خراسان شمالی، استانی با ذخایر ناشناخته

۲۷ فروردین ۱۳۹۷ | ۱۴:۳۲ کد : ۲۲۹۸۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۷۱۴
خراسان شمالی، استانی با ذخایر ناشناخته

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، معاون استاندار استان خراسان شمالی صبح امروز به همراه رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت و معاون امور معدنی این استان، مهمان رئیس و مدیران این سازمان بودند تا درجریان روند پیشرفت پروژه‌های سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در خراسان شمالی به‌ویژه ‌ژئوفیزیک هوایی و اکتشاف مواد معدنی قرار گیرند.

مجید پورعیسی، معاون برنامه‌ریزی و بودجه استانداری خراسان‌ شمالی در این جلسه با بیان این‌که خراسان شمالی یک استان چهارفصل از نظر جغرافیایی است، گفت: این تنوع در بُعد  فرهنگی  و معدنی نیز در این استان وجود دارد که همین امر باعث شده تا معدن و ژئوتوریسم بتواند از الویت‌های اساسی استان باشد.

مراد علی قلی‌پور، معاون امور صنایع و معادن استان خراسان شمالی نیز در این نشست گفت: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، مجموعه وزارت صمت را روسفید کرد و توانست به تمام قول‌های مطالعاتی و اجرایی خود تاکنون، عمل کند.

یحیی نیکدل،  رئیس سازمان صمت این استان نیز با اشاره به حضور به موقع و فعال سازمان زمین‌شناسی در بحث ژئوفیزیک هوایی و اکتشاف خراسان شمالی، تاکید کرد: امیدواریم به زودی شاهد رونق در بخش معدن  این استان باشیم.

محمدرضا شهیدی، مدیرکل امور زمین‌شناسی این سازمان نیز در این جلسه یکی از الویت‌های مهم برای این استان را با توجه به وضعیت زمین‌شناسی آن، تهیه نقشه سیل برشمرد و تاکید کرد: با توجه به کوهستانی بودن این استان، با کوچکترین نزولات جوی در این استان می‌توان شاهد ایجاد سیل بود که به همین خاطر تهیه نقشه سیل بسیار ضروری به‌نظر می‌رسد.

شایان ذکر است، بررسی طرح گلوکونیت در مقیاس پایلوت با همکاری وزارت کشاورزی و استانداری، بررسی طرح فسفات، مطالعه شواهد و منشا جیوه در مرز استان و انجام و تکمیل مطالعات ژئوفیزیک و حفاری در پهنه صفی‌آباد و تعیین پتاتسیل مواد معدنی از جمله مس رسوبی و آهن از موارد اکتشافی مطروحه در این جلسه بود.

دکتر راضیه لک، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نیز در پایان این جلسه اعلام کرد که متخصصان این سازمان با توجه به برداشت‌های انجام شده و وضعیت زمین‌شناسی و مخاطرات این استان، برنامه افق 1404 را در سه فاز کوتاه، میان و بلندمدت مدون خواهد کرد.

به گفته وی این برنامه‌ها، در دو حوزه تولید ثروت با الویت معدن و ژئوپارک و جلوگیری از هدررفت ثروت با الویت مخاطرات زمین‌شناسی و خششکسالی تدوین خواهد شد.

عکس مریم السادات میرآفتاب

کلید واژه ها: خراسان شمالى


نظر شما :