ساخت دستگاه ارزیابی فیلتراسیون، به منظور جلوگیری از فرسایش داخل در سدهای خاکی و سنگریزه ای

۰۹ بهمن ۱۳۸۳ | ۱۵:۲۱ کد : ۲۲۸۷ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۷۲
ایسنا-دکتر عباس سروش، مجری طرح ساخت دستگاه ارزیابی فیلتراسیون در گفتگو با خبرنگار پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با اشاره به اینکه حدود 48 درصد تخریب سدهای خاکی و سنگریزه یی بزرگ ناشی از...
ایسنا- دستگاه ارزیابی فیلتراسیون، به منظور جلوگیری از فرسایش داخل در سدهای خاکی و سنگریزه یی توسط پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر طراحی و ساخته شد. دکتر عباس سروش، مجری طرح ساخت دستگاه ارزیابی فیلتراسیون در گفتگو با خبرنگار پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با اشاره به اینکه حدود 48 درصد تخریب سدهای خاکی و سنگریزه یی بزرگ ناشی از آب شستگی و فرسایش داخلی است، خاطرنشان کرد: آب شستگی به حمل تدریجی ذرات ریز خاک توسط جریان آب از میان ترکها، خلل و فرج حفرات خاک اطلاق می شود. در این شرایط ابتدا دبی جریان کم بوده، ذرات ریزتر را با خود حمل می کند ولی به تدریج و با گذشت زمان، مجرای عبور آب بزرگتر شده و آب قابلیت حمل ذرات بزرگتر را خواهد داشت و دبی جریان زیادتر می شود. حمل تدریجی ذرات خاک در آب شستگی باعث فرسایش داخلی در سازه خاکی و در نهایت تخریب آن خواهد شد.
   وی تصریح کرد: در این طرح، فرسایش داخلی در سدهای خاکی و سنگریزه یی مطالعه شده تا ساختار اندازه سنگدازه ای تشکیل دهنده مشخص شود و بدین ترتیب مواد درز گیرنده از روی این مطالعه و تحقیق ساخته شده تا ضریب نفوذ سدها کاهش یابد. دکتر سروش خاطرنشان کرد: بدین منظور برای شبیه سازی عملی آنچه در یک سد خاکی یا سنگریزه یی اتفاق می افتد مدلسازی کوچکی در آزمایشگاه به عمل آورده و عملکرد فیلتر در زمینه جلوگیری از شسته شدن و فرسایش ریزدانه بر اثر تراوش آب مورد آزمایش قرار می گیرد. در این راستا، ابتدا خاک ریزدانه و خاک هسته را در داخل دستگاه ریخته و در زیر آن خاک فیلتر را می ریزیم سپس یک جریان آب با فشار مشخص بین 3 تا 6 بار را از آن عبور می دهیم. وی با اشاره به اینکه بزرگ بودن مقیاس این دستگاه از ویژگی های بارز آن است افزود: این دستگاه در حدود 26 سانتی متر قطر و 48 سانتی متر ارتفاع دارد. این ابعاد بزرگ به ما کمک می کند تا هر نوع مصالح خاک مبنا یا همان خاک هسته را بدون اینکه اصلاح کرده و قسمت ریزدانه آنرا برداریم، در داخل دستگاه قرار داده و آنها را تست کنیم. دکتر سروش همچنین طراحی خروجی دستگاه را یکی از ویژگی های آن دانست و اظهار داشت: در قسمت تحتانی دستگاه یک شبکه سوارخ دار و یا قیفی شکل تعبیه شده که ذرات شسته شده را به راحتی از داخل به بیرون هدایت می کند. این پژوهشگر در ادامه تصریح کرد: استفاده از این دستگاه از یک طرف باعث اطمینان از ایمنی سد خواهد شد و از سوی دیگر در هزینه های تهیه فیلتر که حدود 15 تا 25 درصد کل هزینه خاکریزی بدنه سد است، صرفه جویی می شود. وی هزینه ساخت این دستگاه را حدود چهار تا چهار و نیم میلیون تومان عنوان و خاطرنشان کرد: برای بررسی فرسایش خاکهای ریزدانه باید در زمان آزمایش به وسیله میله های بسیار باریک شیار کوچک و سوراخ ریزی در وسط خاک مبنای ریزدانه ایجاد کنیم که ما این قسمتها را به نحوی طراحی کرده ایم که تراکم خاک مبنا به صورت یکنواخت در همه سطوح به ویژه در قسمت مجاور استوانه پلکسی گلت انجام می شود.

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :