دستیابی به نتایج مناسب به نفع همه کشورهای عضو، در هفتمین اجلاس کارشناسان معدنی کشورهای اکو

۱۵ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۱:۰۸ کد : ۲۳۰۹۲ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۴۴۶
دستیابی به نتایج مناسب به نفع همه کشورهای عضو، در هفتمین اجلاس کارشناسان معدنی کشورهای اکو

به گزارش روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور هفتمین اجلاس یک روزه کارشناسان معدن کشورهای اکو (سازمان همکاری اقتصادی) روز دوشنبه با حضور کارشناسان هفت کشور پاکستان، افغانستان، قرقیزستان، ازبکستان، تاجیکستان و آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران در سنندج برگزار شد.

تنوع معادن کردستان، دلیل میزبانی کارشناسان اکو

بر اساس این گزارش، مدیر اداره بین الملل سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در مراسم افتتاحیه این اجلاس با بیان اینکه تاکنون شش نشست در ایران و کشورهای دیگر برگزار شده گفت: نتیجه برگزاری نشست های پیشین کشور عضو اکو اجرای چند پروژه مهم در منطقه از جمله تهیه نقشه پراکندگی مواد معدنی کشور های عضو، نقشه لرزه زمین ساخت و راه اندازی پایگاه داده های علوم زمین بوده که نتایج آن از طریق سایت اکو و مکاتبات رسمی به همه کشورهای عضو اعلام شده است.

سیدمیر محمد میگونی با بیان اینکه حمایت جمهوری اسلامی ایران برگزاری متداوم این نشست تبادل نظر بیشتر کارشناسان کشورهای عضو را طلب می کند، خاطرنشان کرد: تاکنون سعی کردیم هیچ وقفه‌ای در برگزاری ایجاد نشود و نشست امسال نیز پروژه های دیگری را تحت بررسی قرار خواهد داد.

به گفته وی کردستان را به دلیل تنوع مواد و جوان بودن صنایع معدنی برای برگزاری هفتمین نشست کارشناسان معدنی کشورهای عضو اکو انتخاب کردیم‌.

کردستان رتبه نخست در تولید طلای کشور را به دست خواهد آورد

در ادامه رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان ضمن ابراز امیدواری از دستیابی این نشست به نتایج مناسبی به نفع همه کشورهای اکو گفت: کردستان از نظر ساختار زمین شناسی دارای تنوع بسیار گسترده است و در زون ایران مرکزی، سنندج-سیرجان و زاگرس واقع شده است.

محمد دره وزمی با بیان اینکه تاکنون ۱۸ نوع ماده معدنی در کردستان شناسایی شده، افزود: مواد معدنی پلی متال از جمله آهن، طلا، سرب و روی، مس و منگنز سنگ های تزئینی مرمر، مرمریت، چینی کریستال و تراورتن مصالح ساختمانی از جمله پوکه معدنی، سنگ لاشه، باریت، فلدسپات و پوکه های معدنی در کردستان کشف شد که در قالب ۳۹۱ پروانه بهره برداری با ذخیره قطعی ۶۱۰ میلیون تن و استخراج اسمی ۲۰ میلیون تن در سال در حال استخراج و بهره برداری است.

وی با بیان اینکه دو پروانه بهره برداری و سه گواهی کشف در حال صدور برای پروانه بهره‌برداری برای معادن طلا در کردستان وجود دارد، خاطرنشان کرد: در بزرگترین معدن طلای ساریگونی با انجام اکتشافات تکمیلی به ۷۰ میلیون تن کانسنگ رسیدیم که با احتساب۱۴۵۴ گرم طلا در تن حدود ۱۰۰ تن طلا این معدن پیش‌بینی شده که با اجرای طرح توسعه سال ۹۷ بیش از ۵ میلیون تن کانسنگ طلا استخراج و فرآوری خواهد شد.

