برگزاری جلسه هماهنگی نشست و کارگاه آموزشی بین‌المللی توسعه ژئوپارک‌های جهانی در قشم

۰۸ آبان ۱۳۹۶ | ۱۸:۱۳ کد : ۲۲۸۱۳ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۳۵
برگزاری نشست و کارگاه آموزشی بین‌المللی توسعه ژئوپارک‌های جهانی یونسکو در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور...
برگزاری جلسه هماهنگی نشست و کارگاه آموزشی بین‌المللی توسعه ژئوپارک‌های جهانی در قشم

در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور انجام شد:

برگزاری جلسه هماهنگی نشست و کارگاه آموزشی بین‌المللی توسعه ژئوپارک‌های جهانی یونسکو در قشم

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مدیر روابط‌عمومی این سازمان از برگزاری نخستین نشست و کارگاه آموزشی بین‌المللی توسعه ژئوپارک های جهانی یونسکو طی 17 الی 19 بهمن ماه سال جاری درژئوپارک جهانی قشم خبر داد و گفت: به دنبال برگزاری نخستین جلسه هماهنگی در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور حاضران به بیان دیدگاه‌‌ها و نقطه نظرات خود و بررسی نقاط مشترک و راهکارهای همکاری دو جانبه به‌منظور برگزاری هر چه بهتر نشست مذکور پرداختند.

به گفته رضا جدیدی، در نخستین جلسه هماهنگی جمعی از مدیران و کارشناسان ژئوپارک جهانی قشم از جمله آقایان محسن‌پور مدیر ژئوپارک قشم، مهندس امانی رییس کمیته اجرایی ژئوپارک و مهندس اشکرف کارشناس ژئوتوریسم ژئوپارک، مهندس علیرضا امری‌کاظمی عضو شورای عالی ژئوپارک های جهانی یونسکو و خانم‌ها دکتر مهین گزانی رییس کمیته علوم کمیسیون ملی یونسکو ایران و صادقی نماینده دفتر منطقه‌ای  یونسکو در ایران و دکتر راضیه لک  مدیرکل برنامه‌ریزی و فناوری سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و جمعی از مدیران این سازمان در این نشست حضور داشتند.

وی، شناسایی و توسعه پتانسیل جدید ژئوپارک در سطح ملی و همچنین کشورهای همسایه در منطقه را به عنوان مهم‌ترین هدف برگزاری نشست و کارگاه آموزشی قشم یاد کرد و افزود: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نیز به صورت فعال در نمایشگاه‌ها و پاویون‌های اختصاصی برای معرفی پتانسیل‌ موجود  در 31  استان کشور حضور خواهد داشت.

در ادامه عضو شورای عالی ژئوپارک‌های جهانی یونسکو درباره اهداف یونسکو از برگزاری این کنفرانس در ایران گفت: مخاطبان و شرکت‌کنندگان در سطح ملی شامل نمایندگان معرفی شده از سوی استانداری هستند که ضمن مطلع و مرتبط بودن نسبت به موضوع، دارای قدرت اجرایی و تصمیم‌سازی در سطح استان هستند.

به گفته علیرضا امری‌کاظمی، شرکت‌کنندگان بین‌المللی نیز منتخب نمایندگان کشورهای دارای ژئوپارک‌های جهانی موفق و همچنین نمایندگان و فعالان کشورهای درصدد معرفی و ثبت ژئوپارک‌های جدید خواهد بود.

وی، ترویج و گسترش مفهوم ژئوپارک در ایران و جهان و همچنین تشویق و هدایت مسئولان محلی به معرفی و ثبت ژئوپارک‌های جدید را به عنوان هدف مهم برگزاری این نشست یاد کرد و افزود: تبادل‌نظر و اشتراک‌گذاری تجربیات موفق در زمینه توسعه ژئوپارک‌های جهانی به عنوان برنامه اصلی این نشست خواهد بود.

به گفته عضو شورای عالی ژئوپارک‌های جهانی یونسکو، ژئوپارک جهانی قشم پس از دو سال تلاش و پیگیری مسئولان و کارشناسان موفق شد اردیبهشت ماه امسال به عنوان تنها ژئوپارک ایران و خاورمیانه در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده و از طرف یونسکو نیز به عنوان محور توسعه ژئوپارکهای منطقه پیشنهاد شده است. در همین راستا مسئولان منطقه آزاد قشم مصمم هستند نقشی تاثیرگذار در توسعه ژئوپارک‌های کشور و منطقه ایفا کند.

خبر مرضیه کاظمی

عکس مریم میرآفتاب تهرانی


نظر شما :