تاکید بر توسعه بخش صنعت و معدن کردستان در چهل سالگی پیروزی انقلاب اسلامی ایران

۲۳ بهمن ۱۳۹۷ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۳۳۷۶ اخبار روابط عمومى گزارش تصويري
تعداد بازدید:۱۳۳۷
تاکید بر توسعه بخش صنعت و معدن کردستان در چهل سالگی پیروزی انقلاب اسلامی ایران

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، دکتر علیرضا شهیدی سرپرست این سازمان که به نمایندگی از وزیر صنعت، معدن و تجارت، جهت افتتاح پروژه‌های دهه‌فجر به استان کردستان سفر کرده، عصر امروز سه‌شنبه ضمن حضور در یازدهمین جلسه شورای اداری شهرستان سقز همراه با مقامات کشوری و استانی به بررسی برنامه‌های انجام شده و پیش‌روی این استان در بخش صنعت و معدن پرداختند.

نماینده مردم شهرستان‌های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی خواستار شد:

واگذاری معادن کردستان به صاحبان فن و کسانی که اهلیت و صلاحیت دارند

در این نشست، نماینده مردم شهرستان‌های سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر موضوع اشتغال برای جوانان استان کردستان گفت: هر چه زودتر برای واگذاری معادن باید اقدام کرد و از خام فروشی مواد معدنی استان کردستان جلوگیری شود.

محسن بیگلری با بیان این‌که امروز مهم‌ترین دغدغه بنده به عنوان خدمتگزار مردم کردستان ایجاد اشتغال است، تصریح کرد: بزرگترین دغدغه بیکاری جوانان نخبه کُرد است و آنچه بسیار تکان‌دهنده است این است که فارغ‌التحصیلان ما با مدارک بالا حاضرند کارگر معادن کردستان باشند که بر همین اساس انتظار ویژه داریم تا معادن با صاحبان فن و کسانی که اهلیت داشته باشند واگذار شود.

سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی ایران  توجه به کردستان و مناطق کمتر توجه شده

همچنین رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور نیز ضمن تبریک به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت:  حق کردستان بیش از این است و هر چه روی استان عزیز کار شود باز هم کم است.

به گفته رحمت‌اله مه‌آبادی، سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی ایران  و  رهبری معظم و همچنین دولت خدمتگزار این بوده که به مناطقی که در زمان گذشته توجه کمتر شده بیشتر توجه کنند که بر همین اساس ما نیز سهم خودمان از سوی دولت و وزارت راه و شهرسازی در این استان را آغاز کردیم.

وی با بیان این‌که ضمن حضور در جمع مقامات استان و تدوین و تقسیم برنامه‌های پیش‌رو قرار شد بخشی را در استان و بخشی را در وزارت راه و شهرسازی انجام دهیم، خاطرنشان کرد:  هر دو طرف تعهدات خود را به خوبی انجام دادند و خوشبختانه همه پروژه‌ها در حال انجام است و اعتبارات لازم برای توسعه این استان را ارائه خواهیم کرد و پیمانکاران مشکلی نخواهند داشت.

معاون ساخت وتوسعه راه‌های وزیر راه و شهرسازی:

11 طرح راهسازی در استان کردستان انجام و در حال تکمیل است

معاون ساخت وتوسعه راه‌های وزیر راه و شهرسازی نیز در ادامه به ارائه گزارش درباره پروژه‌های مرتبط با راه و راهسازی در استان کردستان پرداخت و گفت: کردستان یکی از استان‌هایی بوده که از لحاظ راه بسیار محروم بود و با توجه به این که در زمان جنگ هم بار زیادی را از این نظر به دوش کشیده موظف بودیم که به توسعه این امر بیش از گذشته بپردازیم.

محمدرضا کدخدازاده افزود: تصمیم‌گیران کشور نیز در همین خصوص کمک زیادی کردند که خوشبختانه حدود 11 طرح راهسازی در استان داریم که با زحمات مسئولان در حال تکمیل و به نتیجه رسیدن است که حدود 60 درصد از این 11 طرح انجام شده و مابقی نیز در شرف تکمیل است.

وی با بیان این‌که اعتبارات برای راه‌های کشور در سال 97 حدود 300 میلیارد تومان بوده، خاطرنشان کرد: علی‌رغم این که در بسیاری از بخش‌ها با کاهش اعتبارات مواجه بودیم ولی با پیگیری‌های انجام شده از سوی وزارت راه شهرسازی و همچنین استانداری و نمایندگان مردم اعتبارات 15 تا 21 درصد افزایش یافت.