این مقام مسئول ادامه داد: این به معنای تولید ۷ تن طلا در سال است که با تامین حدود ۷۰ درصد طلای کشور، کردستان رتبه نخست در تولید طلای کشور را به دست خواهند آورد. دره وزمی با بیان اینکه برای شناسایی ذخایر کردستان اکتشافات نوین را در این استان آغاز کردیم، گفت: از مجموع۲۹ هزار و ۱۲۶ کیلومتر مربع مساحت کل کردستان حدود ۱۲هزار و ۷۰۰ کیلومتر مربع برای شناسایی مناطق امیدبخش طلا و سنگ آهن تحت مطالعات ژئوفیزیک هوایی قرار گرفته که بخشی به همت سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور انجام شده و مساحتی بالغ بر۴هزار و ۲۰۰ در دیواندره نیز چه امسال انجام خواهد شد که این امر آینده خوبی را برای کردستان رقم خواهد زد.

وی با بیان اینکه بیش از ۷۵میلیون تن ذخیره قطعی با پروانه بهره برداری برای ماده معدنی سنگ آهن در کردستان وجود دارد، خاطرنشان کرد: ذخایر احتمالی سنگ آهن بیش از ۲۰۰ میلیون تن است که برای ایجاد ارزش افزوده و اشتغال در کردستان اقدام به فرآوری سنگ آهن و تقویت زنجیره فولاد کرده‌ایم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با بیان اینکه ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تن کنستانتره در حلقه اول این زنجیره تولید می شود، تصریح کرد: هدف گذاری ما برای تولید۲/۵ میلیون تن کنستانتره سنگ آهن، ۲/۵ میلیون تن گندوله، ۱/۶ میلیون تن آهن اسفنجی، ۱/۵ میلیون تن فولاد و ۱/۵ میلیون تن مقاطع است که با این هدف مقصود نهایی خواهیم رسید.

به گفته وی، ذخایر سیلیس با ذخیره قطعی ۱۲ میلیون تن در سقز، باریت با ذخیره قطعی ۲ میلیون تن در مریوان و فلدسپات در دیگر شهرها نیز وجود دارد و فراوری این مواد معدنی نیز آغاز شده که تولید بلوک های سبک بتن از سیلیس و پودر مکانیزه باریت هدف نهایی ما در این طرح است.

دره وزمی با بیان اینکه اکتشافات در کردستان به همت سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور انجام شده، افزود: تکمیل نقشه های زمین شناسی یک بیست و پنج هزارم، مطالعات زمین شناسی کشاورزی، زمین شناسی پزشکی به دلیل وجود آرسنیک ناشی از برداشت طلا در استان و مطالعات فرونشست در دشتهای قروه و بیجار از جمله اقدامات مثبت این سازمان در این استان است.

دعوت از کشورهای عضو اکو جهت سرمایه گذاری معدنی در کردستان

وی با بیان اینکه کردستان برای سرمایه گذاری در بخش معدن و زمین شناسی بسیار مستعد است، تصریح کرد: از نمایندگان کشورهای دوست و همسایه حاضر در این نشست از جمله ازبکستان، قرقیزستان، تاجیکستان، افغانستان، پاکستان، آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان برای سرمایه گذاری دعوت می کنم و ما باز آغوش باز پذیرای همه سرمایه گذاران هستیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان ضمن اعلام آمادگی از استقبال از علاقه مندان به سرمایه گذاری در بخش معادن و صنایع معدنی این استان گفت: کردستان دارای ۲ درصد جمعیت، ۱/۸ درصد مساحت کل کشور، استانی زیبا با آب و هوای مناسب و مردمانی بسیار مهمان پذیر، با فرهنگ و با صفا است که بر همین اساس همه اطلاعات خود را در اختیار علاقه مندان به سرمایه گذاری قرار خواهیم داد.

تبادل دانش و ایده های نو در بخش مواد معدنی زمینه ساز ایجاد توسعه پایدار در منطقه اکو

در ادامه این نشست رئیس دبیرخانه اکو مستقر در ایران نیز ضمن تشکر از جمهوری اسلامی ایران و سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و همچنین مسئولان استان کردستان جهت ساماندهی برگزاری این اجلاس گفت: پیشرفتهای اخیری که در دنیا در زمینه معدنی انجام شده برای بخشهای دولتی و خصوصی چالش‌هایی از جمله مسائل زیست محیطی، رقابت بر سر دستیابی به مواد معدنی، قیمت ها و عرضه و تقاضا در بازار را ایجاد کرده و باعث تاثیر در بخش مواد معدنی دولت ها و اقتصاد کلان کشور ها شده که این مسائل تنها از راه اقدامات جمعی قابل حل است که به طور یقین تاثیرات مثبتی در سطح منطقه اکو خواهد داشت.

