با حضور مقامات کشوری و استانی: افتتاح بزرگترین پارک موزه علوم‌زمین خاورمیانه در مشهد

۱۵ اسفند ۱۳۹۷ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۳۴۱۴ اخبار روابط عمومى گزارش تصويري
تعداد بازدید:۱۵۰۳
با حضور مقامات کشوری و استانی: افتتاح بزرگترین پارک موزه علوم‌زمین خاورمیانه در مشهد

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‎‌معدنی کشور، مراسم افتتاحیه نخستین پارک موزه علوم زمین کشور در مشهد با حضور جمع گسترده‌ای از مسئولان استانی مشهد و پیشکسوتان عرصه علوم‌زمین کشور برگزار شد.

بر اساس این گزارش، مدیرکل زمین‌شناسی و اکتشافات‎‌معدنی شمال شرق کشور ضمن  ابراز خوشحالی از این که حاصل سال‌ها تلاش همکاران این مرکز در اثبات بخشی از توانمندی‌های کارشناسان و زمین‌شناسان ایران زمین به ثمر رسید، گفت: در حقیقت کار ما از امروز آغاز می‌شود و تلاش می‌کنیم خزانه نمونه‌های ایران زمین را گردآوری کنیم.

دکتر جعفر طاهری با بیان ین‌که  بالغ بر 200 هزار نمونه در خزانه این مرکز نگهداری می‌شود و در حال حاضر تنها 2500 نمونه در معرض نمایش قرار گرفته، افزود: ما تا رسیدن به جایگاه اصلی خود فاصله داریم زیرا در موزه‌های تاریخ طبیعی دنیا حدود 2 میلیارد و 500 میلیون نمونه نگهداری می‌شود.

به گفته وی، ما یک درصد خشکی‌های دنیا را در اختیار داریم که بر همین اساس بایستی 25 میلیون نمونه در خزانه نگهداری کنیم ولی با وجود اولین مرکز حفظ و نگهداری نمونه‌ها در مشهد مقدس راه‌اندازی شد که امیدواریم به کمک مسئولان مسیر تعالی را طی کند.

طاهری، توسعه‌پذیری را به عنوان ویژگی‌ خاص پارک موزه علوم‌زمین مشهد یاد کرد و گفت: تمام زیرساخت‌ها برای توسعه فراهم است و  ظرفیت ما از آنچه امروز در این موزه دیدیم فراتر است و آرشیو این پارک موزه ظرفیت بسیار بالایی دارد که آماده حمایت مسئولان است و  امیدوارم آیندگان موجبات توسعه این پارک موزه را فراهم کنند.

62 میلیارد دلار ارزش پروانه‌های اکتشافی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور

در ادامه سرپرست سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‎‌معدنی کشور با بیان این‌که این پارک موزه با تلاش 10 ساله همکاران مرکز مشهد امروز به ثمر رسید؛ گفت: با وجود  مشکلات وجود این پارک موزه امروز افتتاح شد که در ایران و خاورمیانه در نوع خود بی نظیر است و گنجینه‌ای بسیار گرانبها برای زمین‌شناسان -که از ایران به عنوان بهشت زمین‌شناسان یاد می‌شود- است.

وی در ادامه به سابقه فعالیت‌های سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‎‌معدنی کشور از ابتدای تاسیس تاکنون پرداخت و گفت: در حال حاضر حدود 509 پروژه در این مجموعه داریم که 160 پروژه در سال جاری انجام شده و در استان‌ها از یک درصد تا 99درصد پیشرفت پروژه داشتیم.

به گفته دکتر علیرضا شهیدی در خراسان‌رضوی با توجه به اینکه مرکز مشهد جزو مراکز پیشرو است بین 16 تا 35 پروژه با درصد پیشرفت‌های مختلف در دست داریم.

وی با بیان اینکه در معاونت زمین‌شناسی 110 پروژه در بخشهای مختلف در دست اجرا است، تصریح کرد: خوشبختانه در حال حاضر نقشه‌های زمین‌شناسی  با پوشش یک‌دویست‌وپنجاه‌هزارم و یکصدهزارم انجام شده و 10 سال است که تهیه نقشه‌های یک‌بیست‌وپنج‌هزارم در 6 لایه آغاز شده است.

