سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از کسب و کار‌های استارت‌آپی حمایت می‌کند

۱۸ آذر ۱۳۹۷ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۳۲۴۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۵۵۵
سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور سال ۱۹۶۲ میلادی مطابق با ۱۳۴۱ هجری شمسی تاسیس شد. این سازمان مسئول انجام بررسی‌های زمین‌شناسی و معدنی در کشور، جمع‌آوری نتایج فعالیت‌های انجام شده در این زمینه، ایجاد هماهنگی بین فعالیت‌ها، تهیه و تکمیل و انتشار نقشه‌های زمین‌شناسی ایران است.
سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از کسب و کار‌های استارت‌آپی حمایت می‌کند

 از سال ۱۹۹۹  همه وظایف اکتشافی وزارت معادن و فلزات به سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور محول شد. حوزه مسئول مطالعات زمین‌شناسی کشور،  ارزیابی اکتشافی منابع معدنی به جز هیدروکربن‌ها است.  گروه‌های مختلف این سازمان شامل چینه‌شناسی، رسوب‌شناسی، زمین‌شناسی دریایی، فسیل‌شناسی، زمین‌ساخت،  لرزه زمین ساخت، اکتشاف، ژئوفیزیک، ژئوشیمی، ژئوماتیکس و آزمایشگاه‌های مختلف بر اساس رهنمودهای کلی که توسط وزارتخانه مربوطه تصریح و در چارچوب قانون جدید معادن که اخیراً به تصویب رسیده این فعالیت‌ها را به انجام می‌رساند. این سازمان اخیرا" ارائه مشاوره به فارغ‌التحصیلان و حمایت از استارت‌آپ‌ها  را مورد توجه قرار داده است‌. در همین راستا گفت‌وگوی روزنامه بازار کار با دکتر عباس گل‌محمدی معاونت اکتشافات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از نظر خوانندگان می‌گذرد.

سازمان زمین­‌شناسی و اکتشافات معدنی چه برنامه­‌ها و طرح­هایی در حوزه اشتغال و کارآفرینی در دست اقدام دارد؟

سازمان زمین­شناسی بعنوان یک سازمان حاکمیتی وظیفه تهیه داده‌­های مورد نیاز جهت توسعه بخش معدن و صنایع معدنی کشور را دارد و لذا به‌طور مستقیم در ابتدای چرخه اشتغال قرار گرفته است و پیامد فعالیت‌های سازمان تاکنون و به ثمر رسیدن آنها منجر به ایجاد معادن و ساخت واحدهای صنعتی و اشتغال هزاران نفر در سطح کشور شده است.

یکی از طرح‌­های اشتغالزایی که توسط جنابعالی و این سازمان دنبال می­‌شود احیای معادن کوچک و فعال­سازی آنها در راستای توسعه اشتغال است. لطفاً درباره این طرح و معرفی آن توضیح بدهید؟

 طرح احیای معادن کوچک مقیاس که توسط وزارت صنعت، معدن وتجارت و خانه معدن و مجری از شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران درحال اجرا است. این طرح با آمایش سرزمین که انجام داده در حال حاضر در 6 استان و در آینده در استان‌های بیشتری فعالیت خود را گسترش می‌­دهد. سازمان زمین­‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نیز جهت تأمین داده­‌های پایه برای تصمیم­‌گیری صحیح در این کارگروه فعالیت می­‌کند. با توجه به وجود معادن که به طور عمده در مناطق محروم و دورافتاده وجود دارد و فعالسازی با روش‌های مختلف هر کدام از این معادن به طور قطع باعث اشتغالزائی و رونق در مناطق معدنی خواهد شد.

درحال حاضر چه ظرفیت­‌ها و توانمندی­‌هایی برای توسعه اشتغال و کارآفرینی در بخش معدن وجود دارد و حمایت­‌های شما از علاقه‌مندان و مخاطبان چگونه و به چه شکلی است؟

حمایت­‌های سازمان در خصوص ظرفیت‌­های اشتغالزایی در چهارچوب مقررات است. سازمان زمین­‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در این خصوص دفتر حمایت از کارآفرینی، اشتغالزایی و کسب و کارهای نوپا (استارت‌آپ‌ها) را تأسیس کرده و به علاقه‌مندان و جوانان دارای ایده و جویای کار مشاوره رایگان تا حصول نتیجه و اشتغال را انجام می­‌دهد. در همین راستا نیز طی 10 ماه گذشته چندین نفر مورد حمایت معنوی سازمان قرار گرفته‌­اند. در همایش بهمن ماه نیز سازمان در نظر دارد غرفه‌­هایی جهت منتخبان استارت‌آپ‌ها قرار دهد تا با ارائه ایده­‌های برتر خود به متقاضیان، زمینه جذب سرمایه­‌گذار و تجاری­‌سازی را فراهم کنند.

