توسط سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور کلید خورد:آغاز مطالعات امکان سنجی ژئوپارک و ژئوتوریسم در تربت حیدریه

۰۸ مرداد ۱۳۹۷ | ۰۹:۵۲ کد : ۲۳۰۸۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۰۶۵
توسط سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور کلید خورد:آغاز مطالعات امکان سنجی ژئوپارک و ژئوتوریسم در تربت حیدریه

متخصصان میراث زمین شناختی به همراه برخی از مدیران اکتشافی و ستادی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور از شهرستان تربت حیدریه بازدید به عمل آورده تا امکان‌سنجی اولیه در محدوده این شهرستان در حوزه زمین‌گردشگری و ژئوپارک‌ انجام شده و در اختیار مسئولان استانی قرار گیرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، پس از این سفر که به دعوت مسئولان این منطقه انجام شد، پروژه مطالعات مربوط به امکان‌سنجی ژئوپارک در این شهرستان به زودی کلید خواهد خورد.

دکتر نازنین بدری از متخصصان این سازمان در حوزه زمین‌گردشگری و ژئوپارک، درخصوص شاخص‌های زمین‌شناختی این منطقه گفت: تربت حیدریه ازنظر زمین‌شناسی در زون ایران‌مرکزی و حدفاصل میان توده لوت در جنوب و حوضه رسوبی البرز قراردارد و وجود سنگ‌های اولترابازیک، گسل‌های فراوان، نبود چینه‌شناسی دال بر وقوع رخدادهای کوهزایی شدید در این منطقه است.

وی وجود میراث زمین‌شناختی شاخص و کم‌نظیر در گروههای مختلف رسوبی، زمین‌ساخت، نمونه های زمین‌شناختی،  آذرین و دگرگونی و چشم‌اندازهای زیبای طبیعی را از توانمندی های این ناحیه در جهت گسترش فعالیتهای گردشگری طبیعت‌محور دانست و افزود: بازالت‌های منشوری به‌خصوص در مناطق بایگ و رزگ، افیولیت‌های و آمیزه‌های رنگی شمال تربت حیدریه، پدیده‌های ساختاری زیبا ناشی از عملکرد گسل درونه، پتانسیل‌های معدنی همچون منگنز، ذخایر کرومیت، مس و طلا و ذخایرفراوان عقیق در منطقه بخشی از میراث غنی و ارزشمند زمین‌شناختی در این منطقه بوده که تاکنون بهره‌برداری اصولی و علمی از آن انجام نشده است.

در ادامه این کارشناس تاکید کرد: شناسایی مناطق مستعد برای معرفی ژئوپارک ها از وظایف ذاتی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور به شمار می رود تا علاوه بر استفاده از پتانسیل گردشگری و رونق اقتصادی منطقه، روش‌های حفاظت از این آثار نیز به نحو احسنت انجام شده و نگرانی‌های موجود درخصوص بهره‌برداری غیراصولی و آسیب‌زا به پدیده‌ها، مرتفع شود.

به گفته بدری، وجود پدیده های زمین‌شناختی کم نظیر و دارای ارزش علمی، آموزشی و زیبایی شناختی  لازمه و هسته اصلی معرفی و تشکیل ژئوپارک ها هستند و افزون بر مطالعات مربوط به پدیده های زمین‌شناختی، جاذبه های زیست محیطی، فرهنگی و تاریخی نیز از دیگر توانمندیهای منطقه در معرفی یک منطقه به عنوان ژئوپارک نقش مهمی دارند.

این کارشناس میراث زمین شناختی یادآور شد: وجود روستاهای پلکانی، صنایع ابریشم‌کشی، کف زنی، برک بافی، پشم‌ریسی، کشت زعفران و جامعه محلی فعال از جمله توانمندی‌های بومی و فرهنگی قوی این شهرستان است که به‌عنوان جاذبه های مکمل می‌تواند نقش مهمی در پیشبرد اهداف ژئوپارک در این منطقه داشته باشد.

گفتنی است، تربت حیدریه دارای معادن غنی و متنوع بیش از ۲۳ نوع ماده معدنی و در بخش صنعت دارای صنایع بزرگ از جمله کارخانه سیمان زاوه، طلای زرمهر، قند و فولاد است.محدوده کانسار طلای کوه‌زر در 40 کیلومـتری شمال غربی شهرستان تربت حیدریه با بیش از 17 کیلومتر مربع، دربرگیرنده مجموعه‌ای از زون کانی‌سازی بوده که در تمام سطح محدوده رخنمون و گسترش دارند.

 

 

کلید واژه ها: خراسان رضوى


نظر شما :