در دومین سمینار بین‌المللی آموزشی فن‌آوری معدن و صنایع معدنی ایران مطرح شد: استقبال سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از همکاری اکتشافی با بخش خصوصی

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۵:۳۷ کد : ۲۳۰۱۳ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۳۸
در دومین سمینار بین‌المللی آموزشی فن‌آوری معدن و صنایع معدنی ایران مطرح شد: استقبال سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از همکاری اکتشافی با بخش خصوصی

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دومین دوره کنفرانس آموزشی و نمایشگاه بین‌المللی فناوری در بخش معدن و صنایع معدنی با عنوان IMT 2018، امروز 16  اردیبهشت ماه با حمایت سازمان ایمیدرو و شرکت بین‌المللی wps  و با حضور بسیاری از مدیران بخش معدن و صنایع معدنی کشور در بخش دولتی و خصوصی و همچنین تعدادی از شرکت های معتبر بین‌المللی در هتل اسپیناس تهران برگزار شد.

بر اساس این گزارش، دکتر راضیه لک معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ضمن حضور در این نشست طی ساخنرانی خود به مرور موضوعاتی از جمله وضعیت معدن و معدنکاری در کشور و همچنین فعالیت‌های سازمان متبوع خود پرداخت.

وی افزود: امیدواریم با هم‌افزایی دیگر دستگاه‌های مرتبط در بخش معادن و علاقه‌مندان خارجی این عرصه  امر اکتشاف کشور را بیش از گذشته تقویت کنیم.

لک، با بیان این‌که سابقه معدنکاری در ایران به 6 هزار سال قبل باز می‌گردد، گفت: وجود معادن قدیمی گویای تاریخ معدنکاری بسیار قدیمی در ایران است که البته بخاطر موقعیت ویژه ایران از لحاظ وسعت و جمعیت در رتبه خوبی قرارد داریم  که باید از آن به عنوان فرصت خوبی در مسیر توسعه معادن کشور بهره برد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با شاره به این‌که ایران از نظر ساختار زمین‌شناسی ویژگی خاص دارد، خاطرنشان کرد: این منطقه محل برخورد صفحات تکتونیکی است و از نظر ساختاری بسیار جوان است که به عنوان فرصت و تهدید یاد می‌شود.

به گفته وی، ساختار زمین‌شناسی جوان، پتانسیل مواد معدنی گسترده‌ای را در اختیار ایران قرار داده و از سویی داریم وجود مخاطرات طبیعی گسترده کشورمان را درگیر کرده است.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که در بخش مواد معدنی از جمله سنگ‌آهن، مس سرب و روی، طلا و به ویژه نفت و گاز از رتبه خوبی در دنیا برخوردار هستیم، تصریح کرد: حدود 13 نوع ماده معدنی فلزی و حدود 43 ماده معدنی غیرفلزی در کشور وجود دارد و می‌توان گفت حدود 2درصد از تولید ماده معدنی دنیا از نظر وزنی و حدود 3درصد تولیدات از نظر اعتباری را به خود اختصاص داده‌ایم.

راضیه لک، وجود ذخایر کروم، نیکل، آرسنیک‌و... را به عنوان یکی از پتانسیل‌های ایران در رتبه 10 جهانی یاد کرد و گفت: درصد سهم ذخایر معدنی فلزی و غیرفلزی ایران در سطح جهانی کاملا مشخص و تفکیک شده که بر همین اساس می‌توان به موضوع توسعه معادن در کشور امیدوار بود.

وی با بیان این‌که حدود 12 هزار رخداد کانی‌زایی تاکنون در ایران شناسایی شده که البته هنوز جای کار زیادی دارد، افزود: در امر اکتشاف توجه به اکتشافات سطحی بوده  و در امر اکتشاف عمقی هنوز در ابتدای راه هستیم و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به این موضوع کاملا  واقف است.

به گفته معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، سیاست‌های جدید سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با پایه پیشروی به سمت اکتشافات عمقی استوار است تا آنچه شایسته امر اکتشاف در ایران است، محقق شود.

به گفته راضیه لک، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور آمادگی دارد که از علاقه‌مندان داخلی و خارجی در  ادامه امر اکتشاف و حتی در زنجیره اکتشاف و سرمایه‌گذران استقبال کند و بنا ندارد کار اکتشاف را تا انتهای مسیر ادامه دهد.

وی خاطرنشان کرد: سیاست‌های جدید این سازمان واگذاری محدوده‌ها به شرکت‌های توسعه‌ای و بخش‌های خصوصی و نیمه خصوصی علاقه‌مند به عملیات اکتشاف است و  سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از واگذاری این محدوده‌ها طبق قوانین حاکم بر کشور استقبال می‌کند.

