بازدید معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از استان لرستان و افتتاح طرح‌های صنعتی و تولیدی همزمان با سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و دهه مبارک فجر

۲۵ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۲:۰۰ کد : ۲۲۹۲۲ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۷۹۱
بازدید معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از استان لرستان و افتتاح طرح‌های صنعتی و تولیدی همزمان با سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و دهه مبارک فجر...
بازدید معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از استان لرستان و افتتاح طرح‌های صنعتی و تولیدی همزمان با سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و دهه مبارک فجر

 

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور روز سه‌شنبه 17/11/96 دکتر راضیه لک معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور همزمان با سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و دهه مبارک فجر ضمن سفر به لرستان طرح‌های صنعتی و تولیدی این استان افتتاح کرد.

افتتاح صنایع تولید ورق پرچین خرم‌آباد

بر همین اساس، صنایع تولید ورق پرچین لرستان به همت بخش خصوصی با حضور دکتر راضیه لک معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دکتر صفی‌خانی رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت، مهندس امیری معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری لرستان و جمعی از مسئولان استانی افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

این واحد تولیدی در نوع خود برای نخستین بار در غرب کشور با هزینه کمتر و کیفیت بالاتر به بهره‌برداری رسید و نیاز لرستان و استان‌های مجاور را در تولید ورق‌های کرکره و شیروانی مرتفع خواهد کرد و از واردات آن به استان جلوگیری می‌کند.

پیش از افتتاح این طرح صفی‌خانی از لرستان به عنوان استان دارای ظرفیت صنعتی و معدنی کشور یاد کرد و گفت: امیدواریم بتوانیم به جایگاه مناسب خود در اقتصاد ملی دست یابیم.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان توجه به بخش معدن را به عنوان اهداف موردنظر و شعار در خور تحقق استان یاد کرد و افزود: امیدواریم بتوانیم از ظرفیت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در شناسایی پتانسیل معدنی لرستان بهره ببریم.

 همچنین دکتر راضیه لک ضمن ابراز خرسندی از حضور در استان لرستان گفت: افتتاح این طرح صنعتی موجب اشتغالزایی در استان شده و ابراز امیدواری کرد لرستان شاهد طرح‌های صنعتی و تولیدی بزرگ‌تر باشد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به اظهارات همیشگی دکتر شریعتمداری مبنی بر شعار "ما می‌توانیم" خاطرنشان کرد: امید است طرح‌ها و پروژه‌های نیمه‌تمام در لرستان هر چه زودتر تکمیل و زمینه پیشرفت همه جانبه این استان محقق شود.

دیدار با استاندار لرستان

بعدازظهر همان روز رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ضمن حضور در استانداری لرستان و مذاکره با سید موسی خادمی به بررسی راهکارهای توسعه علوم‌زمین در این استان از جمله مطالعات درباره مخاطرات طبیعی به خصوص زمینلرزه و فرونشست، بررسی و شناسایی آب‌های کارست، توسعه ژئوتوریسم، زمین‌شناسی پزشکی، آزمایشگاه مطالعات سن‌سنجی، مطالعات آمایش سرزمین، نقشه‌های زمین‌شناسی و فاز سوم نقشه راه علوم‌زمین و معدن استان با همکاری و حمایت استانداری لرستان پرداخت.

راضیه لک، گفت: لرستان پتانسیل‌های خوبی برای توسعه دارد و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در حال تهیه مراحل نهایی نقشه راه علوم زمین و معدن استان‌ها است که می‌تواند به مسؤولان کمک زیادی کند.

وی ادامه داد: در فاز یک و دو این نقشه‌راه تمام فرصت‌ها و تهدیدهای حوزه زمین‌شناسی استان لرستان شناسایی شده و  فاز سوم این طرح نیز درحال تهیه است.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور بیان کرد: از ابتدای دولت دوازدهم توجه به حوزه معدن در دستور کار قرار گرفته که امید است بتوان از محل اعتبارات ملی و استانی اولویت‌های مطالعاتی را از مرحله اکتشاف تا ایجاد معدن را برنامه ریزی نمود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: امیدواریم لرستان جز اولین استان‌هایی باشد که بتواند زمینه را برای احیای مجدد معادن متروکه بر اساس تفاهم نامه همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت، ایمیدرو، میدکو و خانه معدن مهیا کند.