با توجه به بیکاری فارغ‌­التحصیلان به‌ ویژه معدن و زمین‌­شناسی چه راهکارهایی برای اشتغال پیشنهاد می­‌کنید و چه مشاوره‌­ها و حمایت­‌هایی دارید؟

شناسایی نقاط ضعف در بخش‌های مختلف معدنی و صنایع معدنی می­تواند توسط فارغ‌­التحصیلان و با حمایت نظام مهندسی‌­های تخصصی در دستور کار قرار گیرد و با حمایت سازمان‌های تخصصی، ایده­‌های گره­گشا در معادن و صنایع معدنی اجرا شود. کارفرما در صورت اطمینان از اثربخشی یک  متخصص جوان و کمک به توسعه شرکت خود به‌طور قطع زمینه استفاده و اشتغال فرد مفید را فراهم خواهد کرد.

تجاری­‌سازی ایده­‌ها و توسعه استارت­‌آپ­‌ها بستر مورد توجه برای اشتغال معرفی می­‌شود در این زمینه فعالیت­‌ها و اقدامات شما چه بوده و در آینده چیست؟

طی کمتر از یکسال گذشته سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور  5  رویداد آشنایی با کارآفرینی و استارتاپ در حوزه علوم زمین را برگزار کرده و مورد استقبال دانشجویان و فارغ‌­التحصیلان و حتی شاغلان بخش دولتی و خصوصی برای ارائه نظرات و ایده‌هایشان قرار گرفته است. در ضمن اولین استارت‌آپ و یک نفر علوم زمین را به مدت 54 ساعت مطابق استاندارد مربوطه برگزار کرد و 10 ایده برتر به رقابت پرداختند و نتایج مثبتی داشت. همچنین در استارت‌آپ‌های مختلف به خصوص در بخش گوهرهای قیمتی و نیمه‌قیمتی نیز سازمان به عنوان صاحب‌نظر و داور حضور فعال داشته است.

در کشور ما رویدادها و استارت­آپ‌های زیادی برگزار می­‌شود ولی کمتر به تجاری­‌سازی و اشتغال می­‌رسد؛ مشکل چیست لطفاً آسیب‌­شناسی کنید؟

خوشبختانه با حمایت‌­های بخش­های مختلف دولتی و خصوصی برای شروع کار مناسب است و هر فرآیندی با چالش‌هایی جهت اجرای تا مراحل نهایی همراه است، لذا نفس انجام و برگزاری‌­ها خوب است. قطعاً هر چقدر موارد تخصصی­‌تر برگزار شود و شرکت‌کنندگان و داوران و طرح‌های ارائه شده دقیق‌تر ارائه و بررسی شوند لذا زمینه تجاری‌­سازی بهتر فراهم می­شود. پشتکار ارائه‌دهندگان برای تجاری­سازی نیز بسیار مهم است. لذا در صورت فراهم بودن شرایط ایده خوب، بررسی‌کننده و داور خوب، ایده‌دهنده با پشتکار مناسب و حضور شتاب‌دهنده و سرمایه­‌گذاران واقعی در مراسم برگزاری رویداد، می‌­تواند به تجاری‌سازی ایده‌­ها منجر شود و نبود هر کدام از عوامل فوق، موجب تأخیر و یا عدم تجاری­‌سازی ایده می‌شود.

هر پیشنهاد و راهکار و یا برنامه دیگری دارید، بفرمائید؟

بخش­های حاکمیتی بطور دقیق استاندارد­های لازم درخصوص برگزاری استارت‌آپ‌ها را تنظیم و اجرا کنند تا مقررات توسط هر بخش خصوصی و دولتی درست و صحیح انجام پذیرد. یکی از موارد مهم انتخاب داوران مرتبط و خبره هست که به نتایج مثبت منجر می­‌شود. برگزاری استارتاپ‌های بین‌­المللی در داخل کشور به‌نظرم می­تواند بسیار راهگشا باشد و افراد تجربه­دار در این حوزه بسیار زیاد موجب رشد و تسریع فرآیند اشتغالزایی و کارآفرینی خواهند شد.

کلید واژه ها: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور دکتر عباس گل‌محمدی معاونت اکتشافات استارت‌آپ‌


نظر شما :