کدخدازاده با اشاره به این‌که در بخش راه‌آهن نیز حدود 84 کیلومتر در استان کردستان در حال انجام است، گفت: 3 طرح از 11 طرح راهسازی مختص شهرستان سقز است و امیدواریم  با پیگیری مسئولان استانی ترافیک ایمن در شهرستان‌های مختلف استان ایجاد شود تا به ایمنی جاده‌های استان و کشور کمک کنیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان تاکید کرد:

راه ما اکتشافات نوین، شناسایی ذخایر بهتر و بیشتر، توسعه فراوری و جلوگیری از پدیده شوم خام‌فروشی است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان نیز ضمن تشکر از مقامات کشوری و استانی جهت حمایت از بخش‌های مختلف استان بخصوص معادن استان به ارائه دستاوردهای مطالعات ژئوفیزیک هوایی پهنه سقز پرداخت و گفت: همه می‌دانیم معادن یکی از ظرفیت‌های خوب کردستان است ولی اینکه چگونه از این ظرفیت‌های خوب استفاده کنیم و در جهت توسعه استان  بهره ببریم بسیار مهم است.

به گفته محمد دره‌وزمی یکی از مشکلات ما در کردستان پدیده خام فروشی بود و مطالبه همه مردم، نمایندگان مسئولان قطع خام فروشی در معادن بود.

وی کوچک بودن معادن را به عنوان یکی از مشکلات استان یاد کرد و گفت: دلیل این امر نبودن مطالعات عمقی برای معادن استان است که باعث می‌شد هر متخصص و غیرمتخصصی به فعالیت در بخش معادن استان بپردازد و یک محدوده معدنی را ثبت کند.

دره‌وزمی ادامه داد: افراد غیر متخصص شناختی از ظرفیت و پتانسیل معدن نداشتند و کار معدنکاری در توان آنها نبود که همین امر موجب فروش محدوده‌ها و در نهایت بروز پدیده خام فروشی در معادن می‌شد که بر همین اساس برای رفع این نقیصه کردستان را به پهنه‌های بزرگ معدنی تعریف کردیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان با بیان این‌که در مطالعات نوین اکتشافی و عمقی معادن فلزی و پلی‌متال را شناسایی کرده و ذخایر اکتشافی را افزایش دادیم، تصریح کرد: اطلس معادن کردستان تهیه شد و در اختیار سرمایه‌گذران قرار داده شد تا بدانند در کردستان چه ذخایری وجود دارد تا سرمایه‌گذار برای ورود به بخش فرآوری و سرمایه‌گزاری و ایجاد صنایع تبدیلی در بخش معدن رغبت پیدا کند تا بدین صورت ارزش افزوده و اشتغالزایی در این بخش بالا رود. 

به گفته وی، یکی از این پهنه‌ها منطقه سقز با حدود 4 هزار کیلومتر مربع است که خوشبختانه عملیات اکتشافی در آن  بسیار سریع انجام شد که باید از همکاری و زحمات دکتر راضیه لک رئیس پیشین و دکتر علیرضا شهیدی رئیس فعلی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور تشکر کرد.

این مقام مسئول با بیان این‌که تابستان سال جاری بیش از 16 هزار کیلومتر پرواز خطی در این منطقه انجام شد، گفت: نتایج خوب و امید بخشی در بخش طلا و سنگ آهن به دست آمد که این دستاوردها باعث جذب سرمایه‌گذار و افزایش ارزش فرآوری مواد معدنی می‌شود.

دره‌وزمی، با بیان این‌که کردستان استانی معدنی است، گفت: سقز هم شهرستان معدنی با ارزش بالا در پلی‌متال است و  همه این اقدامات برای این است که تیم اجرایی و مدیریت استان با حمایت نمایندگان راه خود را پیدا کرده‌اند و راه ما اکتشافات نوین و شناسایی ذخایر بهتر و بیشتر و توسعه فراوری و جلوگیری از پدیده شوم خام‌فروشی است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان تصریح کرد: ما در این مسیر قدم گذاشته‌ایم و فعالیت‌های خوبی در این زمینه انجام شده و پهنه قروه و بیجار به اتمام رسیده و مطالعات پهنه سقز نیز تکمیل شده و پهنه دیواندره هم به زودی آغاز خواهد شد.

