کشور، تهیه اطلس محیط­های مناسب کانه‌زایی کشور، تدوین برنامه اجرایی اقتصادی اکتشاف در جهت توسعه استراتژیک صنعتی، معدنی کشور به عنوان تعدادی از برنامه‌های سازمان زمین­­شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور بنا به اظهارت رییس آن اشاره کرد که تا بهمن ماه یکی از این موارد تهیه و در قالب  برنامه­ در اختیار کشور قرار گیرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت موضوع آب­های عمیق، ریزگردها و دریاچه ارومیه را به عنوان فعالیت­های این سازمان با اهمیت ملی یاد کرد و گفت: بایستی نیاز این طرح‌ها را فراهم کرد تا سازمان در این خصوص نیز بتواند کار خود را انجام دهد و از سویی به بخش­هایی که ارزش افزوده گسترده­ای در کشور دارند کمک کند. وی با بیان این‌که صنعتی که به منابع متکی باشد در کشور به سمت محدود شدن می­رود، تصریح کرد: صنعتی که متکی به دانش و مغز است در دنیا روند افزایشی پیدا کرده و تصاعد قابل ملاحظه­ای دارد که بر همین اساس حرکت و جهت‌گیری ما باید به این سمت و سو پیش برود.

شریعتمداری با تاکید بر این‌که برداشت­های معدنی ما در حوزه فلزی تحت فشار است، خاطرنشان کرد: اکتشاف باید بر پایه نیازهای اساس کشور باشد و اکتشاف­های نو در مناطق کمتر توسعه‌یافته و خالی از اشتغال به خصوص در منطقه شرق و جنوب شرق کشور مورد توجه قرار داده شود.

به گفته وی اگر معدن به این مناطق پا بگذارد توسعه را همراه خودش خواهد آورد که بر همین اساس باید مورد توجه قرار گیــرند و سند همکاری­های مشترک نیز تنظیم شود تا از سازمان زمین­شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور استفاده جامع­تری محقق شود.

شایان ذکر است، در این دیدار معرفی سازمان، ساختار، اهداف، ماموریت، عملکرد و فعالیت­های تحقیقاتی و علمی از قبیل اطلاعات پایه تولید شده، نقشه­های زمین­شناسی، مخاطرات زمین­شناختی، زمین­شناسی دریایی و مهندسی، اکتشاف مواد معدنی، استراتژی اکتشاف، نقشه راه، آزمایشگاه­ها، فعالیت­های بین­المللی، طرح­های اقتصاد مقاومتی، اکتشاف عناصر استراتژیک، عناصر نادرخاکی، کانسارهای پنهان، هیدروژئوشیمی، لرزه‌نگاری، ژئوفیزیک هوایی، پهنه­های اکتشافی، پتانسیل­یابی منابع آب و ریزگرد و در پایان به مقایسه بودجه اکتشافی مورد نیاز کشور با دنیا ارائه شد.

 

 


نظر شما :