به همت کارشناسان گروه چینه‌شناسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور انجام شد:

استفاده از مطالعات چینه‌نگاری شیمیایی در اکتشاف آب‌های کارستی استان کرمانشاه برای نخستین بار در کشور

۱۶ دی ۱۳۹۷ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۳۳۰۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۸۷۶
مدیرکل دفتر زمین‌شناسی منطقه‌ای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از انجام مطالعات آبهای کارستی استان کرمانشاه که چندی است توسط کارشناسان این سازمان در حال انجام است، خبر داد.
استفاده از مطالعات چینه‌نگاری شیمیایی در اکتشاف آب‌های کارستی استان کرمانشاه برای نخستین بار در کشور

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، به گفته مهندس رضا سلامتی یکی از محورهای این مطالعات بررسی‌های چینه‌نگاری است که بر این اساس انواع مطالعات صحرایی و دفتری در ارتباط با تعیین همبستگی جانبی لایه‌های کارستی و غیرکارستی بررسی می‌شود.

وی با بیان این‌که در این راستا برای اولین بار از روش چینه‌نگاری شیمیایی در پیش‌بینی توسعه میزان کارست‌شدگی استفاده شد، تصریح کرد: بر همین اساس با ارسال نمونه‌های صحرایی به آزمایشگاه و نتایج حاصل از آزمایشات ICP OES و XRF نتایج بسیار خوبی به‌دست آمده است و این مطالعات باعث می‌شود که  ما درک صحیحی از میزان کارست‌شدگی لایه‌ها در اعماق زمین پیدا کنیم که در نتیجه می‌توان ضخامت بهینه سفره آبدار را تعیین کرد.

لازم به ذکر است، به پدیده انحلال سنگ‌های کربناته از قبیل سنگ آهک و دولومیت کارست می‌گویند و آب‌های زیرزمینی درون این حفرات را آبهای کارستی می‌نامند که این آب‎‌ها عموما" از کیفیت بالایی جهت شرب برخوردارند و از جمله ذخایر مهم آب شرب هستند.

شایان ذکر است، این روش مطالعه توسط دکتر محمد جودکی کارشناس گروه چینه‌شناسی مدیریت زمین‌شناسی منطقه‌ای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور معرفی و انجام گرفته است.

کلید واژه ها: روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور رضا سلامتی مدیرکل دفتر زمین‌شناسی منطقه‌ای دکتر محمد جودکی کارشناس گروه چینه‌شناسی مطالعات آبهای کارستی استان کرمانشاه


نظر شما :