سرپرست سازمان زمین‌‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور:

اکتشافات دقیق‌ بر پایه مطالعات علمی، لازمه افزایش سهم معدن در GDP

در ادامه این نشست سرپرست سازمان زمین‌‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور با بیان اینکه معدن در بحث توسعه پایدار دارای اهمیت  بالایی است، گفت:  وقتی از معدن صحبت می‌کنیم به دنبال آن امنیت و اشتغال هم می‌آید و می‌تواند خاستگاه روشنی به لحاظ اقتصادی برای مردم باشد.

دکتر علیرضا شهیدی با ذکر این مطلب ‌که معدن در تولید ناخالص ملی حدود یک درصد و صنایع معدنی حدود 5 درصد GDP را به خود اختصاص داده‌اند، افزود: در افق 1404 برنامه‌ریزی بر این اساس است تا سهم معدن در تولید ناخالص کشور به 10 درصد افزایش یابد گفت که همه تلاش خود را خواهیم کرد تا سهم فعلی معدن را افزایش دهیم.

وی خاطرنشان کرد: برای اینکه بتوانیم این سهم را افزایش دهیم ملزمیم که اکتشافات را دقیق‌تر کنیم و بر پایه علمی پیش برویم تا بتوانیم در پی اکتشافات انجام شده  به معادن بزرگ دسترسی پیدا کرده و بر همین اساس در این بخش باید چند فرایند را به خوبی انجام دهیم.

این مقام مسئول با بیان این‌که اکتشاف باید بر مبنای استراتژی جامع صورت گیرد، خاطرنشان کرد: وقتی اذعان می‌کنیم در افق 1404 خواهان دستیابی به تولید 55 میلیون تن فولاد هستیم بایستی به قدری اکتشافات سنگ آهن در کشورداشته باشیم تا بتوانیم خوراک کارخانه‌های تولید فولاد را تامین کرده و همچنین برای تولید 1.5 میلیون تن آلومینیوم اکتشافات بوکسیت را مبتنی بر نیاز کارخانه های تولید آلومینیوم افزایش دهیم.

شهیدی با بیان این‌که سازمان زمین‌‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در گذشته به مطالعه گسترده عناصر نادر خاکی و لیتیم در سطح کشور پرداخته، گفت: آن زمان نیاز به لیتیم چندان حس نمی‌شد ولی امروزه با تولید خودروهای برقی و باتری‌های خشک بر پایه لییتیم متوجه می‌شویم که این اکتشافات چقدر به موقع بوده و ما ملزم به این هستیم که در استراتژی اکتشاف آینده کشور را بررسی کنیم و بدانیم چه نیازمندی‌هایی داریم؛ زیرا اگر اکتشافات را امروز انجام دهیم یقینا" هزینه کمتری نسبت به سال آینده خواهیم کرد.

سرپرست سازمان زمین‌‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که نیازمندیم از دانش روز دنیا استفاده کنیم و دیگر برای اکتشاف نمی‌توانیم از روش‌های سنتی استفاده کنیم، خاطرنشان کرد:  7درصد سطح کشور در اکتشافات سطحی مورد بررسی قرار گرفته و منجر به دستیابی به چندین معدن شده ولی ما از زیر زمین خبر نداریم و از سویی در اقتصاد مقاومتی نباید خام فروشی داشته باشیم.

این مقام مسئول با تاکید بر این‌که ارزش افزوده مواد معدنی برای ما بسیار مهم است، افزود: با توجه به خروجی‌هایی که در پروژه ژئوفیزیک هوایی داشتیم خوشبختانه می‌توانم این نوید را بدهم که کردستان ذخایر بزرگی از سنگ آهن، (هماتیت و مگنتیت) و طلا در منطقه سقز دارد که از استانداری تقاضا می‌شود برای تسریع در سرمایه‌گذاری جهت تکمیل فرایند از اکتشاف تا تولید فولاد همکاری لازم را داشته باشد، زیرا ارزش افزوده فولاد چندین برابر خام فروشی سنگ آهن است.

معدن یکی از نیازهای توسعه پایدار و آمایش سرزمین است

وی با بیان این‌ مطلب که معدن یکی از نیازها در بحث توسعه پایدار و آمایش سرزمین است، گفت: بیش از 90درصد معادن کشور در مناطق محروم و دور از شهرها واقع شده اند. برای ثبت هر معدن نیاز به بسترسازی از جمله جاده، آب، برق و... می باشیم که این عوامل باعث تولید اشتغال و امنیت در منطقه میگردند. همچنین معادن موجب توزیع متناسب ثروت ملی در سطح کشورشده که جزو محسنات معدن محسوب می گردد.

