۱۰ الی ۱۱ اردیبهشت، برگزاری نشست زمین‌شناسی بنیادی همزمان با سی ‌و هشتمین گردهمایی علوم‌زمین

۲۵ فروردین ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۳۴۶۱ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۸۶۵
۱۰ الی ۱۱ اردیبهشت، برگزاری نشست زمین‌شناسی بنیادی همزمان با سی ‌و هشتمین گردهمایی علوم‌زمین

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، نشست زمین‌شناسی بنیادی (پترولوژی، تکتونیک، سنگ‌های رسوبی و رسوب‌شناسی، چینه و فسیل‌شناسی و زمین‌شناسی نفت و دیاپیریسم) همزمان با سی و هشتمین گردهمایی علوم زمین از دهم تا یازدهم اردیبهشت ماه 1398 در محل سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برگزار خواهد شد.

بر همین اساس، دبیر علمی نشست رویکرد زمین‌شناسی بنیادی با بیان این‌که علم زمین‌شناسی از علوم پایه محسوب می‌شود، گفت:  نشست‌های رویکرد زمین‌شناسی بنیادی در سی و هشتمین گردهمایی علوم زمین می‌تواند به بسیاری از بررسی‌های مرتبط با علوم‌زمین از جمله بررسی‌های اکتشافی (مواد معدنی، هیدروکربورها)، دیاپیریسم، مخاطرات زمین‌شناختی (زلزله، سیل، زمین‌لغزش، فرونشست و آتشفشان‌ها)، ژئوتوریسم (ژئوپارک‌ها)، مکان‌یابی شهرهای جدید و سازه‌های مهم صنعتی (نیروگاه‌های بادی، آبی، اتمی)، انجام بهینه طرح‌های مسیریابی جاده‌ها، خطوط انتقال نیرو، انرژی، آب و پروژه‌های علمی در سطح ملی و بین‌المللی کمک کند.

دکتر مسعود زمانی پدرام، با بیان این‌که رویکرد زمین‌شناسی بنیادی، با احتساب امسال به عنوان مرکزیت برگزاری 38 مرحله گردهمایی علوم‌زمین محسوب می‌شود، یادآور شد: امسال نیز این رویکرد در سی و هشتمین گردهمایی علوم‌زمین، با برپایی نشست‌های علمی کاربردی، ارائه مقالات علمی، پوستر، تعامل با مراکز علمی و صنعتی و دانشگاه‌ها موجب رشد و توسعه هر چه بیشتر علم زمین‌شناسی در کشور شود.

به گفته وی، موضوع مقالات پذیرفته شده در این رویکرد  مربوط به منطقه خاصی از کشور نیست و مرتبط به تمام زون‌های ساختاری ایران از جمله البرز، زاگرس و ایران مرکزی است.

دبیر علمی نشست زمین‌شناسی بنیادی با بیان این‌که برگزاری این نشست‌ علمی در حقیقت تعامل و تبادلات علمی بین متخصصان، پژوهشگران و دانشجویان  علوم زمین‌شناسی است؛ گفت: از این رو این نشست می‌تواند زمینه را برای ارتقای شاخه‌های مختلف علم زمین‌شناسی مهیا کرده و در رشد و توسعه هر چه بیشتر کشور تاثیرگذار باشد.

دکتر زمانی پدرام در ادامه ضمن اشاره به شرایط اقتصادی کشور که از رشد کافی برخوردار نیست، خاطرنشان کرد: این موضوع به شرایط تحریم در گذشته و حال بازمی‌گردد و بر همین اساس پیشنهاد می‌شود دانشجویان، پژوهشگران و استادان دانشگاه‌ها ضمن مشارکت و همکاری در این مسیر علمی، با نظرات و ارائه مقالات علمی و کاربردی خود به رشد هر چه بیشتر علم زمین‌شناسی و توسعه علمی و در پی آن به توسعه اقتصادی کشور کمک کنند.

وی ضمن دعوت از مخاطبان و علاقه‌مندان به حضور در نشست زمین‌شناسی بنیادی یادآور می‌شود؛ سی و هشتمین گردهمایی ملی علوم‌زمین با شعار "رونق تولید" از تاریخ دهم تا یازدهم اردیبهشت ماه سال جاری در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور برگزار خواهد شد و معرفی کتاب برتر و همچنین قدردانی از یکی از پیشکسوتان علم زمین‌شناسی به عنوان برنامه‌های منحصربفرد این گردهمایی بزرگ عنوان شده است.

کلید واژه ها: روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نشست زمین‌شناسی بنیادی سی و هشتمین گردهمایی علوم زمین دبیر علمی نشست زمین‌شناسی بنیادی دکتر مسعود زمانی پدرام


نظر شما :