تمرکز ایران و سوئیس برای توسعه مناسبات علمی و تحقیقاتی در بخش علوم‌زمین

۲۱ آبان ۱۳۹۷ | ۱۱:۲۷ کد : ۲۳۲۱۴ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۲۸

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، به دنبال حضور آقای مارکوس لایتنر سفیر کنفدراسیون سوئیس مناسبات مشترک دو طرف در زمینه علوم‌زمین بررسی شد.

بر اساس این گزارش، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ضمن ابراز علاقه‌مندی به توسعه مناسبات با کشورهای اروپایی در زمینه همکاری‌های علوم‌زمین گفت:  در حال حاضر در حال نهایی کردن دو تفاهم‌نامه همکاری با دانشگاه سوربون و سازمان زمین‌شناسی فرانسه BRGM هستیم که بر همین اساس مایل به به توسعه مناسبات با دانشگاه ETH زوریخ نیز هستیم که در سطح بین‌المللی بسیار مطرح است.

دکتر راضیه لک، ضمن اشاره به مطالعات زمین‌شناسی پروفسور ژان پییر بورگ رییس دپارتمان زمین‌شناسی ساختمانی دانشگاه صنعتی سوئیس در منطقه مکران ایران افزود: امکان توسعه همکاری‌های علمی و تحقیقاتی میان ایران و سوئیس در بخش مطالعات زمین‌شناسی وجود دارد که بر همین اساس بایستی مناسبات دوجانبه را سیستماتیک کنیم.

وی با بیان این‌که یقینا" سوئیس نیز علاقه‌مند به توسعه مناسبات با ایران است، افزود: دانشجویان و کارشناسان ایرانی در حال تحصیل و مطالعه در این کشور هستند که بر همین اساس امید است امکان حضور اعضای پژوهشکده علوم‌زمین ایران در سوئیس و بررسی امکان توسعه مناسبات دو کشور در زمینه مطالعات زمین‌شناسی پزشکی فراهم شود.

سفیر کنفدراسیون سوئیس در تهران نیز در این دیدار با تاکید بر علاقه‌مندی و اراده بالای کشور متبوع خود در توسعه همکاری‌ها با ایران از جمله مناسبات علمی و تحقیقاتی در بخش علوم‌زمین، خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های بسیار بالایی برای گسترش همکاری‌های علمی و آموزشی ایران با کشورهای دیگر وجود دارد و برنامه ما این است که ارتباطات بین‌المللی خود را بیش از گذشته تقویت کنیم.

آقای مارکوس لایتنر ضمن اشاره به اعزام هیات کارشناسی متشکل از وزارتخانه‌های علوم و بهداشت ایران به سوئیس تا پایان سال جاری جهت برررسی مناسبات علمی و تحقیقاتی دو کشور افزود: امیدواریم همکاری‌های ایران و وسوئیس در بخش علوم‌زمین نیز توسعه یابد.

در پایان کتاب خاطرات یووان اشتوکلین با نام "سرزمین پارس، خاطرات و نوشته‌های یک زمین‌شناس" از سوی رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور  به سفیر سوئیس در تهران اهدا شد.

شایان ذکر است، چندی پیش تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین پژوهشکده علوم زمین ایران و دانشگاه صنعتی زوریخ سوئیس امضاء و مبادله شده بود.

در این تفاهم‌نامه که به امضای دکتر مرتضی طالبیان رئیس پژوهشکده علوم زمین ایران و پروفسور ژان پییر بورگ رییس دپارتمان زمین‌شناسی ساختمانی دانشگاه (ETH) سوئیس موسوم به دانشگاه صنعتی سوئیس رسید، امکان توسعه مناسبات علمی و تحقیقاتی بین دو طرف فراهم شد.

یادآور می‌شود، پروفسور یووان اشتوکلین (زاده ۱۹۲۱، درگذشته ۲۰۰۸ میلادی) زمین‌شناس سوئیسی و چهره‌ای ماندگار در زمین‌شناسی ایران است که نقش تأثیرگذاری در توسعه علم زمین‌شناسی در ایران و بنیادگذاری سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی ایران داشته است.

اشتوکلین از سال ۱۳۲۹ تا ۱۳۵۷ خورشیدی مدت ۲۷ سال از عمر خود را در ایران گذرانده، تمامی سطح ایران را مطالعه و برای اغلب نقاط با همکاری بسیاری از زمین‌شناسان ایران، نقشه‌های زمین‌شناسی تهیه و تعداد زیادی از کانسارها و منابع نفت و گاز در خشکی را کشف کرده است. وی به همراه زمین‌شناسان سوئیسی و با همکاری زمین‌شناسان ایرانی بخش اکتشاف را در صنعت نفت بنیان نهادند. او در چند سال آغازین، مطالعات گسترده‌ای در بلوچستان و ایران مرکزی انجام داد و آثار ارزنده‌ای از خود به‌جای گذاشت. همزمان با تشکیل سازمان زمین‌شناسی کشور در قالب پروژه مشترک ایران با بخش توسعه سازمان ملل متحد به سازمان زمین‌شناسی کشور پیوست و نقش عمده‌ای برای بنیان این سازمان ایفا کرد.

اشتوکلین در سال ۲۰۰۶ میلادی خاطرات زندگی هشتاد و چند ساله‌اش را در یک نوشتار ۱۷۰ صفحه‌ای به نام «ایران، خاطرات یک زمین‌شناس» تدوین و تنظیم کرده و آن را به چهار فرزندش که در ایران متولد شده‌اند، هدیه کرده است. این کتاب با نام «سرزمین پارس، خاطرات و نوشته‌های یک زمین‌شناسیووان اشتوکلین» به فارسی ترجمه و توسط سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور منتشر شده است.

یووان اشتوکلین در ۱۵ آوریل ۲۰۰۸ میلادی (۲۷ فروردین ۱۳۸۷) در خانه‌اش در شهر کوچک زویزاخ سوئیس چشم از جهان فروبست.

عکس از مریم السادات میرآفتاب تهرانی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شما :