مازندران، میزبان هفدهمین اجلاس سالانه عمومی سازمان‌های نظام مهندسی معدن کشور

۲۱ خرداد ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۳۶۱۹ اخبار روابط عمومى
تعداد بازدید:۱۰۳۷
مازندران، میزبان هفدهمین اجلاس سالانه عمومی سازمان‌های نظام مهندسی معدن کشور

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، هفدهمین اجلاس سالانه عمومی سازمان‌های نظام مهندسی معدن کشور از صبح امروز در مجتمع صنعت نفت محمودآباد با هدف بررسی مشکلات و موانع فنی، بازاریابی، زیست محیطی، تجیهزات، ماشین آلات ، صادرات و واردات محصولات معدنی  آغاز شد.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران:

تحریم‌ها کمترین اثر را در بخش معدن داشته و میزان تولید و صادرات مواد معدنی افزایش یافته است

بر اساس این گزارش، رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران در این اجلاس گفت: تحریم‌ها کمترین اثر را در بخش معدن داشته و میزان تولید و صادرات مواد معدنی افزایش یافته است.

داریوش اسماعیلی با بیان این‌که وضعیت سیاسی و اقتصادی جهان به سمتی در حرکت است که اگر هر کشوری منتظر تصمیم‌گیری دیگران باشد از قافله عقب می‌ماند افزود:  در سال گذشته آمار صادرات مواد معدنی نشان می‌دهد که این بخش از تحریم‌ها کمترین تأثیر را پذیرفته و تولید و صادرات آن افزایش یافته است.

وی با بیان این‌که بخش معدن به عنوان محوری ترین فعالیت‌ها باید مدنظر قرار گیرد افزود: برنامه و محوریت کار شورای مرکزی نظام مهندسی معدن به منظور برنامه‌ریزی برای توسعه بنا شده و حفظ و صیانت از مواد معدنی تجدید ناپذیر از جمله اولویت‌ها است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ایران گفت: تقویت مسئولان فنی معادن، تدوین و اصلاح شیوه‌نامه‌ها و نظام نامه‌های معادن، هوشمندسازی از دیگر اولویت‌های شورای مرکزی معادن است و بخش معدن نباید از هوشمندسازی عقب ماند.

اسماعیلی افزود: هوشمندسازی تمام فعالیت‌های معدنی در گام اول قرار دارد و اثرگذاری در جذب بخش خصوصی، سرمایه‌ها و نقدینگی فعلی در بخش معدن از دیگر برنامه‌ها است.

وی با بیان اینکه بیش از هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان نقدینگی در کشور وجود دارد افزود: سرریز این نقدینگی در هر بخشی موجب بروز مشکلاتی می‌شود و باید از این نقدینگی در بخش معدن سرمایه گذاری کنیم.

وی با بیان اینکه تفاهم‌نامه‌هایی با ایمیدرو و دیگر سازمان‌ها منعقد کردیم، گفت: برای اینکه نظام مهندسی معدن به جایگاه واقعی خود برسد برنامه‌های خوبی طراحی شده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ایران بر لزوم اصلاح متون آموزشی در دانشگاه‌ها تاکید کرد و گفت: برای کمک و تسهیل به سرمایه‌گذاری خارجی در کشور باید در بخش آموزشی اصلاح صورت گیرد.

وی بازرسی معادن با اولویت معادن ذغال‌سنگ را از مهمترین برنامه‌ها برشمرد و شمار اعضای نظام مهندسی معدن را در کشور ۳۸ هزار نفر اعلام کرد.

وجود 120 معدن فعال در استان مازندران

رییس سازمان نظام مهندسی معدن استان مازندران و دبیر برگزاری این اجلاس نیز گفت: در این اجلاس درباره عملکرد سازمان‌های نظام مهندسی معدن کشور در سال 97 و همچنین مسائل و مشکلات این حوزه تصمیم‌گیری خواهد شد.

حمیدیان شورمستی افزود: در استان مازندران 250 معدن وجود دارد که 120 معدن فعال است که در زمینه‌های ذغال سنگ، فلورین، پوکه معدنی، شن و ماسه، سنگ‌های ساختمانی، سیمان، سرب، روی و دیگر مواد معدنی فعالیت می‌کنند.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت:

محصولات معدنی ایران در دنیا خواهان زیادی دارد

در ادامه معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: اعتماد وزارت صنعت، معدن و تجارت به سازمان نظام مهندسی معدن روز به روز در حال گسترش است و توقع داریم فرایند اکتشاف و بهره‌برداری بر اساس مقررات و قوانین گسترش بیابد.

