بهره‌برداری از سامانه جامع ارائه اطلاعات توصیفی و اسنادی کتابخانه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور

۲۲ آبان ۱۳۹۷ | ۱۳:۴۴ کد : ۲۳۲۱۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۳۲۶

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، سامانه جامع ارائه اطلاعات توصیفی و اسنادی کتابخانه این سازمان صبح امروز همزمان با 24 آبان ماه روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس این سازمان بهره‌برداری شد.

بر اساس این گزارش، در راستای دسترسی آسان به منابع علوم‌زمین، فرآیند دیجیتال‌سازی کلیه منابع موجود در کتابخانه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور انجام شده و از طریق درگاه اینترنت به آدرس http://library.ngdir.ir  قابل دسترسی است.

هدف از راه‌اندازی این سامانه، ارائه ابزارها و بسترهای پیشرفته به منظور ذخیره‌سازی، سازماندهی اطلاعات در قالب دیجیتال و دسترسپذیر ساختن اطلاعات مبتنی بر امکانات جستجو، بازیابی و پردازش اطلاعات ، صرفه جویی در زمان و دسترسی آسان به منابع از طریق شبکه های ارتباطی، بدون محدودیت زمانی و مکانی و جستجو تمام متن در منابع الکترونیکی عنولن شده که پیگیری این امر از سال 96 آغاز و نرم‌افزار آن در شهریور سال 97 تکمیل شد و در ادامه اطلاعات وارد این سامانه شد.

شایان ذکر است، مرکز ارائه اطلاعات توصیفی و اسنادی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در سال 1346 توسط آقای مهندس خادم (ریاست وقت سازمان) و با مساعدت‌های آقای مهندس علی‌پور (مدیر امور فنی مشترک) در دو طبقه با وسعت 880 متر مربع ساخته شد و از آن زمان تاکنون به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

همچنین، گردآوری و ساماندهی کلیه اطلاعات و اسناد سازمان، تهیه کلیه منابع تخصصی علوم زمین و معدن برای پژوهشگران، کارشناسان و دانشجویان، تبادل اطلاعات و منابع با مراکز و سازمان‌های داخلی و خارجی و تهیه و تامین، سازماندهی منابع مورد نیاز کتابخانه‌های مراکز وابسته به سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به عنوان مهم‌ترین اهداف این مرکز عنوان شده است.

یادآور می‌شود، برای تحقق این اهداف و مواردی از این قبیل، سعی شده است تا کلیه منابع داخلی مرتبط با علوم زمین و نیز جدیدترین و کارآمدترین اطلاعات منتشر شده در سطح بین‌المللی (اعم از کتاب، گزارش، مقاله، پایان‌نامه و...) در موضوعات مختلف مانند (اکتشاف، ژئوشیمی، ژئوفیزیک، رسوب‌شناسی، دورسنجی، تکتونیک، چینه‌شناسی، فسیل‌شناسی، شیمی‌و...) و برخی از منابع عمومی مورد نیاز کارکنان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور گردآوری و سازماندهی شود.

در پایان از خانم‌ها اعظم بیات، فریبا جلیلی، رویا تشیعی، رقیه کاشانیان، شبنم صفوی و بدرالزمان فراهانی مسئولان و کارشناسان کتابخانه سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور و همچنین امید اردبیلی معاون پایگاه داده‎‌های علوم زمین کشور با حضور دکتر راضیه لک تقدیر و تشکر شد.

گفتنی است، روز 24 آبان ماه هر سال در تقویم ایران به عنوان روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار نام‌گذاری شده است. علت نام‌گذاری این روز در تقویم به خاطر ارزش والای کتابخوانی و رشد فرهنگ کتابخوانی در جامعه است.

عکس مریم السادات میرآفتاب تهرانی

 

 

 


نظر شما :