انجام فاز نخست اکتشافات در پهنه اکتشافی گناباد به همت اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال شرق

۲۱ آبان ۱۳۹۶ | ۱۶:۵۴ کد : ۲۲۸۱۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۰۰۰
فاز نخست اکتشافات در پهنه اکتشافی گناباد در یک برنامه سیستماتیک و منسجم به همت کارشناسان اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال شرق...
انجام فاز نخست اکتشافات در پهنه اکتشافی گناباد به همت اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال شرق

به همت اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال شرق:

فاز نخست اکتشافات در پهنه اکتشافی گناباد انجام شد

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، فاز نخست اکتشافات در پهنه اکتشافی گناباد در یک برنامه سیستماتیک و منسجم به همت کارشناسان اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال شرق و با همکاری شرکت تهیه و تولید مواد معدنی اکتشافات فاز اول پهنه اکتشافی گناباد به اتمام رسید.

این خبر را مهندس حسن عزمی اعلام کرد و افزود: اکتشافات در مرحله شناسایی و پی‌جویی به درخواست شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و با برنامه‌ریزی منسجم و سیستماتیک در مساحتی بالغ بر یک‌هزار کیلومتر مربع در پهنه اکتشافی گناباد در جنوب غربی استان خراسان‌رضوی و در دو محدوده شمال غربی (زون هلالی) و جنوب شرقی (زون کلاته آهنی) این پهنه انجام شد.

رئیس اداره اکتشافات فلزی اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال شرق در جلسه ارائه نتایج این پهنه در سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی ضمن تشریح نتایج مثبت اکتشاف این پهنه گفت: پس از پردازش داده‌های ماهواره‌ای و ژئوفیزیک هوایی و زمین‌شناسی طراحی اکتشاف سیستماتیک ژئوشیمیایی انجام شد.

به گفته وی، پس از برداشت و پردازش بیش از هزار نمونه رسوب آبراهه‌ای، بیش از 200 نمونه کانی سنگین، 200 نمونه مینرالیزه در منطقه مورد نظر، 43 آنومالی فلزی و در نهایت 14 منطقه امیدبخش جهت اکتشاف عناصر پایه و گرانبها و استراتژیک معرفی شد.

درادامه دکتر جعفر طاهری مدیرکل منطقه شمال شرق نیز با بیان این‌که تاکنون به پتانسیل‌های فلزی منطقه گناباد و بجستان کمتر توجه شده بود، گفت: معرفی آنومالی‌های فلزی و مناطق امیدبخش توسط کارشناسان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و با مساعدت و پشتیبانی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در این منطقه کم آب نویدبخش توسعه و سرمایه گذاری بیشتر است.

و با حضور خانم مهندس علیرضایی رئیس این سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی و دکتر طاهری مدیرکل منطقه شمال شرق برگزار شد،

یادآور می‌شود، این نشست با حضور آقایان مهندس علیرضایی رئیس و مهندس امیدی از دفتر امور اکتشاف وزرات صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی، دکتر جعفر طاهری مدیرکل و مهندس شجاعی معاون معدنی زمین‌شناسی منطقه شمال شرق و همچنین نمایندگانی از شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران حضور داشتند.

لازم به‌ذکر است؛ پس از تشریح کلیه عملیات اکتشافی این پهنه، کارشناسان و نمایندگان وزرات صنعت، معدن و تجارت که تا به حال در جلسات تشریح عملیات 17 پهنه اکتشافی کشور حضور داشته‌اند، فعالیت‌های انجام شده در این پهنه را یکی از سیستماتیک‌ترین مطالعات انجام شده در پهنه‌های اکتشافی کشور عنوان کردند.

کلید واژه ها: خراسان رضوى


نظر شما :