جعفر سرقینی، بدنه کارشناسی و فنی سازمان نظام مهندسی معدن کشور را با حددود ۴۰ هزار نیروی متخصص ظرفیتی مهم و عظیم برای پایداری فعالیت‌های معدنی با هدف رونق تولید و اقتصاد کشور توصیف کرد.

وی کیفیت بخشی به فعالیت‌های معدنی را ضروری دانست و گفت: امروز مشکلات معادن شن و ماسه در حوزه بهره برداری و ایمنی و زیست محیطی زیاد است و حتی همچنان انجام کار در شب در معادن برخلاف دستور قانونی، انجام می‌شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه محصولات معدنی ایران در دنیا خواهان زیادی دارد و تحریم‌ها اثری بر مواد معدنی تولید شده ایران داشته است، گفت: امروز نه تنها برای مواد معدنی دست پیش بیگانگان دراز نمی‌کنیم بلکه سال گذشته حدود ۹ میلیارد دلار صادرات معدنی و صنایع معدنی داشتیم.

سرقینی با بیان این‌که استخراج مواد معدنی در کشور اول انقلاب سالانه ۱۹ میلیون تن بوده که اکنون این رقم به ۴۰۰ میلیون تن رسیده، ادامه داد: اول انقلاب ما سالی حدود پنج میلیون تن فولاد وارد می‌کردیم اما امروز علیرغم همه تحریم‌ها و مشکلات سالانه ۱۰ میلیون تن فولاد صادر می‌شود.
وی گفت: در زمینه سیمان نیز اوایل انقلاب با هشت میلیون تن تولید وارد کننده بودیم اما امروز نه تنها نیاز کشور را تأمین می‌کنیم بلکه ۸۷ میلیون تن ظرفیت تولید سیمان داریم و نیز در مقطعی ۱۵ میلیون تن صادرات سیمان داشته‌ایم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: بازار محصولات معدن و صنایع معدنی بسیار متنوع است و علاوه بر فولاد، مس، سنگ اهن، سنگ‌های تزئینی و نما، کاشی و سرامیک و سیمان هم مورد استقبال بسیاری از کشورها قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه در تنظیم تولید فولاد برنامه ۲۰۷ میلیون تن در زنجیره تولید برنامه ریزی شده است، گفت: تولید از ۱۲۰ میلیون تن فولاد به ۲۰۷ میلیون تن در شش ساله اخیر در دولت تدبیر و امید محقق شده است.

سرقینی توسعه پایدار در صنعت معدن را با فعال سازی کارخانجات متعدد از برنامه‌های جدی وزارت صنعت، معدن و تجارت برشمرد و گفت: امروز از ۴۱ میلیون تن ظرفیت حمل ریلی کشور ۲۸ میلیون تن برابر با ۷۰ درصد مربوط به محصولات معدنی است.

نماینده مردم قائمشهر و سیمرغ در مجلس شورای اسلامی:

باید زیرساخت‌های توسعه صنایع معدنی را در کشور تقویت کنیم

در ادامه این نشست عبدالله رضیان با بیان این‌که کشور نیاز مبرم به معادن و محصولات معدنی دارد، گفت: باید زیرساخت‌های توسعه صنایع معدنی را در کشور تقویت کنیم هر چند بارها این موضوع تاکید شده است.

به گفته وی، نگاه مجلس به تقویت زیرساخت‌های معدنی کشور است چرا که نباید ذخایر بزرگ معدنی کشور به سمت خام فروشی برود.

نماینده مردم قائمشهر و سیمرغ در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که متاسفانه مازندران در بخش معدن قدرت چندانی ندارد، گفت: این استان با چالش‌ها و مشکلات متعددی درگیر است برای مثال همچنان در معدن ذغال سنگ البرز سوادکوه مشکل داریم و حل نشده است در صورتیکه ظرفیت‌های خوبی در این منطقه تولیدی وجود دارد.