به گفته شهیدی، سازمان زمین‌‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از سال 1338 وظیفه تولید اطلاعات پایه را به عهده داشته و از آن زمان تا کنون دوبار کشور را به لحاظ رخدادهای زمین‌شناسی در مقیاس‌های یکصدهزارم و یک‌دویست‌وپنجاه‌هزارم مورد بررسی دقیق قرار داده است.

سرپرست سازمان زمین‌‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که نقشه‌هایی که این سازمان در مقیاس یکصدهزارم در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد دقت 6 برابر نسبت به یک‌دویست‌‌وپنجاه هزارم دارد، گفت: در سال 1383 تولید اطلاعات پایه در مقیاس یک بیست‌وپنج‌هزارم در دستور کار قرار گرفت که 16 برابر دقت بیشتر از یکصدهزارم و 96 برابر دقت بیشتر نسبت به یک‌دویست‌وپنجاه‌هزارم بوده که این عامل موجب می گردد تا با دقت بیشتر پدیده‌های زمین‌شناسی و اکتشافی در سطح زمین را رصد نماییم.

وی با اشاره به این‌که این مطالعات پایه‌ای برای اکتشافات دقیق‌تر است، افزود: بر اساس این فرایند در گذشته 68 نوع ماده معدنی استخراج می‌شده که امروز به 80 ماده معدنی رسیده و در گذشته بیشتر به مس، روی، آهن طلا پرداخته می‌شد در حالی که سازمان زمین‌‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در حال حاضر اکتشاف عناصر نادر خاکی را در دستور کار خود قرار داده است.

با 51 میلیارد تن ذخیره بالفعل، جزو 15 کشور معدنی دنیا هستیم

این مقام مسئول با بیان این‌که 51 میلیارد تن ذخیره بالفعل داریم و جزو 15 کشور معدنی دنیا هستیم، خاطرنشان کرد:  پتانسیل معدنی ما بسیار زیاد است که باید در این بخش کار گسترده‌ای انجام دهیم زیرا حدود 6هزار و 500 معدن فعال در کشور وجود دارد که تنها 10 معدن در کلاس جهانی در حال فعالیت هستند که شامل  5 معدن آهن، 2 معدن سرب و روی، 2 مس و یک معدن طلا در ساریگونی در استان کردستان است.

شهیدی در ادامه  به بررسی پروژه‌های سازمان زمین‌‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در بخش ژئوفیزیک هوایی پرداخت و گفت: حدود 15 سال است که با تغییر رویه اکتشافات از سطح را به عمق برده‌ایم که متاسفانه فاصله ما با کشورهای مطرح در این زمینه بسیار زیاد است و ما شناخت کافی نسبت به زیر زمین نداریم که بر همین اساس سازمان تصمیم گرفته تغییر رویکرد از اکتشافات سطحی به عمقی بدهد. برای این منظورباید از خدمات ژئوفیزیک هوایی برای اکتشافات استفاده کرد.

به گفته وی، اولین پروژه در سال 1381 و حدود 15 سال پیش در استان سمنان با کمک کانادایی‌ها انجام شد و تا امروز ژئوفیزیک هوایی را گسترش داده‌ایم و در حال حاضر دو فرود بالگرد در اختیار داریم که مجهز به کلیه تجهیزات ژئوفییک هوایی است که حدود 522 هزار کیلومتر خطی را برداشت کرده ایم که منجر به شناخت بیش از 600 تارگت معدنی در کشور شده ویکی از مهم‌ترین فعالیت‌ها در پهنه سقز بوده است.

سرپرست سازمان زمین‌‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که پهنه سقز در زون ساختاری سنندج-سیرجان واقع شده‌، گفت:  مساحت این پهنه 2560 کیلومتر مربع بوده که برداشت داده ژئوفیزیک هوایی در مجموع 14100 کیلومترخطی با فاصله خطوط پروازی 200 متر انجام شده که با توجه به شرایط زمین‌شناسی و توده‌های نفوذی کم‌عمق انتظار می‌رود پتانسیل‌های مناسبی از آهن و طلا در منطقه کشف شود.

وی خاطرنشان کرد: حاصل برداشت، تحلیل و تفسیر داده‌ها، استخراج 53 آنومالی ژئوفیزیک هوایی در قالب 8 محدوده ثبت شده به نام سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور است و مابقی محدوده‌های برداشت شده جهت ادامه فعالیت دیگر متقاضیان آزاد شده‌است.