شهیدی خاطرنشان کرد:  جزو معدود کشورهایی هستیم که این نقشه‌ها را تهیه می‌کنیم و  تهیه نقشه‌ زمین‌شناسی تهران که حدود 33 برگه نقشه یک‌بیست‌وپنج‌هزارم را شامل می‌شود همراه با تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی پروژ متروی تهران-شمال نیز در دستور کار سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‎‌معدنی کشور قرار دارد.

این مقام مسئول با بیان این‌که از 43 مخاطره شناخته شده در دنیا 34 مخاطره در ایران ثبت شده، تصریح کرد: به لحاظ این‌که سومین کشور مخاطره‌پذیر دنیا هستیم این سازمان وظیفه شناخت و پایش مخاطرات را دارد و مخاطرات انسان‌ساز و طبیعی خسارات زیادی را به کشور تحمیل می‌کند.

به گته شهیدی نقشه‌های مرتبط با مخاطرات از جمله نقشه خطر زمینلرزه کشور توسط سازمان تهیه و هر سال به روز می‌شود و در زمینه بحران آب مطالعات گسترده‌ای انجام شده و به دنبال منابع جدیدی از ذخایر آب کارست هستیم و این نوید رو می‌دهم که اکتشاف آب کارست در کوه‌های هزار مسجد خراسان‌رضوی به پایان رسیده و امید است بتوانیم بخشی از کمبود آب مشهد را جبران کنم.

سرپرست سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‎‌معدنی کشور با بیان این‌که به دنبال استفاده بیش از حد از سفره‌های آب زیرزمینی فروشنست در دشت‌های کشور ایجاد شده، گفت:حدود 300 دشت کشور تحت‌تاثیر فرونشست قرار دارد و در حالی که در اتحادیه اروپا 4 میلیمتر فرونشست را بحران اعلام می‌کنند و در دشت‌های ایران از 10 تا 35 سانتی‌متر فرونشست مشاهده و به راحتی از کنار آن عبور می‌کنیم.

وی تاکید کرد: فرونشست زمین موضوع بسیار مهمی است و از آن به عنوان زلزله خاموش یاد می‌شود و جنوب تهران به شدت با پدیده مواجه است و تا روزی یک میلمتر و سالی 35 سانتی‌متر با فرونشست زمین مواجه هستیم.

شهیدی با بیان این‌که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‎‌معدنی کشور عضو کمیته گردو غبار کشور است، تصریح کرد: این سازمان وظیفه تعیین منبع گردوغبار را به عهده دارد که با پایش مساحتی بالغ بر 35 هزار کیلومتر مربع در داخل کشور به این نتیجه رسیدیم که منشا گردوغبار در داخل کشور است و امسال استان خورستان را بررسی کردیم و سال آینده سیستان و بلوچستان را بررسی خواهیم کرد.

این مقام با بیان این‌که در آزمایشگاه زمین‌شناسی دریایی با در اختیار داشتن کشتی‌های دریایی پروژه‌های مختلف درباره تغییرات اقلیم را مطالعه می‌کنیم، گفت: مطالعه دریاچه‌های مختلف کشور و تهیه نقشه زمین‌شناسی دریایی در مقیاس یک پنجاه هزارم را در دستور کار داریم و برای شروع نقشه زمین‌شناسی دریایی جزیره قشم را تهیه کردیم.

سرپرست سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‎‌معدنی کشور با بیان این‌که 65 پروژه در بخش معاونت اکتشاف وجود دارد، گفت: مطالعات مختلف اکتشافی از جمله اکتشافات تفصیلی، پیجویی عمومی، ژئوفیزیک هوایی، فرآوری، هیدروژئوشیمی در حال انجام است و امسال قرارداد 17 هزار متر حفاری را داشتیم که در بخش‌هایی از کشور در حال انجام است و حدود 200 محدوده پتانسیل‌دار برای اکتشاف در فاز اول آغاز کردیم و حدود 2500 کیلومتر آزادسازی پهنه های اکتشافی را انجام دادیم.

