مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی استان گیلان: استان گیلان ۸ گسل اصلی و فعال دارد

۱۷ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۴:۵۹ کد : ۲۲۹۱۳ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۵۸۶
مدیرکل زمین‌شناسی گیلان با بیان این‌که این استان ۸ گسل اصلی و فعال دارد، گفت: گسل آستارا، خزر، لاهیجان، رودبار، کلیشوم، جیرنده...
مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی استان گیلان: استان گیلان ۸ گسل اصلی و فعال دارد

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مدیرکل زمین‌شناسی گیلان با بیان این‌که این استان ۸ گسل اصلی و فعال دارد، گفت: گسل آستارا، خزر، لاهیجان، رودبار، کلیشوم، جیرنده، منجیل و نور گسل‌های مهم اصلی و فعال گیلان هستند.

پانته‌آ گیاهچی، با اشاره به این‌که زمین‌لرزه حالت خاص از تغییر شکل پوسته زمین است که در آن گسیختگی در مقیاس‌های متفاوت رخ می‌دهد، خاطرنشان کرد: زمین‌لغزش ناپایداری و حرکت توده‌ای رسوبات است که در شیب‌های دامنه‌ها به دلایل مختلف اتفاق می‌افتد.

وی پدیده بارندگی را یکی از دلایل رخداد زمین لغزش دانست و تصریح کرد: با توجه به وجود رسوبات "لسی" و دانه‌ریز در استان گیلان، پدیده بارندگی می‌تواند باعث شود تا رسوبات نیروی کششی خود را از دست داده و به‌سمت پایین سرازیر شوند.

مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی استان گیلان با بیان این‌که رخداد زمین لرزه‌ها یکی دیگر از دلایل به‌وجود آمدن زمین‌لغزش است، خاطرنشان کرد: بروز زمینلرزه می‌تواند عاملی بزرگ برای زمین لغزش‌های گسترده در اکثر دامنه‌های استان گیلان شود.

وی با تاکید بر این‌که دستکاری دامنه‌ها توسط بشر و عوامل طبیعی از دیگر دلایل رخداد زمین لغزش‌ها هستند، گفت: دستکاری‌های غیراصولی در شیب‌ دامنه‌ها، ساخت‌وسازهای غیرمجاز بر روی دامنه‌ها و از بین بردن پوشش‌های گیاهی توسط انسان می‌تواند موجب ایجاد زمین‌لغزش در دامنه‌ها شود.

گیاهچی با اشاره به اینکه استان گیلان به‌طور کلی با مخاطرات زمین‌شناختی همچون زمین‌لرزه، زمین‌لغزش، سیل و روان‌گرایی مواجه است، تاکید کرد: گاه زمین‌‌لرزه‌ها در رسوبات سست و ماسه‌ای که اشباع از آب هستند، موجب روان‌گرایی می‌شود.

مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی استان گیلان با بیان این‌که پوسته ایران در اثر حرکت "صفحه عربی" تحت فشار است ابراز داشت: به‌طور تقریبی سالیانه 5/2 سانتیمتر تحت تاثیر این حرکت، پوسته ایران دچار کوتاه‌شدگی می‌شود.

گیاهچی با تاکید بر این‌که 90 درصد فشار مذکور به صورت غیرلرزه‌ای و به‌صورت چین‌خورگی، کوتاه‌شدگی و خمش در پوسته ایران تاثیر می‌گذارد، بیان کرد: 10 درصد از این فشار به‌صورت زمینلرزه آزاد می‌شود.

وی با اشاره به این‌که استان‌ گیلان گسل‌های متعددی دارد، خاطرنشان کرد: گسل آستارا یکی از گسل‌های مهم استان گیلان است که دارای 400 کیلومتر درازا بوده که حدود 170 کیلومتر آن در ایران قابل پیگیری است.

مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی استان گیلان، گسل خزر را از دیگر گسل‌های اصلی و فعال این استان عنوان کرد و با بیان این‌که گسل خزر 600 کیلومتر درازا دارد، تصریح کرد: گسل‌های آستارا، خزر، لاهیجان، منجیل، رودبار، جیرنده، کلیشوم و نور از گسل‌های فعال و اصلی استان گیلان هستند.

مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی استان گیلان با تاکید بر این‌که استان گیلان 8 گسل اصلی و فعال دارد، افزود: گسل‌هایی که در 35 هزار سال‌ گذشته حداقل یک زمینلرزه داشته باشند جزو گسل‌های فعال محسوب می‌شوند.

استان گیلان نیازمند تشکیل شورای عالی زمین‌شناسی است

بر همین اساس،گیاهچی در ادامه  با بیان این‌که اهمیت ویژه اقدامات زمین‌شناسی همانند حوزه کشاورزی، گردشگری و صنعتی باید در استان گیلان معرفی شود، گفت: استان گیلان نیازمند تشکیل شورای عالی زمین‌شناسی است.

وی با اشاره به اینکه اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی گیلان 4 حوزه اساسی را دنبال می‌کند، افزود: اکتشافات مواد معدنی، زمین‌شناسی به‌ویژه مخاطرات زمین‌شناختی، فرهنگ‌سازی و ارتباطات و آزمایشگاه‌های مرتبط از حوزه‌های مهم این اداره‌کل است.

مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی گیلان افزود: این‌ اداره‌کل در حوزه اکتشافات، مطالعات پیش از استخراج را تا مرحله اکتشافات تفصیلی به عهده دارد و نتایج این مطالعات به‌صورت گزارش اکتشافات معدنی استان از سوی این اداره‌کل به سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان ارسال می‌شود.

وی با بیان این‌که برای فعالیت مطلوب و تعامل مستمر با نهاد‌های مربوط در حوزه اکتشافات، این اداره کل در جلسات ادواری شورای هم‌خانواده صنعت، معدن و تجارت حضور فعال دارد، گفت: در این شورا مشکلاتی چون نحوه مطالعات مخاطرات زمین‌شناختی ناشی از برداشت‌های بی‌رویه از معادن بررسی می‌شود.

گیاهچی با اشاره به این‌که اقدامات و فعالیت‌های زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی استان گیلان نیازمند معرفی و شناسایی است، خاطرنشان کرد: اهمیت ویژه اقدامات زمین‌شناسی همانند حوزه عمرانی، صنعتی، گردشگری و کشاورزی  باید در استان گیلان معرفی شود.

مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات ‌معدنی استان گیلان با بیان این‌که استان نیازمند تشکیل شورای عالی زمین‌شناسی است تصریح کرد: تشکیل این شورا موجب جلوگیری از موازی‌کاری طرح‌ها و طی کردن مسیر درست پروژه‌ها در استان می‌شود.

وی با تاکید بر این‌که فعالیت و اقدامات اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی با‌ توجه به شرایط ویژه گیلان به‌ویژه در حوزه مخاطرات زمین‌شناسی باید در استان فرهنگ‌سازی شود، گفت: این فرهنگ‌سازی از مراکز آموزشی و مدارس نتیجه‌ مطلوبی را در استان به‌ ارمغان می‌آورد.

مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات ‌معدنی استان گیلان با اشاره به این‌که تشکیل کارگروه عالی زمین‌شناسی در سطح  استان گیلان دنبال می‌شود، خاطرنشان کرد: استان گیلان می‌تواند با  تشکیل شورای عالی‌ زمین‌شناسی جهت پیشبرد مطالعات کاربردی در کشور پیشرو  باشد.

 


نظر شما :