این مقام مسئول همجواری ایران با 15 کشور را به عنوان یکی از پتانسیل‌های موجود یاد کرد افزود: این امر پتانسیل فوق‌العاداه‌ای است و از آن می‌توان در امر صاردات مواد معدنی به عنوان یک فرصت در بخش اکتشاف بهره برد.

به گفته لک، است بر اساس پیش‌بینی‌های موجود تا سال 2050 ایران در رتبه 9 تولید ناخالص ملی قرار خواهد گرفت به لحاظ اینکه تولید مواد معدنی نسبت به دیگر کشورها پایین‌تر خواهد بود، فرصت سرمایه‌گذاری مناسبی در این زمینه به وجود خواهد آمد.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران ضمن اشاره به قدمت 58 ساله این مجموعه، تولید و انتشار نقشه‌های زمین‌شناسی در مقیاس‌های مختلف را به عنوان اصلی‌ترین وظیفه این سازمان یاد کرد و گفت: این سازمان  در مجامع بین‌المللی جایگاه بسیار ویژه‌ای دارد و برخی نقشه‌های زمین‌شناسی جهانی و همچنین خاورمیانه توسط سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور تهیه شده و تهیه نقشه‌های یک بیست‌وپنج هزارم مناطق اولویت‌دار اکتشافی و توسعه‌ای شهری و عمرانی نیز در دستور کار قرار دارد که همه این اطلاعات ارزشمند زمین‌شناسی در اختیار علاقه‌مندان قرار دارد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به مناسبات گسترده‌ بین‌المللی سازمان متبوع خود با کشورهای دنیا در سه حوزه آمریکای‌لاتین، آفریقا و آسیا، خاطرنشان کرد: در زمینه صدور خدمات فنی ومهندسی در بخش علوم زمین فعالیت‌های مناسبی داشتیم که امیدواریم بتوانیم در آینده این مناسبات را با همکاری ایمیدرو و معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و دیگر دست‌اندراکاران بخش معدن توسعه دهیم.

وی در ادامه ضمن اشاره به توافق سه جابنه میان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران، ایمیدرو و معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت جهت توسعه امر اکتشاف کشور و جلوگیری از موازی‌کاری، تصریح کرد: به تازگی اطلس پتانسیل‌های مواد معدنی ایران توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت در مقیاس یکصدهزارم رونمایی شد که این اطلس با همکاری ایمیدرو و دقت بسیار بالا تهیه شد.

لک با بیان این‌که ایران در زون طلادار آلپ-هیمالیا قرار دارد، افزود:  دست همکاری علاقه‌مندان این عرصه برای توسعه امر اکتشاف را می فشارم و این نوید را می‌دهم که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به عنوان یک مجموعه فوق تخصصی، سعی در توسعه همکاری‌های خود دارد.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی ایران خاطرنشان کرد: ما در این بخش قوی هستیم و مایلیم قوی‌تر شویم  که برای تحقق این امر به کمک سایر بخش‌های داخلی و خارجی و تغییر نگرش‌ها محقق خواهد شد.

وی با بیان این‌که سیاست‌ها و نگرش‌ها در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور تغییر کرده، افزود: برنامه‌ها به گونه‌ای است که از طرح‌ها و برنامه‌های علاقه‌مندان استقبال می‌شود تا به روند کُند اکتشاف سرعت دهیم، زیرا لازمه توسعه معدن همان زنجیره اولیه است که در دست سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور قرار دارد. 

مشاور هیات عامل ایمیدرو اظهار کرد:

73 میلیارد دلار ذخیره نهفته در دل زمین

محمد طاهری نیز در این سمینار گفت: امیدواریم بتوانیم در حوزه تجارت و بازرگانی جلسات بین‌المللی خوبی را مانند سال گذشته داشته باشیم.

وی با بیان این‌که ایران جزو 10 کشور غنی معدنی در جهان است اما معادن ما بیشتر سطحی هستند، افزود: ارزش ذخایر معدنی در کشور حدود 73 میلیارد دلار است.

مشاور هیات عامل ایمیدرو بیان کرد: همچنین 67 گونه ماده معدنی در اختیار داریم در نتیجه تکنولوژی در بخش معادن بسیار مهم است و امیدوارم بتوانیم بهترین استفاده را داشته باشیم، به همین دلیل بحث‌های زمین‌شناسی بسیار مهم خواهد بود.

معاون رییس هیات عامل ایمیدرو:

تغییرات جدی معدنی آغاز شود

معاون رییس هیات عامل ایمیدرو نیز با بیان این‌که برای ایجاد تحول نیازمند تغییرات جدی در بسیاری از زمینه‌ها هستیم، گفت: تحول نیازمند سرمایه گذاری، طراحی و از همه مهم تر نیروی انسانی است.

