مدیرکل زمین‌شناسی تبریز در جلسه کارگروه توسعه و سرمایه‌گذاری معدن: ایجاد کنسرسیوم معدن توسط فعالان بخش خصوصی جهت توسعه معدنی

۰۵ خرداد ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۳۵۹۳ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۳۳۹
مدیرکل زمین‌شناسی تبریز در جلسه کارگروه توسعه و سرمایه‌گذاری معدن:  ایجاد کنسرسیوم معدن توسط فعالان بخش خصوصی جهت توسعه معدنی

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، در سومین جلسه کارگروه توسعه و سرمایه­‌گذاری معدن استان آذربایجان شرقی با حضور دستگاه‌­های اقتصادی و معدنی استان، رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی شمالغرب کشور به عنوان دبیر جلسه با ارائه برنامه مدونی جهت توسعه و سرمایه‌­گذاری معدن، ایجاد یک کنسرسیوم معدن توسط فعالان بخش خصوصی را به­عنوان راهکاری اساسی معرفی کرد.

مهندس عبدالحمید سرتیپی با ارائه راهبردهای 13گانه توسعه معدنی استان که در راستای اجرای نقشه راه معدنی کشور تدوین شده؛ گفت: با توجه به این راهبردها و تعیین دستگاه­های مجری در جهت ایجاد ارزش افزوده معادن و توسعه آن و نقش معدن در استان می‌توان فعالیت کرد.

وی با بیان این‌که آذربایجان شرقی با دارا بودن 8.5 میلیارد تن ذخایر معدنی شناسائی شده، 18.5 درصد از کل ذخایر معدنی کشور را به خود اختصاص داده، یادآور شد: توسعه واحدهای فرآوری در این استان با توجه به 44 میلیون تن کانسنگ طلا حائز اولین رتبه ذخایر کشور برای این استان در بخش طلا است که در صورت سرمایه­گذاری مناسب و بهینه در این بخش شاهد جهش درآمدی در بخش معدن در این استان خواهیم بود.

مدیر کل زمین­شناسی و اکتشافات‌معدنی منطقه شمال باختری درباره پتانسیل کانسنگ مس گفت:  600میلیون تن کانسنگ مس در آذربایجان‌شرقی وجود دارد و دومین استان از نظر ذخایر مس در کشور محسوب می­‌شویم.

سرتیپی تشکیل کنسرسیوم‌های معدنی در استان جهت توسعه معدنی را ضروری عنوان کرد و تصریح کرد: ایجاد صنایع تبدیلی و احداث کارخانه­های تکمیلی در این استان نقش بسزایی در توسعه اشتغالزایی ایفا خواهد کرد.

معاون اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی:

بهره‌برداری هرچه بیشتر از معادن مس و طلا در استان ضروری است

در ادامه معاون هماهنگی اقتصادی استانداری آذربایجان‌شرقی نیز ضمن بررسی مسائل و مشکلات معادن طلا و مس استان، با بیان اینکه بهره‌برداری هرچه بیشتر از معادن برای شکوفایی اقتصادی در استان و کشور از اولویت‌های اساسی است، گفت: در جلسات آتی مشکلات معادن غیرفعال و نیمه فعال طلا و مس در استان بررسی می‌شود.

دکتر علی جهانگیری ادامه داد: انتظار داریم تمامی دستگاه‌های  متولی در این زمینه با حساسیت بیشتری نسبت به موضوع توجه کرده و راهکارهای لازم برای بهره‌برداری هرچه بیشتر از معادن طلا و مس را ارائه کنند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی بر لزوم ورود جدی بخش خصوصی در این حوزه تاکید کرد و با اعلام حمایت مدیریت استان از فعالان بخش معدن، ادامه داد:  پس از تمهید برخی مقدمات و به روز شدن اطلاعات معادن استان، همایشی تحت عنوان همایش توسعه سرمایه گذاری در حوزه معدن برگزار می‌شود.

سومین جلسه کمیته توسعه و سرمایه­گذاری معدنی استان به ریاست معاون هماهنگی اقتصادی استانداری استان آذربایجان شرقی در محل این استانداری و با حضور اعضای اداره‌کل اقتصاد و دارائی استان، اتاق بازرگانی، خانه معدن، سازمان صمت، نظام مهندسی معدن استان، سازمان زمین­شناسی و اکتشافات معدنی استان تشکیل شد.

کلید واژه ها: روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور معاون اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی مهندس عبدالحمید سرتیپی رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی شمالغرب کشور سومین جلسه کارگروه توسعه و سرمایه­‌گذاری معدن استان آذربایجان شرقی


نظر شما :