مدیر مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کردستان خبر داد: تولید شمش طلای استاندارد بین‌المللی در کردستان

۰۴ خرداد ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۳۵۶۳ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۲۲۸
مدیر مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کردستان خبر داد: تولید شمش طلای استاندارد بین‌المللی در کردستان

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، معاون امور معادن و اکتشافات معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: تولید شمش طلای استاندارد بین‌المللی با برند کردستان از جمله برنامه های سازمان صمت در این استان است.

مهدی مرادی افزود: طلای ساریگونی دی ماه سال 94 در شهرستان قروه به بهره‌برداری رسید و تاکنون فعال بوده که در تیپ کارخانجات طلا این اتفاق استثنایی است.

وی به میزان تولید طلای ساریگونی از زمان تاسیس تا پایان سال گذشته اشاره کرد و گفت: سه ماه پایانی سال 94 میزان تولید این معدن 500 کیلوگرم، سال 95، 2 هزار و 250 کیلوگرم، سال 96 سه هزار و 100 کیلوگرم و سال 97 هم سه هزار و 200 کیلوگرم تولید داشته است.

معاون امور معادن و اکتشافات معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان خاطرنشان کرد: در مجموع تاکنون 9 تُن طلای خالص و چهار تن نقره در معدن ساریگونی تولید شده است.

مرادی میزان سرمایه‌گذاری اولیه معدن ساریگونی را 78 میلیون دلار اعلام کرد و یادآور شد: این سرمایه‌گذاری منجر به اشتغال یک هزار نفر به‌طور مستقیم شده که 128 نفر از نیروهای این معدن خارجی و 10 درصد آنها هم غیر بومی هستند ولی مابقی نیروی مورد نیاز از روستاهای اطراف و شهرستان‌های کردستان تامین و به‌کارگیری شده‌اند.

وی با بیان اینکه طلای ساریگونی به دولت بدهکار نیست، گفت: طلای ساریگونی فقط در سال 96، 199 میلیارد ریال حقوق دولتی پرداخت کرده و 185 میلیارد ریال ارزش افزوده داشته است.

معاون امور معادن و اکتشافات معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با اشاره به اینکه در معدن طلای ساریگونی شمش طلا تولید می‌شود، افزود: در چنین کارخانه‌ای باید مصنوعات طلا تولید شود تا با برند کردستان صادر شود و این اقدام در دست بررسی مجموعه سرمایه‌گذار است.

مرادی اضافه کرد: به دنبال تولید شمش طلای استاندارد بین‌المللی در کردستان هستیم تا بدین گونه شرایط عرضه آن در بورس لندن فراهم شود.

وی یادآور شد: صدور مجوز عرضه شمش طلا برای هر کشوری در بورس‌های بین‌المللی منوط به تولید 20 تُن شمش طلا در سال است.

کلید واژه ها: روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور معاون امور معادن و اکتشافات معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان مهدی مرادی طلای ساریگونی مدیر مرکز زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کردستان


نظر شما :