فوآد فرزالی بایف ضمن اشاره به موقعیت استراتژیک کشورهای اکو و پتانسیل معدنی آنها، خاطرنشان کرد: این عوامل موقعیت مناسبی را برای دولت‌های این کشورها ایجاد کرده که می‌توانند ضمن سرمایه گذاری در بخش معدن از مزایای آن استفاده کند.

وی با بیان اینکه سازمان همکاری های اقتصادی نقش حیاتی و پیشرو در اقتصاد کشورهای خود دارند، گفت: با توجه به چارچوب های موجود در اکو می‌توانیم ضمن توسعه همکاری‌ها با یکدیگر به راهکارهای مناسب جهت افزایش مناسبات بین کشورها دست یابیم.

به گفته این مقام مسئول؛ اکو برای اینکه بتواند کشورهای عضو را در راستای توسعه اقتصادی حمایت کند برنامه های مشترک از جمله تبادل دانش و تخصص و همچنین انجام پروژه ها و ایده های نو در زمینه مواد معدنی را در نظر دارد و مطمئن هستیم که توسعه این همکاری‌های مشترک می‌تواند ما را در جهت ایجاد توسعه پایدار در منطقه اکو که مرتبط با سازمان ملل نیز هست، یاری کند.

آقای بایف با تأکید بر نقش مواد معدنی در صنایع مختلف و همچنین بخش های زیست محیطی و اقتصادی گفت: باید نقش مواد معدنی در زنجیره تولید در منطقه اکو را در نظر بگیریم و برای دستیابی به راه های مطمئن و پایدار برای تکمیل زنجیره تولید، تقویت راه های ارتباطی برای حمل و نقل مواد معدنی در منطقه اکو را که بسیار اقتصادی است را در نظر بگیریم تا با ایجاد شبکه های ارتباطی رقابت پذیری را افزایش دهیم.

وی در ادامه ضمن تشکر از سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور به منظور برگزاری ۴ دوره اجلاس اکو در ایران از ارائه برنامه‌های مشترک ایران و آذربایجان در زمینه تهیه نقشه  تکتونیک و مواد معدنی بین آذربایجان و ایران  و همچنین ارائه برنامه مشترک میان ایران،  آذربایجان و ترکیه در زمینه نقشه ساختار فیزیکی مواد معدنی،  زمین شناسی و تکتونیک به عنوان برنامه‌های نشست های قبلی اکو یاد کرد.

رئیس دبیرخانه اکو مستقر در ایران همچنین ارزیابی فنی ایجاد پایگاه داده‌های علوم زمین کشورهای عضو اکو، تهیه نقشه پراکندگی مواد معدنی کشورهای عضو اکو و نقشه زمین ساخت کشورهای عضو اکو  ECO-SHARP را به عنوان پروژه‌هایی که تاکنون در اکو توسط سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران انجام شده یاد کرد و ضمن تشکر از این سازمان به خاطر تداوم همکاری‌ها جهت انجام پروژه های آتی سازمان اکو خواستار ادامه این روند شد.

شایان ذکر است، در ادامه این نشست کارشناسان و نمایندگان معدنی کشورهای عضو اکو به ارائه برنامه‌های کشور متبوع خود در زمینه معادن، صنایع معدنی، زمین شناسی و بررسی راهکارها و ایده های نوین در این بخش ها پرداختند.

سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور نیز همراه با جمعی از مدیران و کارشناسان ارشد خود از جمله مهندس امید اردبیلی معاونت پایگاه ملی داده های علوم زمین کشور و نماینده سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در سازمان اکو و دیگر کارشناسان مربوطه در این نشست شرکت کرده است‌.

یادآور می شود، کارشناسان حاضر در هفتمین اجلاس کارشناسان معدنی کشورهای عضو اکو شامل کشورهای پاکستان، افغانستان، قرقیزستان، ازبکستان، تاجیکستان و آذربایجان روز یکشنبه از معدن طلای ساریگونی در قروه بازدید کردند و قرار است روز سه شنبه نیز از معدن سرب و روی انگوران زنجان بازدید کنند.

 

 


نظر شما :