انتقاد معاون سازمان حفاظت محیط زیست از بخش معدن:

معدنکاران حداقل احیا و بازسازی محیط زیست را انجام نمی‌دهند

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست کشور نیز با بیان این‌که رعایت مقولات زیست محیطی بر اساس مقررات در فعالیت‌های معدنی در حد حرف است، گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد که شیوه‌های اکتشافات و بهره‌برداری در فعالیت‌های معدنی به شدت با تخریب محیط زیست مواجه است و معدنکاران حداقل احیاء و باز سازی را نیز انجام نمی‌دهند.

حمید ظهرابی با اعلام اینکه فعالیت‌های معدنی یک درصد از سطح کره زمین را اشغال کرده و محصولات معدنی شاخص اقتصادی در ۸۱ کشور دنیاست، ادامه داد: عمده فعالیت های معادن با توجه به تنوع فعالیت، تاثیر مخربی زیادی بر محیط زیست و اکوسیستم دارد.

وی تصریح کرد: امروز به دلیل فعالیت‌های بی‌ضابطه معدنکاران ۲۵ درصد گونه‌های غیرانسانی در معرض تهدید قرار گرفتند و یک میلیون گونه در معرض انقراض قرار گرفته‌اند.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست کشور هشدار داد: اگر روند بهره‌برداری از منابع طبیعی برای رسیدن به رشد اقتصادی با همین روش‌های فعلی ادامه بیابد هرگز به توسعه پایدار دست پیدا نمی‌کنیم لذا باید تغییرات اساسی در روش‌های اقتصادی، اجتماعی سیاسی در قبال محیط زیست انجام بدهیم.

ظهرابی با بیان اینکه اکنون مسیر در فعالیت‌های اقتصادی از جمله معدنکاری در دنیا همسو با برنامه‌های توسعه پایدار نیست و کشورمان ایران نیز وضع بدی دارد، گفت: اکنون ۷۱ گونه حیوان مهره‌دار کشور در معرض تهدید قرار دارد که ممکن است که منقرض شوند.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست کشور با تاکید بر این نکته که توسعه پایدار و سیاست بهره‌برداری از منابع طبیعی باید اصلاح شود، بیان داشت: محیط زیست اولین قربانی در رشد شاخص‌های اقتصادی است.

وی افزود: معتقدم فقر دشمن اصلی محیط زیست است و نبود اشتغال منابع طبیعی را بیشتر تخریب می‌کند، توسعه پایدار نیاز به توجه مسایل محیط زیست دارد و اگر توجه نشود، مقولات اجتماعی و اقتصادی را دچار اشکال می‌کند.

ظهرابی گفت: در آئین‌نامه‌ها و مقررات فعالیت در معادن، معایب و نواقص زیادی داریم چراکه در به کارگیری تکنولوژی روز با دنیا فاصله داریم.

تهیه پیش‌نویس نظارت محیط‌ زیست بر بخش معدن

وی ادامه داد: از سازمان مهندسی معدن کشور انتظار داریم راهکار مسائل زیست محیطی را در طراحی، بهره‌برداری و احیا و بازسازی با نگاه مسئولیت‌پذیری دنبال کنند.

ظهرابی از تهیه پیش‌نویس تفاهم‌نامه با سازمان نظام مهندسی معدن برای پایش و نظارت بر فعالیت‌های معدنی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست خبر داد و گفت: سازمان محیط زیست به گزارش‌های سازمان نظام مهندسی معدن برای برنامه‌ریزی باز سازی و حفاظتی نیاز دارد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت:

در ۱۳ ماده معدنی جزو ده کشور برتر دنیا هستیم

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ضمن تشکر از برگزارکنندگان اجلاس، بحث‌های انجام شده در خصوص معدن را کافی و مهم برشمرد و گفت: در اینجا به اکتشاف مواد معدنی پرداخته نشده و اگر اکتشاف مناسبی نداشته باشیم یقینا" از منابع معدنی خوبی برخوردار نمی‌شویم.

علیرضا شهیدی با بیان این‌که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدی کشور سازمان جوانی است که در سال ۱۳۳۸ تاسیس شد، افزود: با توجه به اینکه نظر بر این بود که مطالعات زمین‌شناسی کل کشور را پوشش دهد بر همین اساس مراکز منطقه‌ای در سال ۱۳۶۰ تاسیس شد و در سال ۱۳۷۳ نیز پژوهشکده علوم زمین به عنوان بازوی پژوهشی سازمان تاسیس شد.

