دبیر همایش زمین‌‌ساخت ایران: بین زمینلرزه‌های کرمانشاه و کرمان از نظر چشمه لرزه‌زا ارتباطی وجود ندارد

۱۳ آذر ۱۳۹۶ | ۱۴:۲۶ کد : ۲۲۸۴۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۵۱
پنجمین همایش زمین‌‌ساخت و زمین‌شناسی ساختاری ایران 29 آذر سال جاری به همت پژوهشکده علوم‌زمین با نگرشی ویژه بر زمینلرزه 21 آبان باختر ایران...
دبیر همایش زمین‌‌ساخت ایران: بین زمینلرزه‌های کرمانشاه و کرمان از نظر چشمه  لرزه‌زا  ارتباطی وجود ندارد

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، پنجمین همایش زمین‌‌ساخت و زمین‌شناسی ساختاری ایران 29 آذر سال جاری به همت پژوهشکده علوم‌زمین با نگرشی ویژه بر زمینلرزه 21 آبان باختر ایران برگزار خواهد شد.

بر اساس این گزارش، نقش عناصر ساختاری و کانی‌زایی، ریخت زمین‌ساخت، لرزه زمین‌ساخت و پارینه لرزه‌شناسی، زمین‌ساخت تجربی و زمین‌ساخت کاربردی به عنوان محورهای اصلی پنجمین همایش زمین‌‌ساخت و زمین‌شناسی ساختاری ایران عنوان شده است.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر درباره این نشست و دلیل تاکید آن بر زمینلرزه 21 آبان باختر ایران(کرمانشاه) به سراغ دبیر علمی پنجمین همایش زمین‌‌ساخت و زمین‌شناسی ساختاری ایران رفتم و ایشان ضمن اشاره به تقارن این دو موضوع با یکدیگر یادآور شد: 21 آبان 96 زمینلرزه‌ای به بزرگای 7/3 منطقه‌ای وسیع در غرب کشور واقع در استان کرمانشاه را به لرزه درآورد که با توجه به ابعاد بزرگ این زمینلرزه از نظر ساختاری، زمین‌شناسی و سازه‌ای  ما را بر آن داشت ضمن برگزاری این همایش نگرش ویژه‌ای بر این زمینلرزه داشته باشیم.

به گفته دکتر منوچهر قرشی، با افراد ذی‌صلاح در مرکز تحقیقات ساختمان مسکن برای مطالعات شتاب‌نگاری، موسسه ژئوفیزیک برای نتایج لرزه‌نگاری، پژوهشگاه زلزله‌شناسی برای مسائل سازه‌ای و ژئوتکنیکی و پژوهشکده علوم‌زمین در زمینه‌های مختلف این زمینلرزه به ارائه دستاوردهای خود و تبادل نظر خواهیم پرداخت.

وی با بیان این‌که این نشست یکروزه چند سخنران به صورت مدعو و ارائه چند مقاله ارسالی را در دستور کار خود دارد، گفت: ما همواره انتظار وقوع زمینلرزه‌هایی با بزرگای بالا برای منطقه زاگرس را داشتیم و داریم زیرا طی سال‌های گذشته زمین‌لرزه قیر و کارزین واقع در جنوب استان فارس برابر با ۲۱ فروردین  1351 با بزرگای 6/9 و زمینلرزه خورگو در شمال بندرعباس با بزرگای 7 در سال  1356 را مشاهده کرده‌ایم و طی تاریخ نیز شاهد بروز زمینلرزه‎های بزرگ با  دوره بازگشت بسیار طولانی بوده‌ایم.

عضو هیات علمی پژوهشکده علوم‌زمین با بیان این‌که این زمینلرزه برای منطقه کرمانشاه و زاگرس نسبتا" بزرگ بود، افزود: با توجه به این‌که زمینلرزه غرب کشور ابعاد بزرگی از نظر ویرانی داشت و چندین شهر و روستا را تخریب کرد؛ از نظر ویژگی‌های زمین‌شناختی و لرزه زمین‌ساخت برای زمین‌شناسان بسیار مهم بود و هنوز نمی‌توان به نتایج قطعی و نهایی دست یافت.

دبیر علمی پنجمین همایش زمین‌‌ساخت و زمین‌شناسی ساختاری ایران با این‌که مطالعات زمین‌شناسی درباره زمینلرزه غرب کشور همچنان در حال انجام است؛ تصریح کرد: زمینلرزه‌ها در این منطقه همچنان ادامه دارد و به‌تازگی شاهد بروزهمین پدیده در کرمان بودیم ولی متاسفانه برخی آگاهانه و غیرآگاهانه موضوع زمینلرزه‌های غرب کشور را به زمینلرزه اخیر کرمان و حتی تهران مرتبط می‌کنند و برخی اظهارات مبنی بر فعال شدن پهنه ایران از نظر زمینلرزه‌ای وجود دارد.

وی تاکید کرد: بین زمینلرزه‌های کرمانشاه و کرمان از نظر چشمه لرزه‌زا هیچ ارتباطی وجود ندارد و موضوع مهم این است که در همه جای کشور ما پتانسیل لرزه‌خیزی وجود دارد ولی امکان ارتباط آنها با یکدیگر وجود ندارد و تعیین زمان برای بروز زمینلرزه نیز کاملا غیرمنطقی و دور از ذهن است.

دکتر قرشی ضمن دعوت از هموطنانمان برای آگاهی و آمادگی همیشگی در برابر مخاطرات طبیعی در کشور، خاطرنشان کرد: از نظر زمین‌شناسی در حال حاضر بروز زمینلرزه  قابل پیش‌بینی نیست ولی آمادگی و هشدار در این زمینه بهترین و عاقلانه‌ترین راهکار موجود به نظر می‌رسد.

یادآور می‌شود، مهلت ثبت نام در همایش زمین‌‌ساخت و زمین‌شناسی ساختاری ایران 20 آذر خواهد بود و علاقه‌مندان می‌توانند به منظور کسب اطلاعات بیشتر با شماره 66070509 تماس گرفته یا به آدرس http://5thtectonic.conference.gsi.ir مراجعه کنند.

خبر مرضیه کاظمی


نظر شما :