وی با بیان این‌که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور امکانات خوبی دارد و 85 درصد نیروی انسانی آن تخصصی است، خاطرنشان کرد: لرستان منابع عظیمی از آب درون سنگ‌ها تحت عنوان آب کارست دارد و همین موضوع می‌تواند زمینه را برای توسعه این استان مهیا کند البته این بدان معنی نیست که مصرف آب بالا رود بلکه می توان فشار را از روی آبخوان های ابرفتی کم کرد و فرونشست را کنترل کرد.

لک، از آب به عنوان مهم‌ترین معضل و مشکل کشور یاد کرد و افزود: نیاز شدید و روزافزون کشور به آب، منجر به برداشت و مصرف بیش از حد آب از منابع زیرزمینی شد که این امر موجب بروز مشکلات زیست‌محیطی زیادی شد که نمونه بارز آن نشست زمین در نقاط مختلف کشور است که بر همین اساس علاوه بر مدیریت آب باید منبع جدیدی برای تامین آب در نظر گرفته شود که می‌توان از آب کارست به‌ جای آب چاه‌های ابرفتی استفاده کرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: براساس مطالعات هیدروژئوشیمی انجام شده آب‌های لرستان آلودگی عناصر سمی و فلزات سنگین ندارند و درصد فلزات آن‌ها در حد معمول بوده و همین موضوع به‌عنوان یک فرصت برای این دیار است.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ضمن اشاره به وجود۵۰۰ واحد معدنی غیرفعال در کشور ادامه داد: از ابتدای دولت تدبیر و امید موضوع صنایع  و معادن در دستور کار وزیر قرار گرفته و امکان توسعه معادن فلزی و غیرفلزی وجود دارد.

به گفته وی، وزارتخانه با کمک استان باید اولویت کار را مطالعات، اکتشاف معدن و فعال کردن معدن متروکه و احداث واحدهای صنعتی و فرآوری مواد معدنی قرار دهد و با توجه به این‌که 500 معدن متروکه در کشور وجود دارد و تعدادی از آنها در استان لرستان هستند که باید فعال شوند.

اقدامات کارشناسی لازم  جهت استفاده از ظرفیت صنعتی و معدنی لرستان انجام شود

همچنین استاندار لرستان بیان کرد: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور می‌تواند مخاطرات، ریسک‌ها و همچنین فرصت‌ها را معرفی کرده تا بدین ترتیب به نتایج خوبی دست یافت.

سید موسی خادمی با بیان این‌که امیدواریم بخش معدن در جهت توسعه استان به کار گرفته ‌شده و نقش مهمی ایفا کند، ادامه داد: احداث آزمایشگاه سن‌سنجی در لرستان دارای چندین مصوبه بوده و انتظار می‌رود وزارت صنعت، معدن و تجارت با در نظر گرفتن تمامی جوانب کارشناسی شرایط را برای تعیین تکلیف آن مهیا کند.

در خصوص آزمایشگاه سن سنجی نیز با توجه به اعتبار بسیار زیاد مورد نیاز، به ضرورت ایجاد طرح توجیهی و بررسی های فنی اقتصادی، اشاره شد و مواردی از قبیل بررسی نیاز کشور، تعداد نمونه هایی که هم اکنون به خارج از کشور ارسال می گردد، موضوع هزینه‌های نگهداری و مواد مصرفی آن، تامین متخصصانی که بتوانند دستگاه‌ها را راه اندازی و عملیات تخصصی را با دقت و صخت مورد نیاز انجام دهند از جمله موادی است که در طرح توجیهی باید در نظر گرفته شود.

وی گفت: با توجه به موارد اشاره ‌شده در مورد وجود آب‌های کارستی(درون سنگ‌ها) در لرستان آمادگی انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور وجود دارد تا بتوان شرایط را برای استفاده از این ظرفیت فراهم کرد.

استاندار لرستان عنوان کرد: به‌هرحال با توجه به این‌که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور یک سازمان کاملاً علمی بوده آمادگی داریم تفاهم‌نامه‌ای میان استانداری لرستان و مسئولان سازمان منعقد شده تا بتوان در مورد موضوعات مختلف استان از این ظرفیت استفاده کرد.

افتتاح کارخانه تابان گچ پلدختر

 

 

چهارشنبه 18/11/96 نیز فاز اول کارخانه تابان گچ پلدختر رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور را افتتاح کرد و همچنین کلنگ‌زنی فاز دوم این واحد صنعتی جهت طرح توسعه را نیز انجام داد.

