سرپرست سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور خبر داد: قرارداد ایران و دانشگاه سوربن فرانسه برای تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی سه بُعدی

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۳۵۱۸ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۸۵۹
سرپرست سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور خبر داد: قرارداد ایران و دانشگاه سوربن فرانسه برای تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی سه بُعدی

بهگزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، نشست تعامل و هم‌اندیشی مدیران ارشد وزارت صنعت، معدن و تجارت با حضور معاونان این وزارتخانه و روسای سازمان‌های استانی با هدف بررسی راهکاری‌های رونق تولید، یافتن راه حل برای مشکلات موجود تولید و تجارت و ایجاد هماهنگی میان مدیران ستادی و استانی برگزار شد.

بر اساس این گزارش، سرپرست سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از انعقاد قرارداد با دانشگاه سوربن فرانسه برای تهیه نقشه‌های سه بُعدی اکتشافی ایران در سه سال آینده خبر داد.

به گزارش شاتا، علیرضا شهیدی در گردهمایی مدیران ارشد وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه نظر به قرار داشتن ایران بر روی کمربند متالوژنی آلپ-هیمالیا 15 درصد از منابع معدنی دنیا بر روی کمربند این کمربند قرار دارد، گفت: اما با توجه به عدم شناخت کامل از آن، نهایتا در کشور تنها 10 معدن بزرگ در مقیاس جهانی و 6500 معدن فعال وجود دارد.

او با اشاره به اینکه حجم دخایر اکتشافی تا به امروز 57 میلیارد تن بوده است که 35 میلیارد تن آن به صورت معدن درآمده است، از اتخاذ 3 استراتژی توسط سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور خبر داد و افزود: برای اکتشاف مواد معدنی باید اطلاعات پایه تولید کنیم که نقش اساسی در این خصوص دارد.

شهیدی اظهار کرد: چند سالی است که به نقشه‌های بزرگ مقایس یک‌بیست‌پنج‌هزارم ورود کردیم و اولویت را در نقشه‌های زمین‌شناسی و زمین‌شناسی اقتصادی گذاشتیم.

سرپرست سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور افزود: با توجه به وسعت کشور ضرورت دارد مدیران استانی مناطق حائز اهمیت به لحاظ اکتشافات معدنی و مخاطرات زمین‌شناسی را اعلام کنند تا این نقشه‌ها را تهیه کنیم.

او افزود: یکی از دلایل کم بودن منابع معدنی این است که در عمق قرار گرفتند و در سطح وجود ندارند که در این مورد حدود20 سال است که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با استفاده از روش ژئوفیزیک هوایی به اکتشاف این معادن ورود کرده است.

او با بیان این‌که برای اکتشاف ذخایر پنهان از مدلسازی بر اساس اطلاعات سطح و تحت‌الرضی استفاده می‌کنیم، گفت: برای کامل کردن اطلاعات قراردادی با دانشگاه سوربن فرانسه منعقد کردیم که نقشه‌های سه بُعدی اکتشافی ایران در سه سال تهیه شود و با اکادمی علوم زمین چین هم قرار داد بستیم تا در بحث مدل‌سازی و اکتشاف مواد معدنی موثر واقع شویم.

او خاطرنشان کرد: یکی از استراتژی‌های سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، اکتشاف عناصر استراتژیک همچون لیتیوم است.

شهیدی اضافه کرد: سازمان زمین‌شناسی و اتشافات‌معدنی کشور 19 پهنه اکتشافی دارد که 4 پهنه واگذار شد و 15 پهنه را هم تا پایان امسال را آزاد می‌کند.

او خاطرنشان کرد: برای توسعه معدنی، سهم 20 میلیارد دلاری برای صنایع معدنی براورد شده است که برای رسیدن به این عدد باید اکتشاف را به صورت کاملا علمی پیش ببریم.

شهیدی خاطرنشان کرد: اکتشافات سطحی برای کشور خوب نیست و در سازمان زمین شناسی سعی می کنیم اکتشافات را علمی پیش ببریم، چراکه کیفیت کار برای ما بسیار مهم است.

گردهمایی مدیران ارشد وزارت صنعت، معدن و تجارت پس از آن برگزار شد که رضا رحمانی 7 محور برنامه‌های این وزارتخانه برای سال 98 را اعلام کرد.

تعمیق ساخت داخل، افزایش صادرات، توسعه فناوری و تکنولوژی تولید، فعال سازی معادن از جمله محور برنامه‌های این وزارت صنعت، معدن و تجارت است. وزیر صنعت، معدن و تجارت که ماه‌های اخیر برای بازدید از وضعیت طرح‌های تولید و تجارت به ده‌ها استان سفر کرده، تاکید دارد که در شرایط تحریم مدیران این وزارتخانه باید با تلاش مضاعف، مسیر را برای تولیدگران و تجار فراهم کنند.

اولین گردهمایی مدیران ارشد وزارت صنعت، معدن و تجات با حضور روسای استانی و معاونان این وزارتخانه نیز با هدف همفکری و هماهنگی برای حل مشکلات برگزار شد.

کلید واژه ها: علیرضا شهیدی سرپرست سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور اکتشاف عناصر استراتژیک روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور دانشگاه سوربن فرانسه


نظر شما :