ایران و اتریش امکان ایجاد آزمایشگاه سن‌سنجی ایزوتوپی در ایران را بررسی می‌کنند

۱۶ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۶:۳۱ کد : ۲۲۹۶۳ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۵۱
ایران و اتریش امکان ایجاد آزمایشگاه سن‌سنجی ایزوتوپی در ایران را بررسی می‌کنند

سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران و کشور اتریش مذاکراتی با هدف امکان‌سنجی تاسیس آزمایشگاه سن‌سنجی ایزوتوپی در ایران صورت دادند.

به گزارش روابط عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، دکتر راضیه لک به منظور بررسی موضوع آزمایشگاه سن‌سنجی، اقدام به برگزاری جلسه تخصصی با حضور دکتر فریبرز قریب رئیس و مهندس علی معتمد مسوول آزمایشگاه‌های شیمی مرکز پژوهش‌های کاربردی، دکتر آرش شریفی متخصص در مطالعات آزمایشگاه سن‌سنجی از دانشگاه میامی و دکتر حمید نظری معاون پژوهشی پژوهشکده علوم‌زمین کرد.

بر اساس این گزارش، تاکنون تحقیقاتی به‌منظور شناسایی روش‌های متداول و کاربردی سن‌سنجی در دنیا به همت کارشناسان این مرکز انجام شده و در حال حاضر گزارشی در راستای شناسایی شرکت‌های تولیدکننده این دستگاه‌ها در دنیا تهیه شده و در نهایت شرکت تامین تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی (EPJ) در اتریش برای امکان‌سنجی این امر معرفی شده که پس از طی مراحل مطالعاتی و انجام مطالعات لازم و کسب توجیه فنی و اقتصادی مرتبط با موضوع، این بحث می‌تواند به مرحله اجرا در آید.

همچنین مقرر شد، جلسات تخصصی و کارشناسی به منظور ارزیابی فنی و اقتصادی امکان ایجاد آزمایشگاه سن‌سنجی در ایران با حضور نخبگان و متخصصان برگزار شود تا بتوان درباره صرفه و صلاح ایجاد آزمایشگاه اظهارنظر کرد.

شایان ذکر است؛ از آزمایشگاه سن‌سنجی به‌منظور پژوهش‌های کاربردی در سطح بین‌المللی  و برای تعیین سن لایه‌های مختلف زمین استفاده می‌شود و این آزمایشگاه کاربرد گسترده‌ای در علوم‌زمین از جمله تعیین سن مطلق نمونه‌های معدنی مختلف اعم از نمونه‌های زمین‌شناسی، سهولت در پی‌جویی و اکتشاف معادن، تعیین منشا ریزگردها، ردیابی و تعیین منشاء آلاینده‌های محیط‌زیست، اکتشاف ذخایر حاوی عناصر نادر خاکی و تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی کاربردی و نقشه‌های زیست‌محیطی، مطالعات باستان‌شناسی‌و...دارد.

یادآور می‌شود، کمک به پی‌جویی و اکتشافات نفتی به عنوان یکی دیگر از کابردهای آزمایشگاه سن‌سنجی ایزوتوپی عنوان می‌شود و یکی از دستگاه‌ها با عنوان Fission Track قادر به تعیین سن حرارتی زمین است که برای پی‌جویی و اکتشافات نفتی بسیار کاربردی است که بر همین اساس می‌توان با تاسیس این آزمایشگاه در ایران و معرفی آن به عنوان آزمایشگاه مرجع در میان کشورهای اطراف درآمدهای ارزی کسب کرد.

شایان ذکر است، آزمایشگاه‌های مرکز پژوهش‌های کاربردی کرج هم اکنون به عنوان مجموعه آزمایشگاهی کامل در منطقه است که تمامی آزمایشگاه‌ها در کنار یکدیگر به صورت مجموعه‌ای کامل و کارآمد در این مرکز وجود دارند و نمونه‌های ارسال شده در اندازه‌، مقیاس‌، حد تشخیص بالا و پایین مختلف و همچنین با دقت و سرعت بالا و باصرفه مورد بررسی و آنالیز قرار می‌گیرد.

یادآور می‌شود، آزمایشگاه‌های مرجع مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با داشتن 21  آزمایشگاه به عنوان تنها مرکز مرجع جامع در آنالیز نمونه‌های معدنی با هدف انجام پژوهش‌های نوین و کاربردی در تمام شاخه‌های علوم‌زمین، استاندارد  کردن روش‌های مطالعاتی و آزمایشگاهی در سطح کشور و نیز دستیابی به فناوری‌های نو در انجام پروژه‌های ملی و بین‌المللی در سال1386 تاسیس و راه‌اندازی شد، اما هم اکنون این آزمایشگاه‌ها از امکانات روز سن‌سنجی بی‌بهره‌ هستند.


نظر شما :