به گفته وی، دو وظیفه اصلی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور از بدو تاسیس تولید اطلاعات پایه در قالب تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی و اکتشافی که از طریق اکتشاف منجر به تولید ثروت می‌شود و دیگری شناسایی مخاطرات زمین‌شناختی برای صیانت از ثروت تولید شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: با وجود این‌که ایران بر روی کمربند متالوژنی آلپ-هیمالیا قرار گرفته تنها دارای ۱۰ معدن بزرگ و فعال در سطح جهانی است.

شهیدی با بیان این‌که در ۱۳ ماده معدنی جزو ده کشور برتر دنیا و در ۲۷ ماده معدنی جزو ۲۰ کشور برتر دنیا هستیم، تصریح کرد: آنچه مسلم است در حال حاضر کشورهای پیشرو در حال اکتشاف از سطح به عمق هستند و میانگین عمق پوشش اکتشافی در سال ۲۰۱۴ برای برخی کشورها مثل امریکا تا ۲۲۴ متر بوده که الان تا ۳۶۰ متر توسعه پیدا کرده و این در حالیست که در ایران عمق پوشش اکتشافی نیم متر است.

وی از تهیه اطلس ملی نقشه‌های پتانسیل مواد معدنی ایران با حمایت ایمیدرو خبر داد و گفت: این اطلس نقش مهمی در کاهش ریسک اکتشاف دارد و با توجه به اینکه بخش خصوصی تمایل چندانی به انجام مطالعات ابتدایی اکتشاف به جهت ریسک بالا را  ندارد؛ معمولا دولت این کار را انجام می‌دهد.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان این‌که مطالعات ژئوفیزیک هوایی ۱۹ محدوده در ۱۵ استان کشور بالغ بر ۱۸۰هزار کیلومتر خطی انجام شده، تصریح کرد: در حال حاضر پروژه ژئوفیزیک استان مرکزی با حدود ۴۵ هزار کیلومتر خطی در حال انجام است و انجام این مطالعات در آذربایجان شرقی و سیستان و بلوچستان نیز در برنامه‌های آتی این سازمان است.

شهیدی تاکید کرد: البته مطالعات ژئوفیزیک هوایی در مازندران نیز در صورت نهایی شدن تفاهم‌نامه با سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با توجه به پوشش گیاهی و مسائل زیست محیطی به عنوان کم هزینه‌ترین و بهترین متد اکتشافی انجام خواهد شد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به برنامه‌های سال رونق تولید در وزارت صنعت، معدن و تجارت و محورهای ۷گانه رونق تولید، خاطرنشان کرد: در بحث توسعه معادن و صنایع معدنی دو قسمت اول، اجرای نقشه معدن و صنایع معدنی و توسعه فعالیت‌های اکتشافی دو محوری است که سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور  در آن دخیل است.

به گفته وی، در نقشه راهی که توسط رئیس و اعضای سازمان نظام مهندسی معدن کشور  تهیه شده تا افق ۱۴۰۰ مسئولیت‌هایی به سازمان واگذار شده و با توجه به حجم وظایف واگذار شده است.

شایان ذکر است، هفدهمین اجلاس ملی سالانه هیأت عمومی نظام مهندسی معدن ایران امروز 21 خرداد ماه با حضور بیش از ۳۰۰ نفر از اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی معدن استان‌های کشور در مازندران آغاز شده و تا 23 خرداد به کار خود ادامه خواهد داد.

در این اجلاس سه روزه در زمینه عملکرد سازمان‌های نظام مهندسی معدنی استان‌ها در سال گذشته و برنامه و بودجه قابل اجرا در سال جاری بحث و بررسی می‌شود.

برگزاری جلسات پرسش و پاسخ با حضور نخبگان و اساتید برجسته مهندسی معدن کشور و مدیران ارشد معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با هدف بررسی مشکلات و موانع فنی، بازاریابی، زیست محیطی، تجیهزات، ماشین‌آلات، صادرات و واردات محصولات معدنی از مهمترین برنامه‌های این اجلاس است.


نظر شما :