به همت دفتر زمین‌شناسی منطقه‌ای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور:برای نخستین بار نقشه زمین‌شناسی یک‌پنجاه‌هزارم منطقه کوهِ‌ یزدان در استان قم تهیه شد

۳۰ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۱:۵۵ کد : ۲۳۱۰۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۵۰
به همت دفتر زمین‌شناسی منطقه‌ای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور:برای نخستین بار نقشه زمین‌شناسی یک‌پنجاه‌هزارم منطقه کوهِ‌ یزدان در استان قم تهیه شد

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌‌معدنی کشور، معاون مدیرکل دفتر زمین‌شناسی منطقه‌ای این سازمان از تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی در مقیاس یک‌ پنجاه‌هزارم به همت کارشناسان این دفتر خبر داد و گفت: در ابتدای این طرح نقشه زمین‌شناسی یک ‌پنجاه‌هزارم منطقه کوهِ ‌یزدان واقع در استان قم تهیه شد.

به گفته، دکتر مسعود زمانی‌پدرام اگر چه نقشه‌های زمین‌شناسی با مقیاس یک‌ بیست‌ و پنج‌ هزارم از کیفیت مناسبی برخوردار است اما به دلیل محدود بودن منابع انسانی-مالی و همچنین وسعت بسیار زیاد کشور، تهیه حدود یازده هزار برگه نقشه زمین‌شناسی یک‌بیست‌وپنج‎هزارم که کل کشور را پوشش دهد، کاری سخت و بسیار زمان‌بَر خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به نیازهای جامعه بهتر است تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی در مقیاس یک‌‌بیست‌ و پنج‌هزارم محدود به محدوده‌های معدنی و یا زیر ساخت‌های شهری، راه‌های ارتباطی، خطوط انتقال نیرو، پروژه‌های تحقیقاتی‌و... شود.

زمانی ‌پدارم، درباره ضرورت تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی به مقیاس یک‌ پنجاه‌هزارم تصریح کرد: پیشنهاد می‌شود با توجه به توجیه اقتصادی و زمانی و دلایل ذکر شده از این پس تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی با مقیاس یک‌ پنجاه‌هزارم با هدف پوشش سراسری کل کشور و با اولویت تشخیص مناطق و زون‌های معدنی، حوضه‌های آبریز حیاتی، خطر زمینلرزه فعال، فرونشست‌‌و... در دستور کار قرار گیرد.

این کارشناس مسئول ضمن اشاره به محدودیت نیروی کارشناسی متخصص موجود در مدیریت زمین‌شناسی و همچنین هزینه‌های به نسبت زیاد مطالعات میدانی جهت تهیه نقشه، تصریح کرد: منطقی است به جای تهیه 4 برگ نقشه زمین‌شناسی با مقیاس یک‌ بیست‌ و پنج‌هزارم توسط 4 نفر کارشناس، محدوده معادل آن تعداد نقشه را با مقیاس یک‌ پنجاه‌هزارم توسط یک کارشناس انجام داد.

معاون مدیرکل دفتر زمین‌شناسی منطقه‌ای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، با بیان این‌ که این روش در بسیاری از کشورهای توسعه ‌یافته متداول است، یادآور شد: شرکت ملی نفت ایران نیز تهیه نقشه‌های یک‌ پنجاه‌هزارم بخش‌هایی از حوضه‌های رسوبی زاگرس و کپه‌داغ را انجام داده و یا در دست تهیه دارد که بر همین اساس هم مقیاس بودن این نقشه‌ها برای پوشش سراسری کشور قابل توجیه است.

 

 

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :