به همت کارشناسان پایگاه ملی داده‌های علوم‎زمین کشور محقق شد: افتتاح سامانه مدیریت اطلاعات مکانی (WebGIS) به منظور دسترسی آزاد به داده‌های زمین‌شناسی

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۳۵۶۴ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۲۲۰۹
به همت کارشناسان پایگاه ملی داده‌های علوم‎زمین کشور محقق شد: افتتاح سامانه مدیریت اطلاعات مکانی (WebGIS) به منظور دسترسی آزاد به داده‌های زمین‌شناسی

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، سرپرست پایگاه ملی داده‌های علوم‎زمین کشور گفت:  سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور یکی از مهم‌ترین سازمان‏های تولیدکننده داده در زمینه تهیه و تکمیل و انتشار نقشه‏‌های تخصصی زمین‌شناسی و لایه‌های رقومی در کشور است که تاکنون بیش از 10هزار لایه رقومی تخصصی علوم زمین را در قالب 95 عنوان نقشه تهیه کرده است.

مهندس امید اردبیلی از مدیریت و ساماندهی داده‌ها به عنوان دارایی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور یاد کرد و افزود: ایجاد درگاهی مناسب جهت ارائه اطلاعات به کاربران با سطح‌بندی صحیح از اهداف مدیریت داده در این سازمان است.

به گفته وی، با توجه به این‌که بخش بزرگی از اطلاعات موجود دارای مؤلفه مکانی و ماهیت مکان مرجع است، لذا سامانه مدیریت  اطلاعات مکانی، سیستمی مناسب برای ذخیره و نگهداری این اطلاعات بوده که با ذخیره‌سازی این داده‌ها به‌ صورت متمرکز علاوه بر سهولت دسترسی و حفظ امنیت و تمامیت داده‌ها از انجام کارهای موازی و تکراری و اتلاف هزینه و زمان جلوگیری می‌کند.

اردبیلی با بیان این‌که پایگاه ملی داده‌های علوم زمین کشور از نیمه دوم سال 1397 اقدام به راه‌اندازی سرویس‌ها و زیرساخت‌های مورد نیاز جهت اجرای پروژه سامانه مدیریت اطلاعات مکانی (WebGIS) کرد، افزود: آماده‌سازی بستر مناسب ارائه اطلاعات و یکپارچه سازی و استانداردسازی اطلاعات مکانی جهت بارگذاری در سامانه توسط کارشناسان پایگاه ملی داده‌های علوم‎زمین کشور انجام شد و اواسط اردیبهشت ماه سال جاری به طور رسمی افتتاح شد.

سرپرست پایگاه ملی داده‌های علوم‎زمین کشور خاطرنشان کرد: این سامانه جامع مکانی با هدف متمرکزسازی داده‌های علوم زمین به صورت همگون، یکپارچه و استاندارد، مدیریت داده‌ها و برقراری ارتباط میان لایه‌های رقومی مختلف برای مدیران سازمان و ارائه صحیح آنها با زبان مشترک فنی-تخصصی در سطح سازمان، کاربران و ذینفعان حوزه علوم زمین با سرعت و کیفیت مناسب فعالیت می‌کند.

وی داده‌های سامانه اطلاعات مکانی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور را به دو دسته کلی موضوعات اکتشافی و زمین‌شناسی تقسیم‌بندی کرد و افزود: در این سامانه داده‌ها بر اساس مقیاس ملی و موضوعی تقسیم‌بندی شده‌اند و تاکنون بیش از یک هزار لایه اطلاعاتی به این سامانه وارد شده است.

اردبیلی با بیان این‌که نقشه‌های تهیه شده در سازمان در مقیاس ملی دسته‌بندی شدند، تصریح کرد: اطلاعات زمین‌شناسی تا مقیاس یک‌دویست‌پنجاه‌هزارم و اطلاعات اکتشافی تا مقیاس یکصدهزارم وارد سامانه شده و این کار ادامه دارد تا تمامی لایه‌های اطلاعاتی سازمان وارد سامانه شود.

شایان ذکر است؛ علاقه‌مندان جهت دریافت اطلاعات مورد نیاز می‌توانند به آدرس http://webgis.ngdir.ir مراجعه نمایند.

کلید واژه ها: روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور مهندس امید اردبیلی سرپرست پایگاه ملی داده‌های علوم‎زمین کشور افتتاح سامانه مدیریت اطلاعات مکانی (WebGIS) به منظور دسترسی آزاد به داده‌های زمین‌شناسی http://webgis.ngdir.ir داده‌های سامانه اطلاعات مکانی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور


نظر شما :

محمد پور ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۰:۱۷
سلام کار با وب سایت قدری مشکل هست. آیا بخش آموزشی هم دارد؟ و اینکه برای چه داده هایی نیاز به ثبت نام هست؟
پاسخ مدیر سایت ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۰:۲۱

سلام بر شما
پاسخ سرپرست پایگاه ملی داده‌های علوم‌زمین کشور را خدمتتان ارسال می‌کنم:
"دسترسی به تمامی داده ها از طریق بخش لایه ها در گوشه بالای سمت راست قابل دسترس است. داده ها بر اساس موضوع و مقیاس دسته بندی شده اند که با انتخاب هر کدام از انها شناسنامه داده نیز نمایش داده میشود و پس انتخاب و بستن صفحه بر روی صفحه اصلی سایت نمایش داده میشود. با توجه به حجم بالای داده نیاز و برای دسترسی سریع به داده ها این سیستم طراحی شده است.
بهرحال همکاران در حال نگارش راهنما برای کار با سامانه هستند و شماره  9-44241376-021

پاسخگویی مخاطبان خواهد بود.
 

پناهی ۱۱ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۲:۰۳
ثبت نام در سامانه مدیریت اطلاعات مکانی در کدام قسمت باید جستجو کرد؟
پناهی ۱۱ شهریور ۱۳۹۹ | ۱۲:۰۷
اطلاعات درباره قسمت اکتشاف کانیهای فلزی و غیر فلزی چقدر با واقعیت نزدیکه و چقدر میشه روش برای انجام کارهای معدنی حساب کرد؟ درصد منظورمه چون در علوم زمین هیچ چیز بطور قطع نیست و تقریبیه.