با همکاری وزارت جهادکشاورزی و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور: نقشه‌های پهنه‌بندی خاک کشور بر اساس مصوبه مجلس تهیه می‌شود

۲۶ تیر ۱۳۹۷ | ۱۵:۰۸ کد : ۲۳۰۶۴ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۳۱
با همکاری وزارت جهادکشاورزی و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور: نقشه‌های پهنه‌بندی خاک کشور بر اساس مصوبه مجلس تهیه می‌شود

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تصویب ماده هفت لایحه حفاظت از خاک وظایف وزارت جهادکشاورزی برای کنترل کیفیت مطالعات خاک را تعیین کردند.

بر اساس این گزارش، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی مصوب کردند که به‌منظور کنترل کیفیت مطالعات خاک‌شناسی و جلوگیری از انجام مطالعات موازی و تکراری خاک‌شناسی وزارت جهاد کشاورزی مکلف به تهیه دستورالعمل مطالعات خاک‌شناسی و تناسب اراضی و ابلاغ آن، ایجاد بانک ملی اطلاعات خاک کشور و تهیه نقشه‌های پهنه‌بندی خاک کشور از نظر کانی‌شناسی، زیست‌محیطی و زمین‌شناسی پزشکی و کشاورزی برای استفاده بهینه از خاک در راستای بررسی ظرفیت بیماری‌زایی خاک و تأمین امنیت غذایی و توسعه پایدار با در نظر گرفتن ساختار زمین‌شناسی و شیمیایی زمین (ژئوشیمیایی) کشور با همکاری سازمان محیط‌زیست، وزارت بهداشت، نیرو، صنعت، معدن و تجارت و سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور است.

براساس تبصره یک ماده فوق، دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری مکلف شدند مطابق دستورالعمل ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی، عمل و یک نسخه از نتایج مطالعات خاک‌شناسی و تناسب اراضی را جهت تائید به وزارت جهاد کشاورزی ارائه کنند.

براساس تبصره دو ماده مذکور، نظارت و تائید کیفیت مطالعات خاک‌شناسی و تناسب اراضی برای کاربری‌های کشاورزی و منابع طبیعی با هدف غنای بانک اطلاعات خاک کشور به عهده وزارت است.

براساس تبصره سه ماده فوق، هرگونه مطالعات خاک‌شناسی و تناسب اراضی برای کاربری‌های مختلف توسط اشخاص حقوقی دولتی منوط به عدم وجود نتایج مورد نظر مطالعات مذکور در مقیاس مربوط با تائید وزارت جهاد کشاورزی باشد.

وزارت جهاد کشاورزی موظف شد ظرف مدت یک ماه از زمان وصول استعلام، نسبت به ارائه پاسخ اقدام کند و عدم پاسخ در مهلت مقرر، موافقت تلقی می‌شود

خبر مرضیه کاظمی


نظر شما :