استقبال بی‌نظیر از پارک موزه علوم‌زمین مشهد همزمان با روز جهانی موزه

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۳۵۶۶ اخبار روابط عمومى گزارش تصويري
تعداد بازدید:۱۷۱۷
استقبال بی‌نظیر از پارک موزه علوم‌زمین مشهد همزمان با روز جهانی موزه

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‎معدنی کشور به نقل از اداره‌کل مرکز مشهد همزمان به 28 اردیبهشت ماه و روز جهانی موزه بازدید رایگان از پارک موزه علوم‌زمین مشهد همراه با برنامه‌ها و کارگاه‌های آموزشی برای گروه سنی 5 تا 15 سال برگزار شد.

مدیر پارک‌موزه علوم‌زمین و رئیس اداره موزه و مستندات علوم‌زمین اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی شمال شرق(مشهد) گفت: نزدیک به یک هزار نفر در روز‌های جمعه و شنبه 27 و 28 اردیبهشت ماه به مناسبت روز جهانی موزه از پارک موزه علوم زمین دیدن کردند.

خانم نسترن شجاعی‌کاوه در همین زمینه  با بیان این‌که بالغ بر 200 هزار نمونه در خزانه این مرکز نگهداری می‌شود و در حال حاضر تنها 2500 نمونه در معرض نمایش قرار گرفته، افزود: ما تا رسیدن به جایگاه اصلی خود فاصله داریم زیرا در موزه‌های تاریخ طبیعی دنیا بیش از 2 میلیارد نمونه زمین‌شناسی نگهداری می‌شود و با توجه به این‌که ما یک درصد خشکی‌های دنیا را در اختیار داریم بایستی25 میلیون نمونه در خزانه نگهداری کنیم.

به گفته وی، در همین راستا نخستین سامانه مستندات علوم‌زمین جهت حفظ و نگهداری نمونه‌های زمین‌شناختیِ شناسنامه‌دار در پارک موزه‌علوم‌زمین مشهد راه‌اندازی شده و استادان و محققان علوم‌زمین برای دریافت DN(depository number)جهت استفاده در مقالات ISI به سامانه مستندات علوم‌زمین مشهد مراجعه می‌کنند.

مدیر پارک‌موزه علوم‌زمین مشهد، هدف از ایجاد این پارک موزه را  اعتلای دانش زمین‌شناسی در جامعه عنوان کرد و گفت: با توجه به این‌که تمدن خود را بر روی زمین بنا می‌کنیم در نظر داریم مردم با خاستگاه خود بیشتر آشنا شوند و راه‌های حفظ کره زمین را آموزش ببینند.

به گفته شجاعی‌کاوه، این پروژه در زمینی با مساحت بالغ بر 10 هزار متر مربع و زیربنای 2 هزار متر مربع به عنوان ساختمان مرکزی موزه طراحی و با اختصاص 50 درصد اعتبارات استانی و 50 درصد اعتبارات ملی و بر اساس بند ب ماده 114 قانون برنامه چهارم توسعه مبنی بر ایجاد موزه‌های تخصصی وابسته به دستگاه‌های اجرایی انجام شد و اکنون برای بقا و توسعه نیاز به توجه مسئولان به ویژه اختصاص ردیف بودجه جهت تکمیل خزانه و انجام مطالعات پژوهشی دارد.

گفتنی است، ساعت بازدید پارک موزه علوم‌زمین  تا پایان فصل بهار همه روزه به جز شنبه و چهار شنبه صبح‌ها  از ساعت 10 تا 14  و عصرها از ساعت 17 تا 20 خواهد بود و علاقه‌مندان می‌توانند جهت دریافت اطلاعات تکمیلی‌تر با شماره‌های 8212406-0513 تماس گرفته یا به آدرس مشهد بلوار شهید فکوری بین فکوری 55 و 57 – پارک موزه علوم زمین مراجعه کرده و در ضمن آدرس http://www.gsinet.ir/Pages/2083  نیز راهنمای علاقه‌مندان پارک موزه علوم‌زمین مشهد خواهد بود.


نظر شما :