ارزش 600 تا 700 هزار دلاری پروژه‌ ژئوفیزیک در استان کردستان

وی ضمن تشکر از محمد درهوزمی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان و همکاری با سازمان زمین‌‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برای انجام فعالیت های زمین شناسی و اکتشافی، اعلام کرد که به نمایندگی از وزیر صنعت، معدن و تجارت  در این استان حضور دارد و ضمن ابلاغ سلام ایشان به مردم کردستان افزود: این استان جایگاه ویژه‌ای دارد و فعالیت‌های گسترده‌ای علاوه بر موضوع اکتشاف در بخش فرونشست دشت‌ها، زمین‌شناسی کشاورزی و پزشکی و اکتشافات ژئوشیمیایی انجام داده‌ایم.

شهیدی همچنین خطاب به استاندار کردستان گفت: پروژه‌ ژئوفیزیک در استان کردستان به لحاظ ارزشی حدود 600 تا 700 هزار دلار ارش داشته و از استاندار کردستان درخواست کرد که استانداری باید قدم جلو گذاشته و راه اکتشاف را ادامه دهد و مطمئن باشد که این امر در پروژه‌های معدنی، اشتغالزایی و توسعه پایدار بسیار تاثیرگذار است.

مدیر ژئومتیکس سازمان زمین‌‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور:

17 سال تحت شدیدترین تحریم‌ها در بالگرد و تجهیزات ژئوفیزیک هوایی هستیم

در ادامه مدیر ژئومتیکس سازمان زمین‌‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که برای اکتشاف ذخایر پنهان بایستی از روش‌های نوین در دنیا استفاده شود، گفت: بهترین و ارزان‌ترین روش در دنیا در حال حاضر روش ژئوفیزیک هوایی است که خوشبختانه ایران در منطقه جزو پیشروترین کشورها در این زمینه است و توانسته تکنولوژی ژئوفیزیک هوایی را علی‌رغم تمام مشکلات موجود بومی‌سازی کند.

به گفته سیدعلی اسماعیلی، ژئوفیزیک هوایی 17 سال است که در ایران تحت شدیدترین تحریم‌ها قرار دارد و حتی کوچکترین تجهیزات چه در بخش بالگرد و چه در بخش تجهیزات ژئوفیزیک هوایی به ایران فروخته نمی‌شود.

به گفته وی، این تکنولوژی در سازمان سازمان زمین‌‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور بومی‌سازی شده و بدون حضور حتی یک نفر خارجی این داده‌ها برداشت و تفسیر می‌شود و در نهایت تارگت‌های معدنی معرفی می‌شوند که به عنوان یک عملیات بسیار بی‌نظیر در دنیا یاد می‌شود و تنها 6 شرکت در دنیا هستند که این مطالعات را به این روش انجام می‌دهند.

مدیر ژئومتیکس سازمان زمین‌‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور افزود: سال 1383 بلوک آلوت برداشت شد و محدوده‌های طلادار کرویان، قبغلوچه، قلقله و نقشینه حاصل پروژه‌ اکتشافی سازمان زمین‌‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در این سال بوده است.

اسماعیلی با بیان این‌که پروژه سقز که از ابتدای تابستان امسال آغاز شد و به نوبه خود در کشور بی‌نظیر است، تصریح کرد: این منطقه با سرعت و دقت فراوان در مساحتی بالغ بر 2560 کیلومتر مربع برداشت شد که برداشت داده‌های ژئوفیزیک هوایی به دو روش مگنتومتری و رادیومتری در مجموع 14100 کیلومترخطی با فاصله خطوط پروازی 200 متر با وضوح بالا و ارتفاع 40 متر از سطح زمین و آزیموت 40 درجه بوده‌ است.

به گفته این مقام مسئول پهنه سقز در زون ساختاری سنندج-سیرجان واقع شده‌ و شامل بخش‌هایی از برگه‌های زمین‌شناسی یکصدهزارم سقز، آلوت، چاپان، مریوان و باینجوب است که باتوجه به شرایط زمین‌شناسی و توده‌های نفوذی کم‌عمق انتظار می‌رود پتانسیل‌های مناسبی از آهن و طلا در منطقه کشف شود.

