رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور: آماده هرگونه همکاری جهت احیا و توسعه معادن کوچک مقیاس هستیم

۱۱ تیر ۱۳۹۷ | ۱۴:۳۰ کد : ۲۳۰۵۰ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۵۷
رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور: آماده هرگونه همکاری جهت احیا و توسعه معادن کوچک مقیاس هستیم

به ازای 11/5 میلیون شغل ایجاد شده در بخش معادن کوچک مقیاس، بیش از 200 میلیون شغل در بخش‌های دیگر در جهان به‌وجود آمده است.

به‌گزارش روابط عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشفات معدنی کشور، دکتر راضیه لک، رئیس این سازمان که در اولین همایش اطلاع رسانی و رونمایی "طرح احیاء، ‌فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس" سخن می‌گفت با بیان جملات فوق، با برشمردن فواید حمایت از طرح احیا معادن کوچک، آمادگی کامل سازمان متبوعش را جهت کمک به فعالان این بخش اعلام و تاکید کرد که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور منتظر شنیدن پیشنهادات تمامی متخصصان در این امر است.

معاون وزیرصنعت، معدن و تجارت، معدنکاری کوچک مقیاس را عامل توزیع اشتغال در مناطق مختلف دانست و گفت: سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، با حایت مالی ایمیدرو توانسته نقشه‌های اطلس پتانسیل مواد معدنی ایران را که حاصل نیم قرن تلاش متخصصان این سازمان بوده را منتشر کند و بنابراین این اطلاعات جهت فعالیت‌های معدنی را در اختیار معدنکاران قراردارد.

وی ادامه داد: بر اساس نقشه‌های موجود در این اطلس، پتانسیل بسیار خوبی برای احیا و توسعه معادن کوچک مقیاس در مناطق مرزی وجود دارد که این امر کمک شایانی به اشتغالزایی مناطق محروم خواهد کرد. 

براساس این گزارش، همایش مذکور به منظور ارائه گزارش اقدامات لازم و نیز یکپارچه سازی اجرای این طرح در کشور، توسط ایمیدرو و به مناسبت دهم تیرماه، روز صنعت و معدن با سخنرانی، مهدی کرباسیان معاون وزیر صمت و رئیس ایمیدرو، محمدرضابهرامن رئیس خانه معدن و مدیرکل دفتر بهرهبرداری معادن در شرکت تهیه و تولیدموادمعدنی برگزار شد.

این همایش با شعار فعالسازی معادن کوچک‌مقیاس با مشارکت بخش خصوصی، افزایش سطح اشتغال پایدار در مناطق کمتر توسعه یافته، افزایش تولیدات معدنی، افزایش تامین مواداولیه کارخانجات، استفاده بهینه از پتانسیل‌ها و توانایی‌های علمی-اجرایی و به‌کارگیری از ظرفیت‌ها، منابع مالی، داده‌ها، اطلاعات و نیروی انسانی برگزار شد تا شروعی  بر تشکیل کارگروهی به نام احیاء، ‌فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس باشد.

گفتنی است، فعالسازی معادن کوچک و توسعه اشتغال و بهره وری، تجمیع دپوهای موجود و برندسازی محصولات، ارتقاء سطح دانش معدنکاری کشور با افزایش آموزش و همچنین توسعه میزان تولید در معادن نیمه فعال از جمله اهداف کلان طرح احیای معادن کوچک و متوسط اعلام شده است.


نظر شما :