توسعه مطالعات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در خراسان جنوبی

۱۴ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۶:۰۵ کد : ۲۲۹۵۳ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۵۳
توسعه مطالعات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در خراسان جنوبی

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور،  نماینده مردم شهرستان‌های فردوس، طبس، بشرویه و سرایان در مجلس شورای اسلامی ضمن حضور در این سازمان و ملاقات با دکتر راضیه لک رئیس این سازمان درباره توسعه علوم زمین در این منطقه به خصوص در بخش اکتشافات معدنی، تاسیس موزه  علوم‌زمین،  معرفی ژئوپارک فردوس و انجام مطالعات مخاطرات زمین‌شناسی در استان خراسان‌جنوبی مذاکره کرد.

بر اساس این گزارش، دکتر محمدرضا امیرحسنخانی خواستار بهره‌مندی از پتانسیل علوم‌زمین و یافتن راهکارهای مناسب جهت ایجاد توسعه پایدار در این منطقه بر اساس یک برنامه ملی به منظور حفظ جمعیت و جلوگیری از مهاجرت شد.

یادآور میشود، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور چندی‌ست در حال مطالعه به‌منظور معرفی منطقه فردوس به عنوان ژئوپارک ملی و جهانی است که بر اساس مذاکرات صورت گرفته در این نشست از این پس مطالعات،  تفسیر و آموزش مردم محلی جهت اجرای این طرح  بیش از گذشته اجرایی خواهد شد و قرار بر این شد ضمن تنظیم پیش‌نویس تفاهم‌نامه‌ای برنامه‌های مربوطه از سال آینده به زودی اجرایی شود.

همچنین بر اساس مطالعات ژئوفیزیک هوایی که از سال  ۹۴ در خراسان جنوبی در حال انجام است و منجر به معرفی ۱۱۶ محدوده امیدبخش در قالب 30 بلوک معدنی شده و قرار بر این شد تا ضمن همکاری با سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خراسان جنوبی این مطالعات در این منطقه بیش از گذشته توسعه یابد.

به دنبال مطالعات اکتشافی که از دهه ۶۰ تاکنون در منطقه خراسان جنوبی انجام شده و منجر به معرفی و شناسایی پتانسیل‌های معدنی از جمله آنتیموان، فسفات، طلا، سرب ‌و روی، سنگ‌های ساختمانی، مس، زغال‌سنگ،  کائولن،  بنتونیت،  آهک، گچ  شده که وجود این پتانسیل‌های معدنی ظرفیت مناسبی را برای توسعه این استان فراهم آورده است.

همچنین در استان خراسان جنوبی ذخایر مناسبی از سنگ‌های قیمتی از جمله عقیق،  آگات و جاسپر وجود دارد.

در ادامه ضمن اشاره به وجود مخاطرات طبیعی در خراسان جنوبی و زمینلرزه‌های دشت بیاض،  قائن و  فردوس  مطالعات مربوط به مخاطرات زمین شناختی و به خصوص لرزه زمین ساخت در این استان ضروری عنوان شد.

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :