اخبار فضایی برتر هفته

۰۷ شهریور ۱۳۹۷ | ۰۹:۱۲ کد : ۲۳۱۱۵ رويدادهاى زمين و معدن
تعداد بازدید:۸۴۸
اخبار فضایی برتر هفته

پایگاه خبری "اسپیس"، منتخبی از اخبار فضایی برتر روزهای اخیر را منتشر کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، پایگاه اسپیس منتخبی از اخبار فضایی برتر روزهای اخیر را منتشر کرده است.

بازی تنیس در فضا

روز ۲۱ اوت فضانوردان برای نخستین بار در ایستگاه فضایی بین‌المللی تنیس بازی کردند. مهندسان پرواز ناسا و آژانس فضایی اروپا این بازی را انجام دادند. "درو فوستل"(Drew Feustel)، "ریکی آرنولد"(Ricky Arnold) و "سرنا آئونان چنسلر"(Serena Auñón-Chancellor) مهندسان پرواز ناسا و "الکساندر گرست"(Alexander Gerst) مهندس پرواز آژانس فضایی اروپا این بازی را انجام دادند.

آب در ماه

دانشمندان با بررسی قطب‌های کره ماه، شواهد روشنی از وجود یخ‌آب در این قمر یافته‌اند.

گروهی از دانشمندان به رهبری "شوای لی" از دانشگاه هاوایی و دانشگاه براون ادعا کرده‌اند که شواهد قطعی از وجود یخ‌آب در قطب شمال و قطب جنوب کره ماه پیدا کرده‌اند.

محققان با استفاده از داده‌های ماهواره نقشه‌بردار کانی‌شناسی ماهواره ناسا(M۳) در مدار ماه‌گرد چاندرایان-۱ سازمان تحقیقات فضایی هند(ISRO) کشف کردند که نه تنها آب در ماه موجود است، بلکه بر روی سطح این قمر به راحتی قابل دسترس است.

در حال حاضر داده‌های M۳ حاکی از وجود قطعی ذخایر یخ در قطب‌های شمال و جنوب این قمر است.

یخ‌های جنوبی در غارهایی متمرکز شده‌اند که همیشه در سایه هستند، درحالیکه یخ‌های شمالی به طور گسترده‌ای توزیع شده‌اند و کمیاب هستند.

این نتیجه‌گیری براساس سه نمونه از نشانه‌های طیفی مشخص از نور منعکس شده از این ذخایر انجام شده است که نه تنها حضور آب را نشان می‌دهند، بلکه طیف مادون قرمز مشخص کرد که بیشتر به حالت یخ است تا آب مایع یا بخار آب.

طبق گفته ناسا، یخ‌ آبی که در دهانه‌های تاریک و عمیق ماه قرار دارد، در دمای کمتر از منفی ۱۵۷ درجه سانتی‌گراد است و نور خورشید هرگز به آنها نمی‌تابد که دمای آن را پایین بیاورد.

علاوه بر این، مطالعات نشان می‌دهد که این یخ‌ها یا روی سطح ماه هستند و یا در فاصله چند میلی‌متری سطح آن قرار دارند، از این رو برای استخراج در آینده آماده است.

"استیو" چیست؟

"استیو" (Steve) یک پدیده نوری جوی فوق العاده است که به نظر می‌رسد یک شفق قطبی باشد. دانشمندان در مطالعه اخیرشان این پدیده را "درخشندگی آسمان"(sky glow) نامیده‌اند.

فضاپیمای "اوریون"

ناسا فضاپیمای "اوریون"(Orion) خود را با یک سپر حرارتی مخصوص محافظت کرده است. دانشمندان امیدوارند این فضاپیما بتواند مسافران انسان را بر فراز مدار نزدیک زمین حمل کند. اوریون جدیدترین فضاپیمای سازمان فضایی ناسا برای حمل انسان به فضا و اکتشافات دور دست از جمله سیاره مریخ است.

سیارات فراخورشیدی آبی

مطالعه اخیر دانشمندان نشان می‌دهد که تعاد بسیار زیادی از "جهان‌های آبی"(water worlds) یا "سیارات فراخورشیدی آبی"(water-harboring exoplanets) در کهکشان ما وجود دارد. ارزیابی‌های جدیدی که به‌ تازگی بر روی داده‌های حاصل از رصد سیارات فراخورشیدی صورت گرفته، نشان می‌دهد که بسیاری از این سیارات شناخته‌شده، ممکن است حاوی ۵۰ درصد آب باشند. این بسیار بیشتر از آب موجود بر روی زمین است که تنها ۰.۰۲ از جرم آن را تشکیل می‌دهد.

دوشنبه / ۵ شهریور ۱۳۹۷ / ۱۴:۳۰

 

کلید واژه ها: تهران


نظر شما :