بازدید از ایستگاه پیش نشانگری رخداد زمینلرزه و آتشفشان واقع در منطقه حصارک تهران

۰۱ خرداد ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۳۵۷۴ اخبار روابط عمومى گزارش تصويري
تعداد بازدید:۱۶۲۷
بازدید از ایستگاه پیش نشانگری رخداد زمینلرزه و آتشفشان واقع در منطقه حصارک تهران

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، پیش‌ازظهر امروز دکتر علیرضا شهیدی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس این سازمان و جمعی از معاونان و مدیران وی ضمن بازدید از ایستگاه پیش‌نشانگری رخداد زمینلرزه و آتشفشان واقع در منطقه حصارک تهران به بررسی روند پیشرفت و تجهیز این ایستگاه پراختند.

بر اساس این گزارش، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور در سال 1384 دو ایستگاه پیش‌نشانگری رخداد زمینلرزه را در منطقه حصارک تهران و تله‌کابین توچال راه‌اندازی کرد.

نظر به اهمیت تهران به عنوان پایتخت سیاسی و اقتصادی کشور و تمرکز در حدود 30 درصد جمعیت کشور در دشت تهران و پتانسیل بالای لرزه‌ای در این گستره و نزدیکی آتشفشان فعال دماوند به این گستره، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور نوسازی، تجهیز و ایجاد ایستگاه جدید پیش‌نشانگری را در دستور کار خود قرار داده است.

در این راستا ایستگاه حصارک به عنوان ایستگاه مرکزی در حال نوسازی و افزودن پارامترهای جدید پیش نشانگری است و راه‌اندازی مجدد و تجهیز ایستگاه‌های تله کابین توچال، ایستگاه ناندل دماوند و یک ایستگاه در محدوده استان کرج در دستور کار قرار دارد.

زمینلرزه‌ها دارای پیش نشانگرهای متعددی هستند که می‌توان به ناهنجاری‌های لرزه‌ای و الکترومغناطیسی، تغییرات گاز رادون، تغییرات فیزیکو شیمیایی چشمه‌ها و غیره اشاره کرد.

شایان ذکر است، هدف از این طرح به هیچ وجه پیش‌بینی قطعی زلزله نیست بلکه هدف جمع‌آوری یک‌سری اطلاعات و داده‌های مربوطه است تا شاید بتوان در آینده‌ای نه چندان دور از این داده‌ها برای پیش‌بینی زمینلرزه استفاده کرد و نباید این توهم در عموم جامعه ایجاد شود که با ساخت این دستگاه بتوان زلزله‌ها را به طور قطع پیش‌بینی کرد زیرا چنین امری در هیچ جای دنیا فعلا امکان پذیر نیست.

                                

عکس مریم السادات میرآفتاب تهرانی

 


نظر شما :