سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور دوم اردیبهشت برگزار می‌کند: سی‌ و هفتمین گردهمایی علوم‌زمین با نگرش ویژه بر جامعه ایمن و زمین پاک

۲۹ فروردین ۱۳۹۷ | ۱۰:۳۱ کد : ۲۲۹۹۲ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۹۴
سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور دوم اردیبهشت برگزار می‌کند: سی‌ و هفتمین گردهمایی علوم‌زمین با نگرش ویژه بر جامعه ایمن و زمین پاک

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، این سازمان در نظر دارد سی و هفتمین گردهمایی علوم‌زمین را همزمان با روز زمین پاک و با نگرش ویژه بر جامعه ایمن و زمین پاک در دوم اردیبهشت ماه 1397 برگزار کند.

بر اساس این گزارش، دبیر علمی سی‌ و هفتمین گردهمایی علوم‌زمین گفت: بنا بر سنتی دیرین از آغاز شکل‏‌گیری سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور گردهمایی این سازمان در زمستان هر سال برگزار می‏‌شد که این زمان، در طی چند سال گذشته برگزاری گردهمایی را با چالش‏‌های جدی روبه‌رو کرد

به گفته دکتر محمدرضا قاسمی، این دشواری به همراه زمان برگزاری همایش انجمن زمین‏‌شناسی ایران در پاییز سبب شد مدیریت سازمان زمین‏‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور تصمیم بگیرد گردهمایی سازمان را به بهار انتقال دهد و از سوی دیگر با برگزاری زودهنگام آن در سال 1397، گردهمایی امسال را نیز از دست ندهد.

وی با بیان این‌که عدد سال برگزاری هر همایش با سال خورشیدی و سن سازمان زمین‏شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور کشور مصادف است، گفت: به عنوان نمونه سال 1397 با 57امین سالگرد پایه‏گذاری سازمان و 37امین گردهمایی علوم زمین همزمان است.

قاسمی با اشاره به این‌که زمان کمی از سی و ششمین گردهمایی علوم زمین گذشته، خاطرنشان کرد: هدف اصلی از برگزاری این دوره از گردهمایی استفاده از تجارب متخصصان تراز اول جامعه و ارایه مقاله‌های کیفی در این رویداد است که بر همین اساس گردهمایی این دوره با تغییرات اساسی در روند داوری، زمان ومدت برگزاری همراه است.

گفتنی‌ست، گردهمایی علوم‌زمین سال 1397 طی یک روز و تنها با دعوت از سخنرانان کلیدی برگزار خواهد شد و فراخوانی برای دریافت مقاله‌ها نخواهد داشت.

‎بر اساس این گزارش، به دلیل همزمانی سی‌ و هفتمین گردهمایی علوم زمین با روز جهانی زمین پاک، محور اصلی این نشست جامعه ایمن و زمین پاک عنوان شده و نقش زمین‏‌شناسی در محیط زیست پاک و جامعه ایمن، اکتشاف و استخراج مواد معدنی به شیوه سازگار با محیط زیست، ایمن‏‌سازی جامعه در برابر بلایای طبیعی و توسعه تاب ‌آور شهرها و روستاها به عنوان رویکردهای اصلی یاد شده است.

‎به این ترتیب جامعه زمین‏‌شناسی کشور تلاش دارد نقش خود را در کمک به ایجاد جامعه‏‌ای که محیط‌زیست پاک دارد و از آسیب بلایای طبیعی در امان است، بازشناسد.


نظر شما :