به گفته وی، آزمایشگاه کانه‌آرایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‎‌معدنی کشور جزو منحصربفردترین این مجموعه‌ها در کشور است.

شهیدی خاطرنشان کرد: بر اساس آمار موجود عمق حفاری‌ها در آمریکا 380 متر و در ایران نیم متر است که برای کاهش این اختلاف از دانش ژئوفیزیک هوایی بهره بردیم  که بالغ بر 550 هزار کیلومتر خطی برداشت ژئوفیزیک هوایی انجام شده و 600 تارگت معدنی معرفی شده که خطوط پرواز 250 متر در ارتفاع 40 متر بوده و امسال در پهنه سقز 16 هزار کیلومتر پرواز خطی انجام شد و چندین آنومالی از جمله آهن، طلا و مس را اکتشاف کردیم.

وی با بیان این‌که از زمان آغاز فعالیت سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‎‌معدنی کشور در بخش اکتشاف 32 پروانه اکتشاف داشتیم، گفت: ارزش این پروانه‌ها بیش از 62 میلیارد دلار بوده و با توجه به این که بودجه این سازمان بسیار ناچیز است ولی به لحاظ حاکمیتی بودن وظایف ما در بخش تولید ثروت به خوبی عمل کرده‌ایم.

به گفته این مقام مسئول پایگاه WEB GIS سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‎‌معدنی کشور به عنوان یکی از اهداف استرانژی نقشه راه معدن به زودی برای دسترسی رایگان همگان به اطلاعات افتتاح می‌شود.

راه‌اندازی پارک موزه علوم زمین در مشهد یک کار فرهنگی فاخر

در ادامه مراسم افتتاحیه نخستین پارک موزه علوم زمین کشور در مشهد، استاندار خراسان‌رضوی گفت: شرکت‌های بزرگ اقتصادی و صنعت‌گران می‌توانند در راه‌اندازی موزه‌های تخصصی میراث فرهنگی ایران اسلامی به دستگاه‌های اجرایی و دولتی کمک کنند و بدون تردید راه‌اندازی این موزه‌ها در حوزه زمین‌شناسی و آثار باستانی به جذب بیشتر گردشگران ایرانی و خارجی کمک می‌کند.

‌علیرضا رزم‌حسینی تصریح کرد: ذخایر بسیار خوبی در کشور داریم که باید برای اکتشاف و بهره‌برداری از این ظرفیت‌ها کارهای بزرگ و اساسی انجام شود همچنین راه‌اندازی پارک موزه علوم زمین در مشهد یک کار فرهنگی فاخر به حساب می‌آید.

وی با بیان این‌که در این استان برای نخستین‌بار در تاریخ معادن کشور، صنعتگران حوزه معدن، صنایع معدنی و بهره‌برداران معدن در بخش دولتی مکلف به انجام پیوست مسئولیت‌های اجتماعی شدند، گفت: این اقدام بزرگی بود که از استان ما آغاز شد.

‌رزم‌حسینی با اشاره به این‌که متأسفانه ما دچار فقر اکتشافاتی در کشور هستیم، افزود: اگرچه که ایران، بهشت زمین‌شناسی جهان است، اما به‌دلیل کمبود منابع نتوانسته‌ایم اکتشافات گسترده‌ای در کشور انجام دهیم،  بنابراین فاصله بسیاری با دیگر کشورهای دنیا داریم.

به گفته وی، دیگر کشورها در حوزه زمین‌شناسی، اکتشاف و معادن اقدامات بسیاری انجام داده‌اند؛ برای نمونه برخی از کشورها چندین‌بار در حوزه زمین‌شناسی غربال شده‌اند و سرآمد دنیا هستند.