اردشیر سعدمحمدی در این سمینار با اشاره به وضعیت جهانی بخش معدن، افزود: میزان استخراج در جهان جدود 17میلیون تن است و ما از این میزان 2.3 درصد را به خود اختصاص داده ایم. البته از این میزان بیش از 50درصد برای معادن طبقه یک است که ارزش اقتصادی ندارد.

وی ادامه داد: نکته مهم میزان تولید در ایران است که  بیش از 60درصد آن مربوط به 300 معدن است و میزان تولید پایین  و قیمت تمام شده بالاست و از سال 1341 تا امروز در دوره 50ساله در کشور حدود6میلیون متر حفاری عمقی انجام شده در نتیجه فضا برای سرمایه‌گذاری در این بخش زیاد است.

به گفته معاون رییس هیات عامل ایمیدرو، در گردش مالی جهان، 2هزار و 200میلیارد دلار به معدن اختصاص دارد یعنی از 8هزار میلیارد دلار گردش مالی صنعت است، 30درصد آن مربوط به معدن است و در نتیجه معدنکاری در دنیا نیز مهم است و این در حالیست که 8 درصد از  43 درصد گردش مالی جهان مربوط به فولاد است.

سعدمحمدی بیان کرد: یکی از مدل های مهم در اشتغالزایی کشور بخش معدن است و در واقع اعتقاد دارم یکی از بخش‌هایی که می‌توانند منجر به تحول اقتصادی شود، بخش معدن است که به همین دلیل باید شرایط را به شکل مکتوب پیش برد.

به گفته وی، میزان تولید فولاد خام ایران در سال گذشته 21 میلیون تن بود در حالی که این رقم برای چین 860میلیون تن است که در جایگاه اول جهانی قرار گرفته است و اگر خودمان را با چین مقایسه کنیم می‌بینیم که با 52 واحد این میزان تولید را دارد و از سویی 7 واحد بالای 20میلیون تن فولاد دارند که در نتیجه امروز در دنیا کوره‌های زیر 5میلیون تن توجیه ندارد.

سعد محمدی با اشاره به این‌که بیش از 7 میلیارد و300 هزار تن زغالسنگ در دنیا تولید می‌شود، گفت:  3میلیارد و 400میلیون تن در چین تولید می‌شود و ما بیش از 1 میلیارد و 150 هزار تن ذخیره قطعی زغال و بیش از 12میلیارد تن ذخیزه احتمالی این حوزه در کشور وجود دارد.

مشاور رییس هیات عامل ایمیدرو افزود: در بخش مس تولید جهانی حدود 23 میلیون تن است و 1 درصد تولید متعلق به ایران است و همچنین 1 درصد از تولید سرب و روی جهان نیز متعلق به ایران است.

وی با بیان این‌که برای تولید 55 میلیون تن فولاد نیازمند162 میلیون تن سنگ آهن هستیم، خاطرنشان کرد: با توجه به میزان فعلی باید 85 میلیون تن دیگر تولید شده تا این هدف محقق شود و در نتیجه در منطقه‌ای مانند سنگان نیازمند سرمایه‌گذاری هستیم.
به گفته سعدمحمدی، باید نگاه در بخش معادن را تغییر داد و در زمینه ماشین‌آلات سرمایه‌گذاری صورت بگیرد و از سویی دیگر باید طراحی در معادن نیز تغییر کند.

وی اظهار کرد: برای ایجاد تحول نیازمند تغییرات جدی در بسیاری از زمینه‌ها هستیم و تحول نیازمند سرمایه‌گذاری، طراحی و...  و از همه مهمتر نیروی انسانی است.

سعدمحمدی با اشاره به اهمیت موضوع زیرساخت‌ها بیان کرد: در زنجیره فولاد نیازمند 8 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری است و در بخش زیر ساخت نیازمند 13 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری هستیم که بر همین اساس باید حدود 105 میلیون تن ماده معدنی با ریل جا به جا شود.

شایان ذکر است؛ سازگاری با پیشگامان فن‌آوری در اکتشاف و استخراج، کارآیی در معدن‌کاری و عبور از رویکردهای سنتی، فن‌آوری‌های نوین کم‌آب‌بر در معادن و صنایع معدنی، فن‌آوری‌های فرآوری مواد معدنی در کلاس جهانی، فن‌آوری تکامل عملیات معدن‌کاری و کنترل، فن‌آوری بهره‌وری در صنایع معدنی و فن‌آوری نوین در ایمنی، حفظ محیط‌زیست و  معادن و صنایع معدنی از جمله محورهای کلیدی دومین سمینار بین‌المللی آموزشی فن‌آوری معدن و صنایع معدنی ایران این نشست است که طی  روزهای 16 و 17 اردیبهشت جاری در محل هتل اسپیناس تهران در حال برگزاری است.


نظر شما :