مسدود شدن مسیر رودخانه دروان از توابع کرج در سه ناحیه بر اثر رانش

۲۷ فروردین ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۳۴۶۴ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۳۳۶
مسدود شدن مسیر رودخانه دروان از توابع کرج در سه ناحیه بر اثر رانش

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به نقل از مرکز پژوهش‌های کاربردی، بر اثر رانش زمین در محدوده روستای دروان از توابع کرج، مسیر رودخانه از سه ناحیه مسدود و سبب تشکیل سه دریاچه شده است.

بر اساس اعلام گروه کارشناسی مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور که جهت انجام ارزیابی‌های اولیه به منطقه اعزام شدند، رانش صورت گرفته سبب تخریب کامل باغ و منزل مسکونی واقع در تاج توده و همچنین مسدود شدن مسیر رودخانه در سه ناحیه و تشکیل سه دریاچه شده است.

حجم توده لغزیده در این رانش زمین که پنجشنبه شب گذشته رخ داده، به طور تقریبی بیش از یک میلیون متر مکعب تخمین زده شده است.

 

رانش زمین در محدوده خرگوش دره جاده چالوس

همچنین رانش زمین در محدوده خرگوش دره جاده چالوس سبب نشست و جابه‌جایی جاده در مسیر شمال به جنوب شده است. بر اساس مطالعات انجام شده این رانش بر اثر بارش باران و ذوب شدن برف زمستانی اتفاق افتاده و در پی رخداد این حادثه تیم کارشناسی از مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به این منطقه اعزام و ارزیابی‌های اولیه را انجام دادند. 

بر اساس این گزارش، با توجه به عدم وجود هرگونه سازه در پایین دست توده رانشی، خسارت فقط شامل نشست و جابجایی جاده در مسیر شمال به جنوب بوده است.

حجم توده جابجا شده حدود دویست هزار متر مکعب و میزان جابجایی عمودی توده در حدود یک متر برآورد شده است.

کلید واژه ها: روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مرکز پژوهش‌های کاربردی رانش زمین در محدوده روستای دروان از توابع کرج رانش زمین در محدوده خرگوش دره جاده چالوس مرکز پژوهش‌های کاربردی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور


نظر شما :