مدیرکل مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی لرستان از پیشرفت مطالعات زمین‌شناسی مهندسی زمین‌لغزش سیمره‌ خبر داد

۱۷ آبان ۱۳۹۶ | ۱۷:۵۹ کد : ۲۲۸۱۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۷۱۷
مدیرکل مرکز لرستان از بررسی زمین‌شناسی مهندسی رسوبات دریاچه‌ای زمین‌لغزش سیمره خبر داد...
مدیرکل مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی لرستان از پیشرفت مطالعات زمین‌شناسی مهندسی زمین‌لغزش سیمره‌ خبر داد

مدیرکل مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی لرستان خبر داد:

پیشرفت مطالعات زمین‌شناسی مهندسی زمین‌لغزش سیمره‌

به گزارش روابط‌عمومی زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مدیرکل مرکز لرستان از بررسی زمین‌شناسی مهندسی رسوبات دریاچه‌ای زمین‌لغزش سیمره خبر داد و گفت: هم اکنون در اداره کل زمین‌شناسی این استان چند پروژه با اعتبار ملی در دست اقدام داریم که پیگیری می‌شوند.

احدالله فاضلی افزود: یکی از این فعالیت‌ها بررسی زمین‌شناسی مهندسی رسوبات دریاچه‌ای زمین لغزش سیمره است و در این مطالعه روی فرونشست دشت پلدختر تأکید داریم.

مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی لرستان با بیان این‌که این مطالعات پایه‌ای در آینده می‌تواند در مسیر معرفی و ثبت ژئوپارک سیمره نیز مورد استفاده قرار گیرد، افزود: اعتبار این طرح 100 میلیون تومان برآورد شده و  مطالعه فرونشست دشت پلدختر نیز برای بررسی وضعیت این دشت انجام می‌شود تا مشخص شود که در چه موقعیتی قرار دارد.

به گفته فاضلی با مشخص شدن وضعیت دشت، اقدامات لازم ترمیمی تعیین می‌شود و همچنین مطالعات زمین‌شناختی در راستای اجرای پروژه‌های عمرانی به کار گرفته می‌شوند

چشم اندازهای متفاوت از زمین لغزش بزرگ سیمره (عکسها از علیرضا امری کاظمی)

آغاز مطالعه پراکندگی ژئوشیمی منگنز در نورآباد لرستان

وی در ادامه از آغاز مطالعه پراکندگی ژئوشیمی منگنز در نورآباد این استان خبر داد و با بیان این‌که یکی از برنامه‌های اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی این استان، مطالعه پراکندگی ژئوشیمی منگنز در رادیولاریت‌های نورآباد است، گفت: رادیولاریت‌ در اصطلاح به مجموعه‌ای از چرت‌های قرمز، خاکستری و تقریباً سبزرنگ و نیز شیل‌های قرمز و سبز و آهک‌های سیلیسی به همراه توده سنگ‌های بازی و اولترا بازی گفته می‌شود.

 فاضلی با اشاره به این‌که اکتشافات و ارزیابی ذخائر منگنز نسبت به بسیاری از مواد معدنی دیگر مشکل‌تر است، خاطرنشان کرد:  این کانسارها معمولاً به صورت پراکنده و کوچک هستند و این عنصر به دلایل اقتصادی و داشتن خصوصیات فیزیکی و شیمیایی ویژه یک از فلزات استراتژیک محسوب می‌شود.

 به گفته مدیرکل مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی لرستان منگنز در صنایع فولاد و ذوب‌آهن و تولید فروآلیاژ مورد استفاده قرار می‌گیرد و منگنز کاربردهای غیرمتالوژیکی متعددی از جمله در تولید باتری‌های خشک و شیمیایی، افزودنی‌های کودهای کشاورزی و صنایع کبریت‌سازی نیز دارد


نظر شما :