اهدای کمیاب‌ترین نمونه شهاب سنگ بیابان‌های لوت ایران به موزه علوم‌زمین مشهد

۱۷ بهمن ۱۳۹۶ | ۰۸:۴۱ کد : ۲۲۹۱۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۴۶۲۲
حجت کمالی که به عنوان مرد شهاب سنگی ایران معروف شده و دارنده مجوز تأسیس تنها موزه شهاب سنگی ایران نیز است...
اهدای کمیاب‌ترین نمونه شهاب سنگ بیابان‌های لوت ایران به موزه علوم‌زمین مشهد

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، حجت کمالی که به عنوان مرد شهاب سنگی ایران معروف شده و دارنده مجوز تأسیس تنها موزه شهاب سنگی ایران نیز است، کمیاب‌ترین نمونه شهاب سنگ بیابان‌های لوت ایران را به موزه علوم زمین مشهد اهدا کرد.

به گزارش واحد ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه شمال شرق، مهندس رکنی معاون اجرایی این اداره‌کل از اهدای کمیاب‌ترین نمونه شهاب سنگ دشت لوت ایران توسط آقای حجت کمالی معروف به مرد شهاب سنگی ایران  به موزه علوم زمین مشهد خبر داد.

در مراسم اهدای این نمونه شهاب سنگ که دکتر عباس گل‌محمدی معاون اکتشافات معدنی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور  و دکتر جعفر طاهری مدیرکل منطقه شمال شرق نیز حضور داشتند.

 آقای کمالی در این مراسم گفت: طبق بازدیدی که از موزه علوم زمین مشهد و پروژه پارک موزه علوم‌زمین داشتم حفظ مستندات علمی کشور در این مجموعه علمی و فرهنگی را بسیار مطلوب دیدم و با توجه به لزوم نگهداری این نمونه‌های کمیاب و فعالیت‌های مؤثر این اداره‌کل در مباحث علمی و آموزشی با برگزاری یک دوره آموزشی آشنایی با شهاب سنگ‌ها در این اداره‌کل، کارشناسان مرتبط را با یافته‌های علمی خود در این زمینه آشنا کردم و یک نمونه 300 گرمی از شهاب سنگ کندریت ال 5 که توسط اینجانب و پس از جستجوی فراوان در دشت لوت ایران پیدا کرده و تأیید آن را از مجامع معتبر علمی از کشور فرانسه دریافت کرده‌ام به این موزه اهدا می‌کنم.

در مراسم اهدای این قطعه شهاب سنگ به موزه علوم زمین مشهد دکتر گل‌محمدی معاون اکتشافات معدنی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از زحمات آقای کمالی در جستجوی شهاب سنگ‌ها تشکر کرد و گفت: کارشناسان زمین‌شناسی می‌توانند با الگو گرفتن از یافته‌های ایشان در مناطق مختلف ایران که شرایط لازم حفظ شهاب سنگ‌ها فراهم است به دنبال این نمونه‌ها باشند و در این راه نقشه‌های زمین‌شناسی را مبنا و راهنمای مطالعات اولیه سنگ‌های منطقه و شناسایی سنگ‌های متفاوت با منشأ دیگر قرار دهند.

دکتر طاهری نیز ضمن تشکر از آقای کمالی که برای اولین بار نمونه شهاب سنگی خود را به یکی از موزه‌های معتبر در این منطقه اهداء می‌کنند فرهنگ اهدای نمونه به موزه‌ها را یک کار پسندیده دانست که با بازدید عموم از این موزه‌ها باعث افزایش دانش اقشار مردم در حوزه مطالعات مرتبط می‌شود.

دکتر طاهری اظهار امیدواری کرد دانشجویان، استادان دانشگاه‌ها و کارشناسان زمین‌شناسی و معدن نمونه‌های موزه‌ای خود را جهت ثبت به نام خودشان به موزه علوم زمین مشهد اهداء کنند تا در آینده‌ای نزدیک با بهره‌برداری از نخستین پارک موزه علوم زمین کشور علاقه‌مندان زیادی از این نمونه‌ها بازدید کنند.

یادآور می‌شود، نخستین پارک موزه علوم زمین کشور در بلوار شهید فکوری مشهد قرار دارد و شامل 6000 متر مربع محوطه‌های تخصصی و  1700 متر مربع فضای مسقف است، در محوطه‌ها سه پارک تخصصی درباره زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایجاد شده و در فضای مسقف این موزه نیز جلوه‌های زمین‌شناسی در تخصص‌های مختلف پیش‌بینی شده است.  شایان ذکر است نخستین پارک موزه علوم زمین مشهد با بیش از 90 درصد پیشرفت فیزیکی ا در آینده نزدیک به بهره‌برداری می‌رسد

کلید واژه ها: خراسان رضوى


نظر شما :