وی با بیان این‌که برای نخستین بار در کشور عملیات پردازش و تفسیر داده‌ها بلافاصله پس از برداشت و در زمانی قریب به دوماه انجام شد، تصریح کرد: حاصل برداشت، تحلیل و تفسیر داده‌ها، استخراج 53 آنومالی ژئوفیزیک هوایی در قالب 8 محدوده ثبت شده به نام سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور است و مابقی محدوده‌های برداشت شده جهت ادامه فعالیت دیگر متقاضیان آزاد شده‌است.

مدیر ژئومتیکس سازمان زمین‌‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور خاطرنشان کرد: با بررسی‌های کارشناسی و کنترل ناهنجاری‌های حاصل از برداشت و تحلیل داده‌ها دست‌کم 7 محدوده امیدبخش شناسایی و جهت ادامه فعالیتهای اکتشافی با اولویت کانسارهای آهن و طلا پس از تلفیق و مدل‌سازی تمامی داده‌ها (زمین‌شناسی، ژئوشیمی، دورسنجی، زمین‌شناسی اقتصادی و ژئوفیزیک هوایی) معرفی می‌شوند.

اسماعیلی با بیان این‌که مشاهده حجم کانی‌سازی در سطح و تایید داده‌های ژئوفیزیک هوایی کمک به سزایی در تکمیل عملیات اکتشافی است، خاطرنشان کرد: امید است طی ماه‌های آینده نتایج اثربخش این مطالعات و عملیات اکتشافی موجب معرفی ذخیره مناسبی از کانسارهای معدنی مورد انتظار در محدوده‌های مذکور شود.

استاندار کردستان:

معادن طلا و سنگ آهن شهرستان سقز یکی از امید‌های کردستان برای توسعه

استاندار کردستان نیز در این نشست ضمن تبریک به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران و تشکر از حضور مسئولان کشوری و استانی در شهرستان سقز استان کردستان گفت: باید اعتبارات بیشتری توسط وزارت راه و شهرسازی تخصیص یابد تا فعالیت‌های انجام شده در همه جای کرستان برای مردم در بخش کریدور، راه‌آهن و راه‌های ارتباطی ملموس‌تر باشد.

به گفته بهمن مرادنیا، در تلاش هستیم  تا بتوانیم به میانگین کشوری نزدیک شویم که این موضوع خواسته همه مردم کردستان است و امیدواریم بر اساس سند چشم‌انداز  1404 ایران بتوانیم فرودگاهی در سقز داشته باشیم.

وی در ادامه ضمن اشاره به پروژه ژئوفیزیک هوایی در شهرستان سقز گفت: انجام این پروژه به همت مسئولان جای تشکر دارد و پروژه‌ای است که بنا به اطلاعات موجود حداقل 700 هزار دلار ارزش دارد.

این مقام مسئول ضمن ابراز خرسندی از اختصاص اعتبارات لازم بالغ بر 9 میلیارد به این پروژه و به نتیجه آن، تصریح کرد: این نوید به شهرستان سقز داده می‌شود که با توجه یه پتانسیل موجود در بخش معادن به نتایج مناسبی دست یابیم.

مرادنیا خاطرنشان کرد: در تلاش هستیم پروژ‌ه‌های آغاز شده و در بخش طلا در شهرستان سقز را تکمیل کنیم که در صورت به نتیجه رسیدن و توافقات به زودی به مردم اعلام خواهیم کرد.

استاندار کردستان گفت: یکی از امید‌های که می‌توان  برای توسعه کردستان به آن دل بست معادن طلا و سنگ آهن در سقز است که به طور جدی در حال پیگیری برای به نتیجه رسیدن آن هستیم.

وی افزود: امسال از مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت برای انجام ژئوفیزیک هوایی درخواستی داشتیم و جامه عمل پوشید که جای تقدیر دارد و درخواست داریم که سایر پهنه‌های استان نیز در اولویت قرار گیرد.

وی با بیان این‌که کردستان از ُبعد معادن پتانسیل خوبی دارد، گفت: این ظرفیت‌ها باید  مطالعه و شناسایی شود که بتوان روی آنها سرمایه‌گذاری کرد و به زودی خبرهای خوبی برای استان کردستان داشته باشیم.

عکس مریم السادات میرآفتاب تهرانی

کلید واژه ها: روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور استان کردستان محمد دره‎وزمی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان سرپرست سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور پروژه‌ ژئوفیزیک در استان کردستان دکتر راضیه لک دکتر علیرضا شهیدی


نظر شما :