لزوم توجه به صنایع جنبی معدن

۲۸ آبان ۱۳۸۴ | ۰۸:۱۵ کد : ۲۳۵۵ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۶۱۳
صنایع معدنی، حلقه واسطه بین چرخه مواد اولیه و صنایع تولیدی است که علاوه بر اینکه کمترین شاخص واردات را نسبت به سایر صنایع دارند

صنایع معدنی، حلقه واسطه بین چرخه مواد اولیه و صنایع تولیدی است که علاوه بر اینکه کمترین شاخص واردات را نسبت به سایر صنایع دارند، به نسبت بالاتری نیز، باعث اشتغالزایی می‌شوند. معادن، گستردگی بسیار وسیعی در پهنه جغرافیایی کشور دارند، بنابراین در نقاط دور افتاده با ایجاد اشتغال، مانع از مهاجرت به نقاط اصلی پرجمعیت کشور خواهند شد. در ارتباط با معادن، پیش از هر چیز باید ویژگی‌های تولید معدنی را دریافت تا آسیب شناسی صحیحی برای تولیدات معدنی و صنایع معدنی در اختیار قرار گیرد و براساس آن بتوان نقاط قوت و ضعف را مشخص و کمبودها را اصلاح کرد. به عبارت دیگر ویژگی‌های تولید معدنی عبارت است از نسبت بالای اشتغالزایی به میزان سرمایه‌گذاری.
 طبق آخرین آمار، در مقابل حدود مبلغ 20میلیون ریال سرمایه‌گذاری در بخش معدن اشتغال ایجاد می‌شود که این گویای گستردگی صنعت معدنکاری در به خدمت گرفتن از نیروی انسانی متخصص و توانمند است.
 اشتغالزایی برای مهندسان و دانش آموختگان بخش معدن، حمایت و هدایت درست فعالیت‌های معدنی در کشور از طریق آموزش صحیح با هدف توسعه علمی، اصلاح و ارتقای سطح مهارت فنی، توجه به فناوری‌های پیشرفته، بسترسازی نیروهای انسانی متخصص و آموزش‌های ویژه مطابق با روش‌های روز جهانی، امکان پذیر خواهد بود که این امر باید با بسترسازی مناسب و هدفمند و اصلاح ساختارهای کارگزینی بخش‌های مرتبط سازمان‌های ذی‌ربط انجام شود.با ایجاد صنایع جنبی و ایجاد تسهیلات لازم در کنار معادنی که ماده معدنی را به صورت خام استخراج می‌کنند، می‌توانیم کمی از بار عظیم بیکاری بکاهیم و شاهد افزایش روند اشتغالزایی در کشور باشیم.
 در کنار فعالیت‌های مربوط به اکتشاف معادن جدید و فعال کردن معادن متروکه، استخراج فرآورده‌های معدنی درکشور نیازمند تقویت و اصلاح ساختار حمایت‌های مادی و شناسایی قابلیت‌های فناوری در رشته‌های مختلف مهندسی معدن است که از طریق جلب سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی با هدف توسعه صادرات کشور، امکان پذیر خواهد بود
 
دنیای اقتصاد

کلید واژه ها: سایر موارد


نظر شما :