آغاز فاز نخست برداشت‌های میدانی دقیق‎سازی و تعیین حریم گسل‌های فعال شهر مشهد

۳۰ دی ۱۳۹۶ | ۱۱:۰۲ کد : ۲۲۸۹۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۳۸۰
ر راستای اجرای مصوبه شورایعالی معماری و شهرسازی کشور مبنی بر تدقیق و تعیین حریم گسل‌های فعال در ۵ کلان شهر تهران، کرج، مشهد، تبریز و کرمان...
آغاز فاز نخست برداشت‌های میدانی دقیق‎سازی و تعیین حریم گسل‌های فعال شهر مشهد

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، در راستای اجرای مصوبه شورایعالی معماری و شهرسازی کشور مبنی بر تدقیق و تعیین حریم گسل‌های فعال در ۵ کلان شهر تهران، کرج، مشهد، تبریز و کرمان با محوریت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، فاز اول مطالعات میدانی با هدف تدقیق محل عبور و شواهد سازوکار گسل‌های فعال شهر مشهد تا شعاع ۵۰ کیلومتری آغاز شد.

دبیر کمیته علمی تدقیق گسل‌های شهر مشهد و رئیس اداره مخاطرات زمین‌شناختی اداره‌کل منطقه شمال شرق گفت: فاز نخست برداشت‌های میدانی تدقیق و تعیین حریم گسل‌های فعال شهر مشهد آغاز شده و این مطالعات طی دو مرحله انجام خواهد شد.

به گفته مهندس هادی شریفی در مرحله اول مطالعات صحرایی که در حال حاضر با بیش از 40 نفر کارشناس روز در حال انجام است و مواردی شامل شواهد ساختاری، مورفوتکتونیکی و زمین‌شناختی در طول ۴ گسل اصلی و فعال شهر مشهد برداشت می‌شود.

 لازم به یادآوری است، دو گسل سنگ بست شاندیز و جنوب مشهد چناران از بخش‌های جنوبی شهر مشهد و دو گسل توس و کشف رود از بخش‌های شمالی شهر مشهد عبور می‌کند. از اولین نتایج این عملیات، تعیین دقیق محل شکستگی‌های اصلی و مشخص این گسل‌ها با دقت کمتر از چند متر است که در سطح زمین قابل مشاهده است. مرحله دوم مطالعات بعد از تحلیل نتایج مرحله اول برداشت‌های صحرایی با تمرکز بر بررسی دیواره‌ گودبرداری‌های عمیق، شواهد ریختی و بررسی‌های ژئوفیزیک در سطح شهر مشهد آغاز خواهد شد. حریم اولیه گسل‌ها به عنوان خروجی فاز نخست طرح تدقیق بعد از تکمیل مطالعات در دو مرحله یاد شده تعیین و در اختیار کمیته راهبری و اجرایی استان قرار خواهد گرفت.

لازم به ذکر است طرح تدقیق و تعیین حریم گسل‌های فعال توسط وزارت راه و شهرسازی به سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به عنوان مرجع رسمی شناسایی و تعیین گسل‌ها محول شده و کمیته علمی طرح مذکور جهت گسل‌های شهر مشهد متشکل از متخصصان اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال شرق و تعدادی از اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها است.

آغاز عملیات برداشت صحرایی نقشه‌های ژئوشیمی یکصدهزار و حفاری اکتشافی درخراسان شمالی

در راستای مصوبات سفر مقام معظم رهبری به استان خراسان شمالی، عملیات برداشت صحرایی نقشه‌های ژئوشیمی یکصدهزار آمند و غزنین به همت کارشناسان اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال شرق و عملیات حفاری اکتشافی در مناطق پتانسیل‌دار استان با نظارت کارشناسان و همکاری نمایندگی آن اداره‌کل در استان خراسان شمالی آغاز شد.

سفر مقام‌عالی وزارت صنعت، معدن و تجارت به خراسان رضوی

دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور به همراه مقام‌عالی وزارت صنعت، معدن و تجارت و دو تن از معاونان وی برای افتتاح چند طرح صنعتی و صنایع معدنی وارد مشهد شد و در جلسه اقتصاد مقاومتی استان خراسان رضوی با حضور مدیران استان خراسان رضوی شرکت کردند.

در حاشیه  این سفر جلسه‌ای با حضور مقام عالی وزارت دکتر شریعتمداری، و با شرکت دکتر سرقینی و مهندس صالحی‌نیا و مدیران حوزه صنعت، معدن و تجارت در استان خراسان رضوی تشکیل شد تا عملکرد و مسائل واحدهای این وزارتخانه در استان بررسی شود. در این جلسه دکتر طاهری مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال شرق ضمن ارائه گزارشی از پروژه‌های در دست انجام سازمان در منطفه شمال شرق کشور از آخرین واگذاری محدوده اکتشافی انجام شده در خراسان جنوبی (طلای هیرد) و افزایش پنجاه درصدی عملیات میدانی کارشناسان این سازمان  در سال جاری همچنین  فعالیت‌های در دست انجام در استان خراسان شمالی پرداخت و خواستار تسریع برداشت‌های ژئوفیزیک هوایی به روش ژئوالکتریک در سازندهای کارستیک ارتفاعات هزار مسجد جهت تکمیل مطالعات در راستای تامین منابع آب شرب مشهد شد.

بازدید معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان شمالی و تعدادی از مدیران این استان از فعالیت های فنی و اجرائی اداره کل شمال شرق

مهندس علی نیا معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان شمالی و تعدادی از مدیران این استان از فعالیت های فنی و اجرایی اداره کل منطقه شمال شرق بازدید کردند و در پایان در جلسه مشترکی با حضور مدیر کل و معاونین و روسای ادارات این اداره کل به تبادل نظر پرداختند

در این جسله دکتر طاهری به لزوم توجه به مطالعات مخاطرات زمین‌شناسی در استان خراسان شمالی اشاره کرد و مباحث مختلف اکتشافی در این استان را با توجه به جذب اعتبارات تخصیص یافته بسیار موثر دانست

همچنین مهندس نیکدل به لزوم اکتشافات ناحیه‌ای در مناطق مختلف استان اشاره کرد و از همکاری خوب این اداره‌کل و نمایندگی آن در خراسان شمالی با برنامه‌های فنی سازمان صنعت، معدن و تجرات استان تشکر کرد و خواستار تسریع در تکمیل اکتشافات استان در راستای اعتبارات سفر مقام معظم رهبری به استان شد.

در پایان مهندس علی‌نیا معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان شمالی نیز بازدید از فعالیت‌های فنی و اجرایی این اداره‌کل را بسیار مطلوب ارزیابی کرد و اهمیت شناخت زمین و گنج‌های پنهان آن را در راستای تولید ثروت در مناطق محروم مهم توصیف کرد و آمادگی مجموعه استانداری و دستگاه‌های اجرایی استان را جهت رونق فعالیت‌های زمین‌شناسی و اکتشافی استان اعلام کرد

 

 

 


نظر شما :