به میزبانی اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی گیلان صورت گرفت: نشست شورای هم‌خانواده صنعت، معدن و تجارت گیلان با حضور مدیران واحدهای صنعتی، معدنی

۱۱ شهریور ۱۳۹۷ | ۰۶:۰۰ کد : ۲۳۱۲۶ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۵۷۳
به میزبانی اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی گیلان صورت گرفت: نشست شورای هم‌خانواده صنعت، معدن و تجارت گیلان با حضور مدیران واحدهای صنعتی، معدنی

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به نقل از اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی گیلان، اولین جلسه شورای هم خانواده صنعت، معدن و تجارت گیلان با حضور دکتر فرهاد دلق‌پوش رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و مجموعه‌ای از مدیران و مسئولان مرتبط با حوزه صنعت، معدن و تجارت در محل این اداره‌کل برگزار شد.

بر اساس این گزارش، مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی گیلان، ضمن خوشامدگویی به مدیران حوزه صنعت، معدن و تجارت این استان، به برنامه‌های اصلی این نشست و ارائه توانمندی و فعالیت‌های بخش اکتشاف اشاره کرد.

پانته‌آ گیاهچی با بیان این‌که، تمامی تولیدات صنعت نیازمند شناخت و  مطالعات پایه زمین است، گفت: به واقع " زمین‌شناسی" در صنعت و بازار جایگاه شایسته‌ای ندارد.

وی خاطرنشان کرد: تشکیل شورای هم‌خانواده صنعت، معدن و تجارت، ایجاد کارگروه‌های تخصصی و استفاده از تجربیات و رهنمودهای مدیران و مسولان واحدهای صنعتی می‌تواند در جهت توسعه پایدار بخش مطالعات زمین‌شناسی و معدن استان گیلان نقش بسزایی داشته باشد.

در ادامه این نشست مهندس فرشید رمضانی کارشناس این مجموعه به ارائه مطالبی از اجرای پروژه‌های پهنه‌های اکتشافی تالش، جیرنده و جواهرده، تهیه و تدوین گزارش نقشه‌راه علوم زمین، تهیه اطلس کانی‌های صنعتی، تهیه بانک اطلاعات معادن فعال و غیرفعال با تکیه بر داده‌های زمین‌شناسی پرداخت و و همچنین برنامه‌های آتی این مجموعه از جمله بررسی زمین‌شناسی اقتصادی کانی‌های پلاسری ساحلی و شناسایی منابع فلزی با استفاده از روش بیوژئوشیمیایی را بررسی کرد.

همچنین دکتر فرهاد دلق‌پوش در ادامه نشست شورای هم‌خانواده صنعت، معدن و تجارت گیلان از میزبانی و ارائه عملکرد مجموعه اداره زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی گیلان و همچنین فعالیت‌های معدنی به خصوص در بحث اکتشافات مس و طلا در پهنه‌های اکتشافی گیلان که به لحاظ حاکمیتی از موارد مهم کشور محسوب می‌شوند، تقدیر و تشکر کرد.

وی خاطرنشان کرد: مسائلی از جمله مطالعات بخش زمین‌شناسی و معدن از موارد مهم و ضروری است که بتوانیم امور مربوط به حوزه صنعت، معدن و تجارت را به صورت یک مجموعه همگرایی، هم‌اندیشی و وحدت رویه داشته باشیم تا بتوانیم تکالیفی که در این نشست مصوب می‌شود به خوبی اجرا کنیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با بیان این‌که هدف تشکیل شورای هم‌خانواده صنعت، معدن و تجارت گیلان، " برنامه محور" است، تصریح کرد: امید است بتوان بر اساس یک مطالعات دقیق و ساماندهی شده در حوزه صنعت، معدن و تجارت، تولید، اشتغال، حمایت از کالای ایرانی و کارآفرینی حرکت کنیم.

دکتر دلق‌پوش با بیان این‌که استان گیلان از گسل‌های متعددی برخوردار است، تاکید کرد: فعالیت‌های زمین‌شناسی با توجه به اقلیم جغرافیایی استان گیلان برای کاهش مخاطرات ضروری است.

وی در ادامه به بحث اکتشافات معدنی و نحوه بهره‌برداری از آن را که جزو سرمایه‌های ملی استان اشاره کرد و گفت: گیلان قطعا ذخایر و منابع معدنی بسیاری دارد که هنوز شناسایی و مطالعه نشده‌اند که بایستی با "آمایش دقیقی از منابع معدنی" استان از وجود اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی گیلان در شناخت منابع معدنی ارزشمند با گرایش به صنایع معدنی "مصالح ساختمانی" جهت پیشبرد اهداف عمرانی استان استفاده کرد.

در پایان نشست شورای هم خانواده صنعت، معدن و تجارت گیلان، مسئولان مختلف درباره موضوعات و چالش‌های مریوط به صنعت و بازار به ارائه گزارش پرداخته و هر یک به فراخور وظایف خود برای حل معضلات نظرات خود را جهت ارائه رهنمون از جانب رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان  ابراز داشتند.

کلید واژه ها: گیلان


نظر شما :