این مجتمع با هزینه 45 میلیارد ریال به همت بخش خصوصی برای 52 نفر به‌طور مستقیم و 350 غیرمستقیم اشتغالزایی ایجاد کرده و با ظرفیت تولید روزانه 1000 تن فعالیت خواهد کرد. کلیه دستگاه‌های نصب شده در این پروژه در راستای اقتصاد مقاومتی و ساخت داخل کشور است و مواد خام این کارخانه از 2 معدن واقع در سیاهدل ولی عصر و سراب جهانگیر پلدختر تهیه می‌شود.

رتبه دوم تولید گچ دنیا و نخست تالک کشور متعلق به لرستان است

 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت پیش آیین افتتاح این کارخانه وجود معادن سنگ تزیینی، آهک، گچ، تالک و قیرطبیعی در نقشه‌راه علوم زمین و معدن را از مهم‌ترین مزیت‌های استان لرستان دانست و گفت: لرستان دارای رتبه دوم تولید گچ دنیا و نخست تالک در کشور است و وجود معادن مختلف در لرستان می‌تواند محور توسعه در این استان باشد.

دکتر راضیه لک با تاکید بر لزوم توجه ویژه به استان‌های با نرخ بیکاری بالا گفت: گچ لرستان به صورت غیرفرآوری تولید می‌شود حال آنکه با انجام فرآوری نهایی می‌تواند اشتغال فراوانی در این استان ایجاد کند.

وی افزود: با وجود 11 درصد نرخ بیکاری در کشور این رقم در استان لرستان 13.3 درصد است که این نرخ بالای بیکاری همت و تلاش دوچندان مسئولان را می‌طلبد.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که هم اکنون قیمت هر تن گچ صادراتی 0.012 دلار است که چنانچه این ماده به صورت فرآوری شده صادر شود 500 برابر ارزش افزوده یعنی 6 دلار قیمت پیدا می‌کند، خاطرنشان کرد: در حالی که در سراسر کشور مشکل کم آبی وجود دارد اما استان لرستان از منابع آبی و معدنی نسبتا مناسبی برخوردار است که این یک فرصت و مزیت ویژه برای توسعه استان محسوب می‌شود.

وی با بیان این‌که هر کارگاهی هرچند کوچک فرصتی برای اشتغالزایی است، گفت: لازم است برای رسیدن به افزایش اشتغالزایی و ارزش افزوده زنجیره تولید و فرآوری را کامل کنیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار امیدواری کرد که در سفرهای بعدی به شهرستان پلدختر شاهد ایجاد واحدهای فرآوری گچ باشیم.

تولید یک‌هزار تن گچ در شهرستان پلدختر

محمدرضا صفی‌خانی نیز از تولید یک‌هزار تن گچ در کارخانه تابان گچ پلدختر خبر داد و گفت: در فروردین 93 مطالعات این شرکت آغاز و در فروردین همان سال معدنی به مساحت 126 هکتار با مرغوبیت سنگ گچ و خلوص 98 درصد به ثبت رسید.

وی افزود: در اسفند همان سال زمینی به مساحت 15 هزار مترمربع از امور اراضی برای احداث کارخانه واگذار و در اردیبهشت 94 قراردادی با شرکت آذرپارس برای احداث کارخانه نهایی شد.

وی با بیان این‌که خردادماه همان سال شرکت تابان‌گچ پلدختر به صورت سهامی خاص و به شماره 748 به ثبت رسید، ظرفیت تولید این کارخانه را 1000 تن در روز اعلام کرد و گفت: میزان اشتغال این سازمان به صورت مستقیم 52 و غیرمستقیم 350 نفر است.

صفی‌خانی با اشاره به کلنگ‌زنی فاز دوم این شرکت گفت: هزینه اجرای این طرح 30 میلیارد ریال بوده و در زمینه تولید گچ میکرونیزه و دیواره‌های پیش‌ساخته فعالیت دارد که مدت اجرای طرح 8 ماه است و بازار هدف کشورهای حوزه خلیج‌فارس است.

در آیین افتتاح این کارخانه علاوه بر دکتر راضیه لک رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، مهندس صفی‌خانی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت، مهندس آریایی معاون استانداری، حاج‌آقا سوری امام جمعه و نماینده ولی‌فقیه، سید حمیدرضا کاظمی نماینده مردم پلدختر در مجلس شورای اسلامی، نعمت الله دستیاری فرماندار پلدختر و تنی چند از مسئولان و مدیران استانی حضور داشتند.