استاندار خراسان‌رضوی ادامه داد: از آنجا که معادن، ذخیره خدادای برای توسعه کشور به‌ویژه مردمانی که پیرامون معدن زندگی می‌کنند، هستند، بنابراین ما تنها معدن را برای تولید ناخالص کشور استخراج نمی‌کنیم که به قیمت فقر مردمان پیرامون معدن، آسیب‌رساندن به محیط‌زیست آن‌ها و تولید ریزگردها تمام شود

این مقام مسئول با بیان این‌که برای جلوگیری از این اتفاق در استان  تصویب شد که هر پیمانکار حوزه معدن می‌بایست در زمینه پیوست مسئولیت‌های اجتماعی اقداماتی انجام دهد، خاطرنشان کرد:  مسئولیت‌های اجتماعی از توانمندسازی مردم پیرامون معادن آغاز می‌شود و دیگر بخش‌ها همچون محیط‌زیست، آب و... پیرامون معدن را در برمی‌گیرد

وی با بیان اینکه میراث فرهنگی ما شامل ابنیه و آثار باستانی، حوزه زمین‌شناسی و گیاه‌شناسی و... است، گفت: ارزش نهادن به میراث فرهنگی کشور بسیار اهمیت دارد و همانطور که در حوزه اکتشاف معادن فقیر هستیم در این حوزه نیز نیاز به پیمودن راهی طولانی داریم.

به گفته استاندار خراسان‌رضوی بدیهی است با امکانات و بودجه دولتی امکان گسترش این حوزه را نداریم، اما می‌توانیم از توانایی‌های شرکت‌های بزرگ بهره‌بردار منابع، تجار و صادرکنندگان این حوزه برای نگهداری از میراث گرانبهای فرهنگی خود استفاده کنیم.

رزم‌حسینی خاطرنشان کرد: ما به دلیل کم توجهی و عدم اطلاع از این میراث گرانبهای فرهنگی خود نتوانسته‌ایم در عرصه بین‌الملل آنطور که باید جایگاه خود را نشان دهیم که امیدوارم گشایشی در حوزه اقتصاد ایجاد شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: از آنجا که همه دشمنان ما دست به دست هم داده‌اند تا جلوی پیشرفت ما را بگیرند و تلاش دارند ما را تحت محاصره سیاسی و اقتصادی قرار دارند، اما این حرکت به نتیجه نخواهد رسید و با درایت و پایداری مسئولان و مردم، این مسیر را پشت سر می‌گذاریم و کشوری آباد خواهیم داشت.

در ادامه مراسم افتتاحیه نخستین پارک موزه علوم زمین کشور از مشاوران، پیمانکاران، مسئولان و عوامل اجرایی بزرگترین پارک موزه علوم‌زمین خاورمیانه در مشهد پارک تقدیر و تشکر به عمل آمد.

شایان ذکر است، در این نشست دکتر علیرضا رزم‌حسینی استاندار خراسان‌رضوی، محمدرضا کلایی شهردار مشهد، دکتر علیرضا شهیدی سرپرست سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، مهندس جواد کلاهدوزان مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت، دکتر جعفر طاهری مدیرکل مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال شرق کشور، نصرالله پژمان‌فر نماینده مردم مشهد و کلات و بهروز بنیادی نماینده مردم کاشمر، بردسکن و خلیل‌آباد در مجلس شورای اسلامی، مهندس محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران،  فرزانه قایینی نماینده ایکوم در ایران، دکتر راضیه لک رئیس پژوهشکده علوم‌زمین کشور، راضیه علیرضایی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی،  محمدرضا کارگر مدیرکل موزه‌های سازمان میراث فرهنگی و جمعی از مدیران استانی و پیشکسوتان عرصه علوم‌زمین کشور نیز حضور داشتند.

 

کلید واژه ها: روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نخستین پارک موزه علوم زمین کشور در مشهد دکتر جعفر طاهری مدیرکل مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال شرق کشور دکتر علیرضا رزم‌حسینی استاندار خراسان‌رضوی دکتر علیرضا شهیدی سرپرست سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور دکتر راضیه لک رئیس پژوهشکده علوم‌زمین کشور راضیه علیرضایی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی


نظر شما :