از سوی کمیته ملی موزه‌های ایران: پارک موزه علوم زمین مشهد به عنوان برگزیده برتر در بخش موزه‌های دولتی انتخاب و معرفی شد

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۳۵۶۷ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۲۶۱
از سوی کمیته ملی موزه‌های ایران: پارک موزه علوم زمین مشهد به عنوان برگزیده برتر در بخش موزه‌های دولتی انتخاب و معرفی شد

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، همزمان با روز جهانی موزه و آغاز هفته میراث فرهنگی، موزه‌های برتر سال 97 بر اساس 12 شاخصه در چهار گروه مختلف انتخاب و معرفی شدند.

بر همین اساس، مدیر پارک موزه علوم زمین مشهد از دستیابی این مجموعه به عنوان موزه برتر خبر داد و گفت:  این پارک موزه که در 15 اسفند 97 به بهره‌برداری رسید، موفق به دستیابی به مقام رتبه موزه برتر در شاخص "توسعه مدیریت" در بین موزه‌های دولتی متوسط شد.

به گفته نسترن شجاعی‌کاوه، این پارک موزه به عنوان فاز دوم موزه علوم زمین مشهد در فضایی به وسعت ده هزار متر مربع، شامل سه پارک تخصصی و ساختمان مرکزی با زیر بنای دو هزار متر مربع ایجاد شده است.

وی با بیان این‌که در تعریف و توضیحات ایکوم در مورد شاخص "توسعه مدیریت" بر ایجاد فضاهای تخصصی و استفاده از راهنمایان و موزه‌داران متخصص تاکید شده، تصریح کرد: در پارک موزه علوم زمین افزون بر سه پارک تخصصی فیزیک زمین، زمین‌شناسی، اکتشاف و معدنکاری که در هر یک به مباحث مرتبط با تخصص قید شده پرداخته شده است.

به گفته مدیر پارک موزه علوم زمین مشهد، ساختمان مرکزی نیز به بخش‌های تخصصی مباحث زمین‌شناختی مانند فسیل‌شناسی، کانی‌شناسی، سنگ‌شناسی، موزه نقشه، موزه گوهرسنگ‌ها، زمین‌گردشگری و تکتونیک و مخاطرات تقسیم شده است.

شجاعی‌کاوه با اشاره به این‌که راهنمایان مجرب و تحصیلکرده در رشته‌های مختلف علوم زمین ارائه توضیحات و پاسخگویی به پرسش‌های بازدیدکنندگان را برعهده دارند، تصریح کرد: به تشخیص داوران شورای بین‌المللی موزه‌ها در ایران (ایکوم ایران) این موزه برای ششمین سال پیاپی لایق کسب رتبه موزه برتر و دریافت لوح تقدیر شناخته شد.

 


نظر شما :