تهیه نقشه‌ زمین‌شناسی دماوند جهت رفتارسنجی و شناسایی نقاط خطرخیز و آتشفشانی

۱۰ آبان ۱۳۹۶ | ۱۶:۲۲ کد : ۲۲۸۱۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۴۵۴
معاون سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از نقشه‌ زمین‌شناسی دماوند جهت رفتارسنجی و شناسایی نقاط خطرخیز و آتشفشانی...
تهیه نقشه‌ زمین‌شناسی دماوند جهت رفتارسنجی و شناسایی نقاط خطرخیز و آتشفشانی

معاون سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور خبر داد:

تهیه نقشه‌ زمین‌شناسی دماوند جهت رفتارسنجی و شناسایی نقاط خطرخیز و آتشفشانی

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، معاون این سازمان از تهیه نقشه‌ زمین‌شناسی دماوند به‌منظور شناسایی نقاط خطرخیز و احتمال آتشفشانی و رفتارسنجی این مناطق به همت کارشناسان این سازمان خبر داد.

دکتر جلیل قلمقاش گفت: ‌به منظور فراهم کردن بستر اطلاعاتی مناسب برای طرح‌های پایش آتشفشان دماوند، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور اقدام به تهیه نقشه زمین‌شناسی در مقیاس یک‌بیست‌وپنج هزارم دماوند کرده است.

وی با بیان این‌که این طرح بزرگ و ملی از تابستان سال 1388 آغاز شده، خاطرنشان کرد: با صعود گروه زمین‌شناسی به قله دماوند بخش اصلی برداشت‌های زمین‌شناسی آتشفشان دماوند در مقیاس یک بیست وپنج‌هزارم تکمیل شده و این طرح تمام گستره آتشفشان دماوند با وسعت حدود 350 کیلومترمربع دربردارد.

قلمقاش هدف تهیه نقشه زمین‌شناسی دماوند را شناسایی تاریخچه فعالیت‌های آتشفشانی دماوند از قدیم به جوان و ارائه آن در چارچوب نقشه زمین‌شناسی در مقیاس یک‌بیست‌وپنج‌‌هزارم ذکر کرد و یادآور شد: در این مطالعات تاریخچه فعالیت آتشفشان دماوند با بررسی و تفکیک واحدهای آتشفشانی شامل نسل‌های مختلف گدازه و مواد آذرآوری با سن 2 میلیون سال تا عهد حاضر بررسی، تفکیک و بر روی نقشه زمین‌شناسی ارائه خواهد شد.

معاون سازمان، شناسایی و برداشت کامل‌ترین ردیف مواد آتشفشانی را به عنوان هدف اصلی طرح یاد کرد و افزود: سن‌سنجی رادیومتری، ژئوشیمی عناصر اصلی و کمیاب و ایزوتوپی، تلفیق اطلاعات صحرایی و آزمایشگاهی با نتایج مطالعات قبلی و تعیین منشاء و جایگاه تکتونیکی آتشفشان از دیگر اهداف طرح به شمار می‌آیند.

این مقام مسئول با بیان این‌که در پیمایش‌های زمین‌شناسی پدیده‌های زمین‌گردشگری، گازفشان‌ها و چشمه‌های آبگرم دماوند شناسایی و برروی نقشه زمین‌شناسی ارائه خواهند شد، خاطرنشان کرد: آخرین نقشه زمین‌شناسی دماوند مربوط دهه 70 شمسی است که با تغییراتی از نقشه زمین‌شناسی پروفسور آلن‌باخ در سال 1966 اقتباس و در مقیاس یکصدهزارم منتشر شده است.

به گفته قلمقاش به‌خاطر این‌که افکار عمومی و مسئولان نیاز دارند درباره روند فعالیت‌های این قله آتشفشانی اطلاعات کاملی داشته باشند، تهیه نقشه زمین‌شناسی قله دماوند در دستور کار سازمان قرار گرفته است.

وی با اشاره به این‌که تهیه نقشه موردنظر در مقیاس یک‌بیست‌و‌پنج‌هزارم و با اولویت مخاطرات آتشفشان‌های نیمه‌فعال کشور آغاز شده، افزود: روش کار مشابه تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی کاربردی دیگر است و تنها تفاوت موجود اولویت مخاطره آتشفشان است.

قلمقاش خاطرنشان کرد: بسیاری از نقشه‌های زمین‌شناسی با اولویت شناسایی مناطق دارای پتانسیل معدنی تهیه می‌شوند در حالی که شناسایی نقاط خطر‌خیز و احتمال آتشفشانی شدن و رفتارسنجی دماوند اولویت اصلی این نقشه به‌شمار می‌آید.

معاون سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، ضمن ابراز امیدواری از تهیه نقشه‌ زمین‌شناسی دماوند تا پایان سال جاری، یادآور شد: در تهیه این نقشه تلاش می‌شود با شناخت تاریخچه دقیق فعالیت‌های آتشفشانی دماوند در گذشته، اطلاعات لازم برای پیش‌بینی رفتار آن در آینده را در اختیار زمین‌شناسان دیگر قرار دهیم.

قلمقاش افزود: قله دماوند علاوه بر این‌که جزو جوان‌ترین آتشفشان‌های ایران است به عنوان بلندترین قله خاورمیانه هم محسوب می‌شود و دارای ساختار زمین‌شناسی خاصی هم هست.

وی با بیان این‌که این آتشفشان نزدیک تهران است و همواره گاز از دهانه آن خارج می‌شود، یادآور شد: خارج‌ شدن گاز همواره این سئوال را برای مردم به وجود می‌آورد که آیا دماوند یک روز فعالیت آتشفشانی خود را آغاز می‌کند یا خیر و این درحالی است که شکل‌های دیگر مخاطرات طبیعی از جمله آتشفشان و زلزله نیز همواره تهران و ساکنانش را تهدید می‌کند.

قلمقاش با بیان این‌که دماوند جزو آتشفشان‌های جوان و نیمه فعال ایران محسوب می‌شود، یادآور شد: باید پایش دقیقی از فعالیت‌های دماوند شامل؛ شدت و مقدار گازهای خروجی از دهانه، دما و ترکیب چشمه‌های اطراف دامنه، لرزه‌نگاری داشته باشیم تا فعالیت احتمالی آن در آینده قابل پیش‌بینی باشد.

 


نظر شما :