معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت خبرداد:معرفی مناطق امیدبخش معدنی پس از پایان برداشت و پردازش داده های ژئوفیزیک هوایی به زودی در کردستان

۱۹ تیر ۱۳۹۷ | ۱۴:۱۸ کد : ۲۳۰۵۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۴۲۷
معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت خبرداد:معرفی مناطق امیدبخش معدنی پس از پایان برداشت و پردازش داده های ژئوفیزیک هوایی به زودی در کردستان

به گزارش روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، صبح امروز سه شنبه معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس این سازمان و جمعی از معاونان و مدیران ایشان مهمان استان کردستان بودند.

بر همین اساس راضیه لک با بیان اینکه برای شناسایی منابع معدنی پنهان عمقی از به روزترین روش‌های ژئوفیزیک هوایی استفاده می‌شود، گفت: برای انجام این برداشت‌ها از بالگرد و هواپیما استفاده میشود که درحال حاضر در منطقه سقز کارشناسان به وسیله بالگرد درحال برداشت داده‌های زئوفیزیک هوایی هستند.

وی با اشاره به اینکه مطالعات حاکی از نتایج بسیار خوب در منطقه سقز است، خاطرنشان کرد: پس از پایان این برداشت‌ها مراحل بعدی اکتشاف از جمله ژئوشیمیایی، ژئوفیزیک زمینی و حفاری- شناسایی انجام شود و در ادامه با استفاده از نقشه‌های زمین‌شناسی یک بیست و پنج هزارم مناطق معدنی امیدبخش معرفی شود.

به گفته معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت فعالیت گروه کارشناسان ژئوفیزیک هوایی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشوردر سقز به پایان رسیده و درحال حاضرگروه های دیگر زمین شناسی و اکتشافی فعالیت خود را برای شناسایی پتانسیل معدنی این منطقه آغاز کرده است.

رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشورضمن ابراز امیدواری از تکمیل مطالعات در منطقه سقزاز اعلام اخبار خوبی طی هفته دولت خبر داد و گفت: امید است این مطالعات منجر به معرفی ذخایر امیدبخش به منظور واگذاری به بخش خصوصی براساس قوانین و مقررات جهت ادامه عملیات اکتشاف شود.

لک، با بیان اینکه مطالعات انجام شده در سقز برای اکتشاف مواد معدنی در ایران بسیار قابل توجه است، خاطرنشان کرد: درحال حاضر امکان اعلام نوع و میزان ماده معدنی وجود ندارد و نیاز به ادامه روش‌های دیگر اکتشافی است تا سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور اطمینان حاصل کند که ماده معدنی در این منطقه وجود دارد.

به گفته معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت کارشناسان گروه ژئوفیزیک‌هوایی این سازمان پس از پایان برداشت های هوایی در سقز کردستان راهی مناطق قزوین، اراک وایران مرکزی جهت ادامه برداشت‌های ژئوفیزیک‌هوایی در کشورمان خواهند شد.

   بازدید از پروژه ژئوفیزیک هوایی در سقز، بازدید از معدن طلای قلقله در بانه، نشست با رئیس سازمان صمت و روسای دانشگاه ها و فعالان معدنی و همچنین شرکت در جلسه مشترک شورای برنامه ریزی و شورای معادن استان به عنوان رئوس برنامه سفر معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خواهد بود. بر همین اساس، حاضران ضمن حضور در شهرستان سقز از نزدیک با نخستین پروژه ژئوفیزیک هوایی در استان کردستان بازدید کردند.

بر اساس این گزارش، سال ۱۳۸۳ سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با همکاری شرکت خارجی Fugro اولین برداشت ژئوفیزیک هوائی با رزولوشن بسیار بالا را در این استان آغاز کرد که در آن منطقه مرزی آلوت واقع در غرب استان با مساحت ۱۸۲۰ کیلومتر مربع شامل ۹۵۰۰ کیلومتر خطی با فواصل ۲۰۰ متر تحت پوشش ژئوفیزیک هوایی به سه روش مغناطیس سنجی- رادیومتری- الکترومغناطیس قرارگرفت.

این گزارش می افزاید، ارتفاع پرواز بالگرد ۶۰ الی ۷۰ متر و ارتفاع سنسورهای مغناطیس و الکترومغناطیس از زمین‌حدود ۳۰ الی ۴۰ متر بوده و پس اتمام مطالعات صحرایی و تفسیر داده های ژئوفیزیکی مربوطه حدود ۳۰ منطقه امیدبخش معدنی جهت انجام مطالعات دقیقتر زمینی معرفی و مشخص شد.

در ادامه درسال ۱۳۹۷ با توجه به پتانسیل بالای معدنی استان کردستان به طور مجدد اجرای دومین پروژه ژئوفیزیک هوایی در مجاورت بلوک قبلی در منطقه ای با وسعت ۳۲۰۰ کیلومتر مربع مشتمل بر ۱۴۱۰۰ کیلومتر خطی با فواصل ۲۰۰ متر و ارتفاع پرواز ۴۰ متر با رزولوشن بسیار بالا در دستور کار قرار گرفت. یادآور میشود، این برداشت دارای بالاترین رزولوشن ممکن اکتشافی در کشور بوده که تا کنون برداشت مشابه با فواصل کم ۲۰۰ متری برای دو روش مغناطیس - رادیومتری با این حجم در کشور انجام نشده است.

این پروژه از ۱۳ خرداد ماه بلافاصله پس از اتمام تست های کالیبراسیون با استقرار کارشناسان ژئوفیزیک هوایی در شهرسقز آغاز شد و با انجام تقریبا ۱۶۰ ساعت پرواز فشرده در سی روز گذشته در حال اتمام است و امید میرود تا یکماه پس از اتمام این برداشتها و با تکمیل پردازش اطلاعات و ارائه خروجی های نهایی، عملیات تفسیر اطلاعات و مطالعات صحرایی جهت معرفی مناطق امیدبخش معدنی آغاز خواهد شد. شایان ذکر است، استان کردستان با مساحت تقریبی ۲۹۶۰۰ کیلومتر مربع یکی از استانهای با پتانسیل معدنی بسیار بالا محسوب میشود.

 


نظر شما :