طرح توسعه واحد تولید رول غلطک نقاشی، انواع قلموی نقاشی و هنری خّرم

طرح توسعه واحد تولید رول غلطک نقاشی، انواع قلموی نقاشی و هنری خرم واقع در شهرک شماره 1 صنعتی خرم‌آباد نیز با حضور رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، رئیس شهرک‌های صنعتی استان و دیگر مسوولان استانی و محلی به بهره‌برداری رسید.

بازدید از زمین‌لغزش سیمره بزرگترین رخداد دیرینه زمین‌لغزش جهان و تالاب‌های پلدختر به عنوان کاندیدای ژئوپارک لرستان برای ثبت جهانی

تالاب‌های استان لرستان از جمله جاذبه‌های طبیعی این استان هستند و به ویژه در فصل بارندگی زیبای خاصی به منطقه می‌دهد. علاوه بر زیبایی، این تالاب‌ها زیستگاه مناسب برای انواع آبزیان و پرندگان بومی و مهاجر است.  پلدختر را شهر تالاب‌های لرستان می‌دانند و  تالاب‌های 11گانه آن از حدود 10 تا 11 هزار سال پیش ایجاد شده‌اند که به تالاب‌های «پل دختر» معروف هستند.تالاب‌های 11 گانه  در ۱۲ کیلومتری جنوب شهر پلدختر قرار دارند که با مهاجرت پرندگان از مناطق سیبری چشم‌انداز زیبایی این تالاب‌ها پیدا می‌کنند. گری بلمک، گری جمجمه، تکانه، لفانه، کبود و زردابه  اسم برخی از این تالاب‌ها ست که تالاب «گری بلمک» با بیش از 500 هکتار وسعت بزرگترین آنها است. تالاب‌های پلدختر محل زیستگاه پرندگانی هم چون چنگر، کشیم، حواصیل خاکستری، اردک ارده‌ای و اردک سرسبز است.این تلاب‌ها همچنین محل رویش دارای گیاهانی زیادی از قبیل سرخس آبزی، پونه، یونجه، شبدر، جلبک سبز، شقایق و خارشتر است.

تالاب‌های شهرستان پلدختر ظرفیت و پتانسیل مناسبی در زمینه گردشگری و احیای صنعت توریسم دارد و از سوی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به عنوان کاندیدای ژئوپارک استان لرستان برای ثبت جهانی معرفی می‌شوند. به زودی با جمع‌آوری اطلاعات و انجام کارهای لازم ثبت جهانی تالاب‌های پلدختر در یونسکو انجام خواهد شد.

 

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و همراه وی، ضمن بازدید از تالاب‌های پلدختر به بررسی علل بزرگترین زمین‌لغزش جهان در ایجاد کبیرکوه و منطقه چل پرداخت.

تالاب‌های این شهرستان با توجه به واقع شدن در مسیر بین‌المللی مهاجرت پرندگان و ظرفیت‌های طبیعت‌گردی از اهمیت بالایی برخوردار هستند. این تالاب‌ها در منطقه چل در اثر بزرگترین زمین‌لغزش جهان ایجاد شده‌اند که قدمتی 10 تا 11 هزار ساله دارند و از نظر طبیعت‌گردی و صنعت اکوتوریسم دارای ظرفیت بی‌نظیری هستند.

بازدید از رصدخانه کاسین لرستان

مجتمع اقامتی تحقیقاتی و گردشگری کاسین خرم‌آباد نیز میزبان رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور بود. این مجتمع مدرن‌ترین رصدخانه خاورمیانه را در اختیار دارد و دارای سالن آمفی‌تئاتر جهت آشنایی زندگی در فضا،آشنایی با ابعاد عالم هستی، گنبد آسمان نما که شبیه‌سازی از آسمان و صورت‌های فلکی، عکس از زمین تا کیهان و رصد با تلسکوپ است. این مجموعه دارنده تنها تلسکوب خورشید در کشور است که امکان رصد در روز را فراهم می‌کند. همچنین مجتمع کاسین دارنده یک عدد تلسکوپ به قطر آئینه نیم متری است که در گنبد اصلی مجموعه قرار گرفته است. این گنبد الکترومکانیکی دارای چرخش 360 درجه است و امکانات رصدهای تخصصی با گود شدن دریچه گنبد را فراهم می‌کند.

رصدخانه کاسین که به گفته وب‌گاه رسمی آن مدرنترین رصدخانه خاورمیانه است در ارتفاع ۱۸۶۰ متری از سطح دریا در شهر خرم‌آباد در غرب ایران و بر فراز قلعه کوه مدبه معروف به بام خرم‌آباد قرار گرفته است.


نظر شما :